گروههای محصولات

آیا مفاهیم کلمات ultra hd و 4k یکسان هستند؟

آیا مفاهیم کلمات ultra hd و 4k یکسان هستند؟


ما قبلا کیفیت 4k را در سینماها داشته ایم، ولی این تکنولوژی اخیرا به خانه ها هم راه پیدا کرده است. اخیرا شمار زیادی از آن ها به بازار عرضه شده اند و محبوبیت زیادی در بین طرفداران کیفیت های بهتر تلویزیون پیدا کرده اند. ولی در حقیقت دلیل متفاوت بودن آن ها چیست؟ من در اینجا اطلاعاتی مختصر درباره ی تلویزیون های 4k به شما خواهم داد.

 

 

فرق بین Ultra HD و 4K چیست؟

 معمولا آن دو کلمه را به جای یکدیگر استفاده می کنند ولی کاربرد کلمه ی ultra hd بیشتر است. 4K از لحاظ فنی و از نظر رده ی  سرگرمی های خانگی ، کلمه ای نادرست می باشد. چون آن استانداری سینمایی است و دارای رزولوشن 2160*4096 می باشد. استاندارد خانگی Ultra HD است  و آن دارای رزولوشن 2160*3840 برای تطبیق با نسبت تصویر 16:9 تلویزیون ها می باشد.  پس به همین منظور ما هم در این مقاله از Ultra HD استفاده می کنیم.

 

 

Ultra HD (اولترا اچ دی) چه مزیتی دارد که Full HD (فول اچ) دارای آن نیست؟جواب ساده و صریح به این سوال ، رزولوشن بیشتر است. تلویزیون های Full HD دارای رزولوشن 1080*1920( مجموعا  پیکسل2073600) می باشند. به عبارتی دیگر تلویزیون های اولترا اچ دی دارای رزولوشنی چهار برابر بیشتر از فول اچ دی ها هستند. پس به دلیل همین رزولوشن بیشتر، شاهد کیفیت تصویر بهتری در تلویزیون های 4k خواهید بود. اگر بتوانید دو تصویر را به صورت همزمان با آن دو کیفیت ببینید، متوجه اختلاف چشمگیر آن ها خواهید شد.اگر دارای تلویزیونی 4k باشید و بخواهید محتواهای Full HD را با ان تماشا کنید، باید به صورت تمام صفحه به مشاهده ی آن ها بپردازید. اولترا اچ دی دارای بافت پوست بهتری در ارائه و مشاهده ی تصاویر می باشد.

 

 

رنگ بهتر و نرخ فریم بالاتر

 فیلم های قدیمی دارای نرخ فریم 24fps و 25fps هستند اما Ultra HD ها این نرخ ها را تغییر داده اند و این تکنولوژی ها از نرخ فریم 60fps پشتیبانی می کنند. تصاویر در ان ها بهتر به نظر می رسند و حتی در پخش صحنه های سریع هم مشکلی ندارند. ان ها برای دیدن برنامه های ورزشی مناسب هستند و شما می توانید آن ها را بدون هیچ مشکلی ببینید. عمق رنگ در این تلویزیون ها 10 تا 12 بیت است و ان ها دارای محدوده ی رنگ وسیع تری هستند. پس رنگ هایی طبیعی تر و زنده تر خواهید داشت و جزئیات تصاویر را خیلی بهتر از قبل خواهید دید. در ان ها از محدوده‌ی دینامیکی گسترده تری (HDR) استفاده می کنند.

 

تلویزیون اولترا اچ دی

 

HDR چیست؟


محدوده‌ی دینامیکی گسترده به توصیف تاریک ترین و روشن ترین سایه های تصویر می پردازد. معمولا یک تصویر یا یک فیلم با محدوده‌ی دینامیکی پایین تر گرفته می شود. بنابراین جزئیات بیشتری را از تصویر از دست خواهید داد.  برای مثال اگر جزئیات بیشتری را در سایه های تصویر داشته باشید، جزئیات به خوبی در اسمان نشان داده نمی شوند. با تکنولوژی HDR از رنگ هایی صحیح در مناطق روشن و تاریک بهره خواهید برد. قبلا از این ویژگی در عکاسی  ها و گوشی های هوشمند استفاده می شد، ولی این ویژگی به تازگی به ویدیوها هم افزوده شده است. تست های صورت گرفته از HDR واقعا خیره کننده هستند.

 

 

کیفیت صدای تلویزیون های Ultra HD چگونه است؟


نمی توان استانداردی تقریبی برای آن ها درنظر گرفت، ولی مطمئنا کیفیت صدای ان ها مطلوب است. چون در آن ها از تکنولوژی های متفاوتی برای بهتر کردن صدا استفاده شده است. به عبارتی دیگر کیفیت صدا خیره کننده خواهد بود ولی کیفیت فلیم و موسیقی متن هم تاثیر به سزایی در اجرای صوت عالی دارد.
 برای ارائه ی فلیم های 4k به پهنای باند زیاد و فضای ذخیره سازی مناسبی نیاز است. معمولا در فیلم های Full HD از کدک H.264 استفاده می کنند ولی در اولترا اچ دی ها برای رمزگذاری از کدک H.265 استفاده می کنند و نام دیگر ان (HEVC) می باشد. در ان ها از پردازشگرهای قوی برای ارائه ی فیلم  ها استفاده می شود.


 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha