گروههای محصولات

توضیح ویژگی هایی که در مشخصات تلویزیون ها به صورت عمده وجود دارند / سری چهار

توضیح ویژگی هایی که در مشخصات تلویزیون ها به صورت عمده وجود دارند / سری چهار

توضیح ویژگی های تلویزیون - قسمت 4 : رزولوشن

توضیح ویژگی های تلویزیون - قسمت 4 : رزولوشن
رزولوشن تلویزیون ها بسیار بهبود یافته است . ما یک مسیر را از کیفیت استاندارد به کیفیت بالا و اکنون به فورکی ( 4K ) پیموده ایم . امروزه حتی تلویزیون 8K یا به عبارتی " Full Ultra High Definition " نیز وجود دارد اگرچه ممکن است خرید یکی از آنها برای شما سخت باشد . این قرار است به کجا ختم شود و آیا من به یک رزولوشن بالاتر از فورکی ( 4K ) نیاز دارم ؟
البته رزولوشن بالاتر همیشه بهتر از رزولوشن پایین تر است , اما چندین دلیل مختلف وجود دارد که این احساس را ایجاد می کند که پرداخت بیشتر برای این پیکسل های اضافی لازم نیست . در اینجا خوب است که نکات ریز مربوط به رزولوشن را بیاموزید . 

 


رزولوشن تلویزیون چگونه کار می کند ؟


رزولوشن تلویزیون چگونه کار می کند ؟
رزولوشن تلویزیون تماما به تعداد پیکسل های تلویزیون مربوط می شود . تعداد پیکسل های بالاتر بر روی صفحه نمایش باعث افزایش کیفیت تصویر و ارائه تصویر واضح تر می شود , زیرا هر پیکسل مستقل بوده و نشان دهنده یک بخش مجزا از تصویر است . یک تصویر دارای آشکار سازی لبه بسیار بالاتر و قدرت تفکیک بیشتر خواهد بود زمانی که از هزاران پیکسل مجزا تشکیل شده باشد که هر کدام دارای تعریف رنگ خود می باشد . عدد دو که در عکس رو به رو آمده است مثال ساده ای از این است که چگونه پیکسل های بیشتر آشکار سازی لبه  بالاتر و وضوح بیشتر را به همراه دارد .

در ال ای دی ( LED ) های امروزه عموما تنها دو رزولوشن در دسترس می باشد - اچ دی ( HD ) و یا فورکی ( 4K ) . رزولوشن اچ دی ( HD ) یا 1080p دارای 1.080 ردیف از 1.920 پیکسل است که در مجموع شامل 2,138,400 پیکسل خواهد بود . یک تلویزیون با کیفیت فورکی اولترا اچ دی ( 4K Ultra High ) دارای 2,160 ردیف از 3,840 پیکسل که برابر با 8,294,400 می باشد و به عبارت دیگر میزان پیکسل های آن 4 برابر تلویزیون HD خواهد بود . این تعداد پیکسل های بیشتر قطعا به بهبود قابل توجهی در کیفیت و وضوح تصویر به ویژه در صفحه نمایش های بزرگ منجر خواهد شد . عامل بزرگ در بهبود وضوح تصویر , تعداد پیکسل ها نیست بلکه تراکم پیکسل هاست . تعداد پیکسل های بیشتر در هر اینچ مربع وضوح تصویر بیشتر را به ارمغان می آورد
اهمیت اندازه
به این دلیل در پاراگراف بالا گفتیم " به ویژه در صفحه نمایش های با اندازه بزرگ " چون تعداد پیکسل ها تنها بخشی از معادله است . دو مساله دیگر که باید در نظر گرفته شود سایز صفحه نمایش و فاصله مشاهده است .
بیایید با اندازه صفحه نمایش شروع کنیم . عامل بزرگ در بهبود وضوح تصویر , تعداد پیکسل ها نیست بلکه تراکم پیکسل هاست . تعداد پیکسل های بیشتر در هر اینچ مربع وضوح تصویر بیشتر را به ارمغان می آورد . نمودار مقابل تعداد پیکسل ها در هر اینچ مربع را در سایز ها ( اینچ ) های مختلف تلویزیون اچ دی ( HD ) و فورکی ( 4K ) نشان می دهد . شما مشاهده خواهید کرد که در دو تلویزیون با اینچ یکسان , در صورت اینکه تلویزیون فورکی ( 4K ) باشد , تراکم پیکسل آن 4 برابر تلویزیون اچ دی ( HD ) خواهد بود . جای تعجب نیست . با این حال شما می توانید ببینید که تراکم پیکسل یک تلویزیون 35 اینچ اچ دی ( HD ) ا تراکم پیکسل یک تلویزیون 70 اینچ فورکی ( 4K ) یکسان است . این نشان می دهد که در صفحه نمایش های کوچکتر شما کمتر نگران خرید یک تلویزیون فورکی ( 4K ) باشید و این مساله دلیل این موضوع است که شما کمتر تلویزیون فورکی ( 4K ) با اینچ پایین تر را در بازار می یابید . تلویزیون های فورکی معمولا در سایز های 50 اینچ و به بالا یافت می شوند .


نکته دیگر این است که وقتی شما یک تلویزیون با 8.000 یا 9.000 پیکسل در اینچ مربع دارید , تغییر وضعیت به 12.000 یا 15.000 پیکسل در هر متر مربع تغییر قابل توجهی ایجاد نخواهد کرد . دلیل آن هم این است که چشم شما از وضوح 8.000 یا 9.000 پیکسل در هر اینچ مربع به بالا را درک نخواهد کرد .تراکم پیکسل به خودی خود برای تشخیص اینکه آیا برای خرید تلویزیون فورکی هزینه اضافی را متحمل شویم یا نه کافی نیست . فاصله مشاهده تلویزیون نیز مهم است زیرا دورتر شدن شما از تلویزیون اهمیت رزولوشن پایین تلویزیون شما را کاهش خواهد داد تا جایی که چشم شما قادر به تشخیص این تفاوت نخواهد بود .
فاصله مشاهده
تراکم پیکسل به خودی خود برای تشخیص اینکه آیا برای خرید تلویزیون فورکی هزینه اضافی را متحمل شویم یا نه کافی نیست . فاصله مشاهده تلویزیون نیز مهم است زیرا دورتر شدن شما از تلویزیون اهمیت رزولوشن پایین تلویزیون شما را کاهش خواهد داد تا جایی که چشم شما قادر به تشخیص این تفاوت نخواهد بود . اما در صورتی که اتاق شما کوچک بوده و نمی توانید به حر کافی از تلویزیون خود فاصله بگیرید راه دیگر حل این مشکل تراکم پیکسل خواهد بود .


زمانی که شما در فاصله ای نزدیک به تماشای تلویزیون می نشینید , در واقع می توانید لبه های پیکسل را ببینید و وضوح تصویر تلویزیون HD شما در فاصله نزدیک کم می شود . حالتی که در تلویزیون فورکی ( 4K ) نخواهید داشت . برای یک تلویزیون اچ دی ( HD ) شما نباید در فاصله نزدیک تر از 1 ½ نسبت به اندازه تلویزیون ( مورب ) بنشینید . بنابراین برای یک تلویزیون 60 اینچ اچ دی ( HD ) شما نباید نزدیک تر از 90 اینچ ( در حدود 7 ½ فوت ) به تماشای آن بنشینید در غیر این صورت پیکسل های تصویر را دیده و کیفیت تلویزیون پایین خواهد آمد . دلیل اینکه در صورتی که تلویزیون کوچک تر باشد شما می توانید در فاصله نزدیک به آن بنشینید این است که تراکم پیکسل تلویزیون کوچک تر بالا می رود . اگر وضعیت شما در نوک پیکان قرار دارد در صورتی که بودجه شما این امکان را به شما می دهد پیشنهاد ما برای شما فورکی ( 4k ) خواهد بود . در این صورت این انعطاف به شما داده می شود که بدون اینکه وضوح و کیفیت تصویر را از دست بدهید بتوانید کمی نزدیک تر به تلویزیون خود بنشینید و این امکان به شما داده خواهد شد که تلویزیون خود را در هر جا که دوست دارید و می خواهید قرار دهید .


 

بنابراین اگر واقعا به یک تلویزیون سایز بزرگ برای اتاق کوچک خود علاقه دارید بهتر است که یک تلویزیون با رزولوشن فورکی ( 4K ) را در نظر بگیرید . به منظور ساده کردن روش تشخیص رزولوشن , سایز تلویزیون و فاصله مشاهده این نمودار که به شما ارائه داده ایم یک راهنمای خوب و مناسب خواهد بود . این نمودار به شما نشان می دهد که چه زمان پرداخت هزینه اضافی برای تلویزیون فورکی ارزش دارد و چه زمانی خیر . این یک علم دقیق نیست بلکه تنها یک راهنمایی ست . حتی در مناطق سفید نمودار , به ویژه نقاطی که به مناطق آبی نزدیک تر است شما تفاوت هایی را با فورکی ( 4K ) در مقایسه با اچ دی ( HD ) خواهید دید . اما این تفاوت ها , عمده نیستند .


اگر وضعیت شما در نوک پیکان قرار دارد در صورتی که بودجه شما این امکان را به شما می دهد پیشنهاد ما برای شما فورکی ( 4K ) خواهد بود . در این صورت این انعطاف به شما داده می شود که بدون اینکه وضوح و کیفیت تصویر را از دست بدهید بتوانید کمی نزدیک تر به تلویزیون خود بنشینید و این امکان به شما داده خواهد شد که تلویزیون خود را در هر جا که دوست دارید و می خواهید قرار دهید .
 

 


رزولوشن بالاتر کیفیت تصویر را بهبود می بخشد اما این تنها عامل تعیین کننده نیست
کیفیت تصویر
رزولوشن بالاتر کیفیت تصویر را بهبود می بخشد اما این تنها عامل تعیین کننده نیست . درست همانند تلویزیون های اچ دی ( HD ) که بسته به سایر تکنولوژی ها دارای درجات مختلفی از کیفیت تصویر هستند , تلویزیون های فورکی نیز درجات مختلفی کیفیت تصویر را دارند . چیز هایی مانند پس زمینه , پنل IPS , طیف رنگ و سایر فاکتور ها می تواند تاثیر گذار باشند پس توصیه ما این ایت که فقط به رزولوشن توجه نکنید .

تلویزیون های فورکی یو اچ دی ( 4K UHD ) تلویزیون های کامل و فول امکانات با تکنولوژی های اضافه هستند که کیفیت تصویر آنها را بهبود می بخشد . بنابراین با یکی از این تلویزیون ها بهبود کیفیت تصویر فوق العاده ای را به نسبت تلویزیون های اچ دی ( HD ) تجربه خواهید کرد . اما زمانی که تصمیم شما رای خرید یک تلویزیون فورکی قطعی شد به ویژگی های دیگر نظیر پنل IPS , نرخ رفرش و ... توجه کنید تا بهترین تلویزیون را تهیه نمایید .سخن پایانی :

بهترین راه برای داشتن یک تجربه مشاهده بهتر که سیار در میان مردم شایع شده است خرید بزرگترین صفحه نمایش با توجه به میزان بودجه است . صفحه نمایش بزرگتر به معنی تراکم پیکسل کمتر است که نتیجه آن کاهش وضوح تصویر خواهد بود . این در صورتی ست که ما یک تلویزیون فورکی یو اچ دی ( 4K UHD ) خریداری کنیم و دلیل وجود تلویزیون های فورکی با سایز های بزرگ در بازار هم همین است . رزولوشن بالاتر تلویزیون های فورکی عامل کلیدی آن هاست و این زمانی بیشتر به چشم می آید که دستگاه های 65 یا 70 اینچ را با هم مقایسه کنیم . این گزینه در تلویزیون های سایز کوچک تر زیاد به مهم نخواهد بور زیرا صفحه نمایش های کوچک خود دارای تراکم پیکسل بالایی هستند .


بنابراین خرید تلویزیون بزرگتر که دارای رزولوشن فورکی نیز باشد ترکیبی ست که تجربه مشاهده شما را بهبود می بخشد . اگر میزان پول شما فقط امکان یکی از این گزینه ها را به شما می دهد ما توسیه میکنیم یک تلویزیون اچ دی ( HD ) سایز بزرگ تهیه کنید به جای اینکه در سایز های کوچک بمانید و کیفیت فورکی ( 4K ) خریداری کنید .


 

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha