گروههای محصولات

راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

یکی از مهمترین مشکلات کسانی که در مناطق گرم سیرو مرطوب زندگی می کنند مواجه با گرمای طاقت فرسا و زیاد آن در فصل تابستان می باشد.امروزه برای رفع این مشکل راه حل های زیادی وجود دارد و یکی از بهترین روشهای آن نصب کولر گازی (سپلیت )میباشد که خیلی سریع باعث افت دمای محیط شده و هوای مطبوعی را به ارمغان می آورد.در این مقاله سعی بر آن است که به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب را در خرید آن داشته باشید.ولی در نهایت تصمیم گیری با شماست.

انواع کولر گازی:

1-کولرگازی های یونیت ( پنجره ای)

2-کولرگازی های دو تکه (سپلیت)

3-کولر گازی های پرتابل(ایستاده)قابل حمل

4-کولرگازی های مرکزی(center)

کولر گازی از  فرایند تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما استفاده می شود که این فرایند دقیقا مشابه یخچال و فریرز میباشد

این دستگاه عمدتاً از یک بخار کننده که وظیفه‌اش جذب گرمای هواست، یک کمپرسور که وظیفه‌اش افزایش دمای بخار ماده سرمازاست، یک کندانسور و یک دمنده تشکیل شده است.

 

کولرگازی یونیت (پنجره ای):

کولرهای گازی های یونیت به دلیل احتیاج به هوای آزاد اکثرا روی پنجره نصب میشوند به همین دلیل به آنها  پنجره ای هم گفته می شود ،قیمت این مدل کولر گازی به نسبت کولرهای دو تکه پایین تر می باشد ولی به دلیل نوع کمپرسور مصرف برق بالاتری دارند،در هنگام خرید این مدل باید به سایز آن و ابعاد پنجره دقت نمایید.

کولر گازی دو تکه(سپلیت)

این نوع کولر گازی برای جاهایی که جابجایی نداشته و ثابت میباشد نصب میگردد که پنل پنکه و متراکم کننده در بیرون و پنل پخش کننده در داخل نصب می گردد در هنگام خرید این مدل کولر گازی باید به محل نصب پنل خارجی و نحوه اتصال آن با واحد درونی توجه نمود.این نوع کولر حتما باید توسط تکنسین نصب و راه اندازی گردد

کولرهای پرتابل (قابل حمل)

این مدل کولر گازی که با نام ایستاده هم شناخته می شود دارای یک لوله می باشد که باید در فضای باز قرار بگیرد تا گرمای محیط  داخل را گرفته و به بیرون منتقل نمایید ،از مزیتهای این مدل جابجای راحت و قیمت مناسب آن می باشد.

کولر های گازی مرکزی(center):

در این مدل یک دستگاه مرکزی در محیط بیرون گداشته میشود و هوای سرد به وسیله چندین پنل داخلی در محیط مورد نظر پخش می گردد.در ابن مدل به دلیل هزینه های بالا بیشتر در ادارت و هتل ها و اماکن عمومی استفاده میشود.

 

توصیه اساسی در هنگام خرید کولر گازی :

1-براورد ظرفیت محیط:

در هنگام خرید کولر گازی حتما به فضای محیطی را که قصد برودت آن را دارید توجه نمایید ،

 

ظرفیتBTU/h مساحت(متر مربع)
9000 32-37
10000 37-41
12000 41-50
14000 50-64
18000 64-91
24000 91-117
30000 117-140

چنانچه فضای مورد نظر آفتاب‌گیر باشد به ظرفیت‌های مندرج در جدول بالا، ۱۰ درصد اضافه می‌گردد و اگر فضای مورد نظر سایه باشد،۱۰ درصد از ظرفیت مذکور کم خواهد شد و چنانچه کولر صرفا برای آشپزخانه بکار می‌رود، می‌توان از یک رده بالاتر استفاده کرد.

 

2-نسبت بازده انرژی :Energy Efficiency Rating) EEr

نسبت توان خروجی به توان ورودی هر دستگاه برقی، بازده انرژی خوانده می‌شود و در کولرهای گازی این رقم از حاصل تقسیم ظرفیت سرمایشی کل به توان ورودی موثر، بدست می‌آید و به E.E.r موسوم است.

در هنگام خرید کولر گازی، در کاتالوگ آن به ضریب E.E.r، رتبه انرژی و کلاس کولر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه توجه فرمایید. هرچه این شاخص‌ها بالاتر باشند، کارایی کولر بیشتر است. برای کولرهای با ظرفیت کمتر از Btu/h ۲۰۰۰۰، می‌بایست E.E.r حداقل برابر با ۷/۱۰ باشد.

هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کار آیی و بازدهی باشد.
 

3-نوع کمپرسور:

کمپرسور مهم‌ترین قسمت کولر است. در حال حاضر سه تکنولوژی برای ساخت کمپرسور به کار می‌رود.

1-پیستونی (reciprocal)

2-اسکرول (scroll)

3-روتاری (موشکی)

 

4-نوع کولرگازی:

 یکی از فاکتور هایی که باید به آن توجه کرد توانایی سرمازایی و یا سرمازایی و گرمازایی کولر گازی است که باعث می شود کولر به یک وسیله با کارکرد دائمی تبدیل شود.بعضی از انواع کولر ها در هر دو مدل تک کاره و دوکاره ارائه می شوند. در فصل تابستان به عنوان خنک کننده هوا می توان از آنها استفاده کرد و در فصل زمستان هم به عنوان گرم کننده هوا کاربرد دارند.اگر قصد ندارید در زمستان از گرمای کولر استفاده نمایید بهتر است کولری خریداری نمایید که تنها سرمازایی داشته باشد . ظرفیت خننک کنندگی کولر گازی در برچسب پشت کولر گازی با عنوان Cooling capacity عنوان شده است در کولر های دوکاره که هم سرما تولید می کنند و هم گرما عنوان دیگری هم با نام Heating capacity وجود دارد که ظرفیت تولید گرمای کولر گازی را مشخص می کند.
 

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha