گروههای محصولات

نکاتی مهم در مورد استفاده صحیح از کولر گازی(سپلیت)

نکاتی مهم در مورد استفاده صحیح از کولر گازی(سپلیت)

سیتم خنک کننده کولر گازی (سپلیت)یکی از پیشرفته ترین دستاوردهای این سده به شمار می آید که  زندگی آرام و خنک را برای ما به ارمغان می آورد حتی اگر در گرمترین بیابانها زندگی کنیم.ولی اینجا لازم است به مشکلاتی اشاره کنیم که از استفاده نادرست و مداوم از این وسیله گرانبها به وجود می آید.

1-به دلیل استفاده مداوم از کولر گازی در محیط کار و منزل مقاومت در برابر گرمای نسبتا زیاد بیرون کاهش پیدا می کند و در بیرون که از این هوای خنک خبری نیست به مشکل جدی بر خواهیم خورد

 2-خشک شدن پوست

استفاده مداوم از کولر گازی رطوبت پوست را کاهش داده و در صورت عدم استفاده از کرم های مخصوص دست و صورت و یا دستگاههای رطوبت ساز ممکن است باعث خشک شدن و ترک خوردن آن شود.

3-خستگی طولانی مدت

آیا دراوج گرمای تیر ماه در داخل اتاق از سرما به خود می لرزید؟ به گفته محققان دلیل اصلی این خستگی و کوفتگی  استفاده مداوم از کولز گازی و مواجه مستقیم  و مداوم با هوای سرد آن می باشد،و درصد احتمال مبتلا شدن به سردرد و آنفولانزا در این افراد 70% بیشتر از افراد عادی است.

4-مشکلات بیشتر

استفاده مداوم و مواجه شدن مستقیم با هوای سرد کولر گازی مشکلات تندرستی زیادی را به وجود می آورد که در این میان میتوان به پایین آمدن فشار خون ،روماتیسم ،.... اشاره نمود

 

راههای جلوگیری از به هدر رفتن انرژی در کولرهای گازی:

نصب اینورتر در کولرهای گازی پنجره ای باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شود.
تمیز بودن کندانسورکولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از جریان برق مصرفی کولر می‌کاهد.
نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آن‌ها خواهد شد.
در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.
سعی شود محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.
درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.
در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند، کاشتن یک اصله درخت در نزدیکی کولر گازی، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف انرژی الکتریکی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمان‌ها باعث زیبایی و عایق سرما و گرمای ساختمان نیز می‌گردد.
برق مصرفی کولرهای گازی همزمان با استفاده از لامپ‌های کم مصرف (به دلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپ‌ها) به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند؛ لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است، می‌بایست از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد

 

اتاق‌های خواب را از ۲۵ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر نکنید.

استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته ای … باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شود، که این امر زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد. بنابراین کارهایی نظیر پخت و پز، اتوکشی و … را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.
در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد؛ گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره ها به داخل می‌تابد. با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با رنگ روشن، می‌توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نمود.
تعویض کمپرسور کولرهای قدیمی و استفاده از کمپرسور پربازده برای افزایش بازده کولر مفید می‌باشد.
هنگام روشن بودن کولر گازی از بکار گیری دستگاه رطوبت گیر بپرهیزید، زیرا رطوبت گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر می‌شود.
به ازای هر درجه کاهش دمای ترموستات کولر، حدود ۳ تا ۵ درصد از مصرف برق می‌توان کاست.

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha