گروههای محصولات

توضیح ویژگی هایی که در مشخصات تلویزیون ها به صورت عمده وجود دارند / سری هفت

توضیح ویژگی هایی که در مشخصات تلویزیون ها به صورت عمده وجود دارند / سری هفت

سری هفت : نسبت کنتراست و سطح سیاهی
سری هفت : نسبت کنتراست و سطح سیاهی

نسبت کنتراست احتمالا مهمترین فاکتور اندازه گیری یا سنجش عملکرد تلویزیون های اچ دی ( HD TV ) می باشد . درواقع نسبت کنتراست , سطح سیاهی و درخشندگی سه عامل عمده در تعیین کیفیت جزئیات و عمق تصاویر می باشند . اما متاسفانه نسبت کنتراست امروزه به وسیله تولیدکنندگان تلویزیون به صورت گمراه کننده استفاده شده و موجب سواستفاده شده و می تواند برای کابران گمراه کننده باشد . کلید حل این مشکل برای شما این است که پیچیدگی های نسبت کنتراست را درک کرده و بتوانید آن را برای خود قضاوت کنید .سطح سیاهی
قبل از صحبت کردن در مورد نسبت کنتراست بهتر است در مورد سطح سیاهی صحبت کرده و آن را برای شما توضیح دهیم زیرا متاسفانه این عامل نیز یکی از عوامل سنجش است که اغلب موجب درک اشتباه می شود . همانگونه که از نام آن پیداست , سطح سیاهی , تاریک ترین تصویری را که تلویزیون می تواند تولید کند اندازه گیری می کند . به طور خلاصه و به صورت کلی رنگ سیاه تیره تر موجب می شود که تصاویر فوق العاده به نظر رسیده و تصاویر با عمق و غنا بیشتر بر روی صفحه نمایش نشان داده شوند . تکنولوژی های مختلف صفحه نمایش از جمله او ال ای دی , پلاسما و ال سی دی ( OLED, Plasma, LCD ) رنگ سیاه را به روش های مختلفی تولید می کنند و دارای سطوح مختلف موفقیت می باشند .
به طور معمول تلویزیون های پلاسما دارای سطح بهتر از رنگ سیاه می باشند , از آنجا که این تلویزیون ها از نور کمتر استفاده می کنند در نتیجه صحنه های تاریک تری را بر روی صفحه نمایش تولید خواهند کرد . مطمئنا شما تفاوت زیادی را در بین سه نوع تلویزیون اچ دی ( HD ) مذکور از لحاظ عمق رنگ سیاه مشاهده خواهید کرد . اما خرید یک تلویزیون با سطح رنگ سیاه مناسب اما بدون نسبت کنتراست خوب ممکن است نتایج مطلوب را بدست ندهد .

 نسبت کنتراست تفاوت میان روشن ترین تصویر که تلویزیون می تواند ایجاد کند و تاریک ترین تصویر که قدرت تولید آن را دارد می باشد .

نسبت کنتراست چیست ؟
اساسا نسبت کنتراست تفاوت میان روشن ترین تصویر که تلویزیون می تواند ایجاد کند و تاریک ترین تصویر که قدرت تولید آن را دارد می باشد . نسبت کنتراست تلویزیون معمولا در قالب اعدادی شبیه به 10,000:1 ارائه می شود . این بدان معنی ست که 9.998 سایه ( طیف رنگ ) خاکستری , بین تیره ترین رنگ سیاه و روشن ترین سفید که تلویزیون می تواند تولید کند وجود دارد و این تا اندازه ای ساده به نظر می رسد . اما مشکل آنجاست که هیچ استاندارد خاصی وجود ندارد که نسبت کنتراست به وسیله آن اندازه گیری شود . این به آن معنا ست که تولید کنندگان از هر متدی که بخواهند می توانند استفاده کنند و نسبت کنتراست تلویزیون های تولیدی خود را افزایش دهند . در اغلب موارد آنها از آنچه نسبت کنتراست دینامیک می نامند به جای نسبت کنتراست واقعی برای این اندازه گیری استفاده می کنند .
نسبت کنتراست زمانی اهمیت دارد که در جایی به تماشای تصویر بنشینید که نور کافی نداشته باشد . نسبت کنتراست در موبایل حداقل 500 , در صفحه نمایش ال سی دی ( LCD ) و ال ای دی ( LED ) بیش از 1500 و در پلاسما 4000 است و این میزان در او ال ای دی ( OLED ) بالاتر نیز خواهد بود .


تفاوت نسبت کنتراست دینامیک و نسبت کنتراست واقعی

زمانی که شما ارقام بالا مانند 5,000,000:1 را برای تعریف نسبت کنتراست تصویر مشاهده کردید این به دلیل استفاده از نسبت کنتراست دینامیک است . که می تواند از تعدادی از راه ها شامل اندازه گیری از یک پیکسل زمانی که کاملا خاموش است نسبت به پیکسلی که در حداکثر میزان روشنایی خود قرار دارد به دست آمده باشد . این قطعا واقعیت آنچه را که از تلویزیون تحت شرایط خاص می بینید تعریف نخواهد کرد . به همین دلیل است که اندازه گیری کنتراست واقعی ( Native Contrast Ratio ) - اندازه گیری سطح سفید و سیاه از یک سصحه نمایش در یک زمان و از یک منبع - توصیف بسیار دقیق تر از تکنولوژی و کارایی تلویزیون را به شما ارائه می دهد . در هر حال شما نمی توانید بیشتر از نسبت کنتراست 1,000:1 را مشاهده نمایید . علاوه بر این ها محیط مشاهده در منزل ما نقش مهمی در درک ما از نسبت کنتراست را ایفا می کند . در یک اتاق کاملا تاریک که هیچ نوری موجود نباشد , شما مقداری نور را از صفحه نمایش کاملا تاریک از یک تلویزیون اچ دی با بهترین کیفیت درک خواهید کرد در حالی که وجود نور خفیف در همان اتاق موجب می شود که صفحه نمایش کاملا سیاه به نظر بیاید .

خرید تلویزیون ال ای دی از باته پلاس را تجربه کنید / فروش تلویزیون با مارک اصلی و قیمت پایین بانه پلاس


سیاه و سفید ... یا منطقه خاکستری ؟

حال چگونه شما به عنوان مصرف کننده می توانید صفحه نمایشی را پیدا کنید که بهترین نسبت کنتراست را داشته باشد ؟ البته به دلیل اینکه تولید کنندگان می توانند تا حد زیادی در مشخصات نسبت کنتراست تلویزیون های خود بزرگنمایی کنند و زمانی که برای خرید حضوری به داخل مغازه می روید نور زیاد بوده و داخل مغازه روشن است باید دقت کنید که در مقایسه تلویزیون ها با هم و اتخاذ تصمیم مناسب گمراه نشوید . قبل از اقدام به خرید تلویزیون و پرداخت وجوه نقد سنگین برای داشتن یک تلویزیون تحقیقات کامل را در مورد تلویزیون مورد نظر انجام داده و به سایت های معتبر برای دستیابی به اطلاعات درست مراجعه نمایید .

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha