گروههای محصولات

آیا تلویزیون های 4k ارزش صرف هزینه ی زیاد را دارند؟

آیا تلویزیون های 4k ارزش صرف هزینه ی زیاد را دارند؟رزولوشن تلویزیون های 4k با FULL HD تفاوت بسیاری دارد. رزولوشن بیشتر به معنای تصویری شفاف تر می باشد. اما در اینجا باید به دو نکته اشاره بکنیم.

 

مقایسه ی 4k و full hd

 

  •  تلویزیون های 4k با محتواهای 4k بهبود داده می شوند.
     
  •  برای دیدن تصاویر عالی از آن ها باید در فاصله ی نزدیک بنشینید.

 

مقایسه یک نمونه تصویر 4k با تصویری دیگر از کیفیت 1080 پیکسل

 

تصویر 4k

رزولوشن 4k

 

تصویر full hd

رزولوشن full hd


دو تصویر بالا ، نمونه هایی از یک تصویر با دو رزولوشن مختلف هستند. اولین تصویر یک تصویر 4k است و بر روی تلویزیون های 4k سری های M Vizio نشان داده شده است. دومین تصویر همان منظره، ولی با کیفیت 1080 پیکسل می باشد.

 تصویر 4K صاف تر به نظر می رسد و جزئیات منظره به صورت کامل نمایان است. اگر هنگام دیدن تصاویر FULL HD به تصویر خیلی نزدیک شوید، احتمالا متوجه کم رنگ شدن تصاویر در لبه های صفحه نمایش خواهید شد. پیکسل های بیشتر در تلویزیون 4K این اجازه را به شما می دهند که از مشاهده ی تصاویری طبیعی و اشیایی واقعی لذت ببرید. در حال حاضر محتواهای 4K کمی موجود هستند، ولی احتمالا به زودی محتواهای بی شماری تولید خواهند شد و از بابت خرید ان ها پشیمان نخواهید شد.

 برای بالا بردن رزولوشن های کم از فرایندی به نام upscaling ( ارتقا) در تلویزیون های 4K استفاده می شود. این فرآیند مقدار پیکسل ها را زیاد می کند و تصاویر با رزولوشن های بهتر به نمایش گذاشته می شوند. ذکر این نکته هم لازم است که مقدار اطلاعات در سیگنال ها تغییر نمی کند و ان ها ارائه کننده ی جزئیات بیشتر نیستند.

 تصویر اول، تصویری است که از کیفیت FULL HD به 4K ارتقا داده شده است. تصویر دوم هم تصویری FULL HD است. شاید دو تصویر خیلی شبیه به هم به نظر برسند ولی شما مطمئنا متوجه صافی و شفافیت بیشتر تصویر اول شده اید.

 

تبدیل کیفیت full hd به 4k

ارتقای کیفیت full hd به 4k

 

کیفیت full hd

کیفیت full hd


فاصله ی دید


فقط داشتن یک تلویزیون 4k و محتوای 4k کافی نیست. برای دیدن محتواهای 4k دارای محدودیت های چشمی خواهید بود. اگر خیلی دور بنشینید ، تمامی جزئیات تصاویر را نخواهید دید. این به معنی است که اگر خیلی دور از تلویزیون 4k بنشینید، تصاویر را با رزولوشن پایین تر خواهید دید.

 

چارت فاصله ی دیداین چارت نشان دهنده ی خط تقسیم برای دید طبیعی 20/20 می باشد. برای استفاده از این چارت باید فاصله ی دید را بر روی محور عمودی  و سایز صفحه نمایش را بر روی محور افقی ببینید. اگر نتیجه ی دید شما جزو بالای چارت باشد، به این معنی است که متوجه تفاوت کیفیت 1080 پیکسل و 4k نخواهید شد.
 

نتیجه


ارزش خرید یک تلویزیون 4k بیشتر از 1080 پیکسل می باشد. برای دیدن تصاویر 4k باید کمی نزدیک به تلویزیون بنشینید. تلویزیون های 4k زیادی در سایت بانه پلاس موجود هستند و شما می توانید به صورت کامل، تمامی جزئیات و مشخصات فنی آن ها را ببینید. اگر چه هنوز محتواهای 4k زیادی موجود نیستند، ولی اگر منتظر باشید مطمئنا تلویزیون های 4k در آینده بسیار پرکابرد خواهند بود. ولی اگر مقدار کمتر بودجه برایتان مهم است، تلویزیون های ال ای دی هم گزینه ی مناسبی هستند.
 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha