گروههای محصولات

رزولوشن چیست ؟

رزولوشن چیست ؟


رزولوشن در تلویزیون تعداد پیکسل ها در هر بعد است که تلویزیون می تواند به صورت طبیعی به نمایش بگذارد .رزولوشن در تلویزیون تعداد پیکسل ها در هر بعد است که تلویزیون می تواند به صورت طبیعی به نمایش بگذارد .

هر چه رزولوشن بالاتر باشد تصویر نیز دارای جزئیات بیشتری خواهد بود . زولوشن تنها فاکتور یا عامل برای کیفیت تصویر نیست بلکه ساده ترین آنها برای درک و اطلاع است .

شما می توانید رسانه ای با رزولوشنی که تلویزیونآن را ساپوت نمی کند مشاهده کنید . تنها مساله این است مثلا اگر یک محتوای دارای رزولوشن 1080P را با یک تلویزیون 720P مشاهده کنید , برخی از جزئیات آن را از دست خواهید داد .

 

انواع رزولوشن در تلویزیون های ال ای دی


تلویزیون با چه رزولوشنی مناسب است

چه رزولوشنی را باید تهیه کنم ؟


اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن چندین عامل تنها یک تلویزیون با بالاترین رزولوشن را تهیه کنیم ممکن است ارزش هزینه ای را که پرداخت کرده ایم نداشته باشد . رزولوشنی که شما نیاز دارید به سه حامل بستگی دارد : سایز تلویزیونی که در نظر دارید خریداری نمایید , فاصله ای که از آن به تماشای تلویزیون خود می نشینید و نوع فیلمی که مشاهده می کنید .


چشم انسان با دید 60/60 تنها می تواند جزئیات 1/60 درجه جدا از هم را از یکدیگر متمایز کند . این بدان معنا ست که در یک فاصله خاص , برای یک اندازه خاص شما نمی توانید رزولوشن کامل یک تلویزیون را ببینید . نمودار سمت راست , فاصله برای تلویزیون ها با سایز های مختلف را در چهار رزولوشن اصلی ( 480P , 720P , 1080P و ULTRA HD ) تشریح می کند .

مطابق این داده ها اگر شما در فاصله هشت فوت نسبت به تلویزیون خود بنشینید , تفاوت بین 720P با 1080P را برای یک تلویزیون 40 اینچ درک نخواهید کرد . به همین صورت , تفاوت تلویزیون فورکی ( 4K ) را زمانی به خوبی درک خواهید کرد ک تلویزیون شما 60 اینچ یا بزرگتر بوده و در فاصله بسیار نزدیک آن را تماشا کنید .


چه محتویاتی برای هر رزولوشن در دسترس است ؟

چه محتویاتی برای هر رزولوشن در دسترس است ؟

کیفیت محتوای موجود به تلویزیون هایی که امروزه د دسترس هستند از لحاظ رزولوشن بستگی دارد . جدول زیر محتوای در دسترس امروزی را برای رسانه ها و دستگاه های مختلف در چهار رزولوشن رایج تشریح می کند .

تا به اموز منابع محدودی برای رزولوشن فورکی ( 4K ) وجود دارد . Netflix جریان محتوا در برخی از عناوین برای این کیفیت را آغاز کرده است اما نرخ بیت آنها به نسبت بلوری 1080P کمتر است . امروزه تولید تلویزیون ها با رزولوشن فورکی بسیار گسترش یافته است و به نظر می رسد تا یکی دو سال آینده محتوای لازم با این رزولوشن نیز با حجم بالا به بازار بیاید .


شایع ترین رزولوشن بومی برای تلویزیون کدام است ؟

امروزه رزولوشن 720p بسیار نادر است و تنها در برخی از تلویزیون های 32 اینچ و یا 43 اینچ پلاسما موجود می باشد .

تلویزیون دارای رزولوشن 1080p شایع ترین و معمول ترین تلویزیون های امروز موجود در بازار هستند و اگر شما یک تلویزیون جدید خریداری کنید به احتمل زیاد تلویزیونی با رزولوشن 1080p خواهد بود .
تلویزیون های دارای رزولوشن فورکی ( 4K ) در سال 2014 سهم خود از بازار جهانی را افزایش داده اند . هر برندی تعداد محدود از این تلویزیون ها را تولید کرده است و این رونده فزاینده همچنان ادامه دارد . اما قیمت این تلویزیون ها کماکان بالاتر از میزانی ست که باید باشد . هر چند که در سال 2015 این قیمت ها تا اندازه های تعدیل شده و انتظار می رود تا 2 سال آینده بازار های جهانی را اشباع کرده و قیمت آنها نیز تعدیل شود .

نتیجه
وضوح ( رزولوشن ) مهمترین فاکتور در کیفیت تصویر یک تلویزیون است . اما رزولوشنی که شما تجربه می کنید به سه عامل شامل سایز تلویزیون , فاصله شما با تلویزیون و نوع محتوایی که مشاهده می کنید بستگی خواهد داشت .

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha