گروههای محصولات

4k در مقابل 8k: آیا ارزش ارتقا به full uhd را دارد؟

4k در مقابل 8k: آیا ارزش ارتقا به full uhd را دارد؟
 هرکسی که طی چند سال اخیر تلویزیون جدیدی خریداری کرده باشد ، احتمالا این احساس را خواهد دانست. اگر شما تمام بودجه ی خود را برای یک تلویزیون با کلاس و جدید صرفه جویی کرده اید ، موج جدیدی از تلویزیون های نسل بعدی اعلام شده است که اطمینان می دهد که مجموعه جدید شما کاملا از هر نظری برتر است.
 
اینجاست که در عین حال ، در حال تماشای رقابت بین تلویزیونهای 4K در مقابل 8K هستیم. اگرچه دسترسی گسترده به محتوای واقعی 8K UHD بسیار طولانی است اما بسیاری از تولید کنندگان تلویزیون امیدوارند که افزایش چشمگیر و وضوح بیشتر ارائه شده توسط این موج اول از مجموعه 8K، برای قانع کردن علاقه مندان کافی باشد و ارزش آن را دارد تلویزیون های 4K به تلویزیون های  8K ارتقا یافته اند.
 
به روز رسانی: 
 
اگرچه ما در این مقاله به جستجوی عمیق فناوری 8K سامسونگ پرداخته ایم ، به یاد داشته باشید سامسونگ تنها تولید کننده تلویزیون نیست که از تلویزیون های 8K استفاده می کند. آخرین سری تلویزیون های 8Kال جی سرانجام طی یک ماه پس از اعلام اولین بار ، در ماه جاری به بازار آمد. جالب اینجاست که ال جی تعریف کمی متفاوت از آنچه که 8K تشکیل می دهد ، ادعا می کند که فقط مربوط به پیکسل ها نیست بلکه مربوط به پنل تلویزیون است که تا چه اندازه می تواند تمایز و تضاد بین پیکسل ها را مشخص کند.
 
محتوای بومی 8K ضروری نیست
 
محتوای بومی 8K احتمالا به زودی در دسترس شما نخواهد بود. تعداد انگشت شماری از ویدیوهای 8K در YouTubeوجود دارد که احتمالا در آینده نزدیک ، بهترین انتخاب شما برای تماشای محتوای واقعی 8K خواهد بود. با این حال ، برنامه تلویزیون YouTubeهنوز هم برای حداکثر وضوح 4K فعلا محدود است و احتمالا تا زمان تبدیل شدن تلویزیون های 8K به جریان اصلی ، بروزرسانی نمی شود.
 
با توجه به اینکه حتی امروزه ، اکثرا گرانترین بلاک های هالیوود تنها در 2K( شامل انتقام جویان: Endgame) جریان دارند ، این ایده که ما در آینده ای نزدیک به  محتوای غنی شده ی 8K بومی دست خواهیم یافت ، غیرواقعی نیست.
 
درعوض ، تولیدکنندگان تلویزیون بیشتر توجه می کنند که چگونه می توانند محتوای موجود را بهبود بخشند ، دقیقا همان کاری است که سامسونگ با رویکرد 8K خود انجام می دهد.
 
8kqledbanehplus
 
 افزایش قیمت 
 
ما می دانیم که نمایشگرهای 8K چهار برابر پیکسل بیشتر از پانل های 4K را با همان مقدار صفحه نمایش ارائه می دهند.  به این معنی است که نمایشگرهای 8K دارای تعداد پیکسلهای بسیار بالاتر در هر اینچ (PPI) هستند ، در نتیجه پیکسل های آنها که هر دو کوچکتر و بسیار نزدیکتر به هم هستند ، تشخیص جداگانه آنها سخت تر است.
 
آیا تا به حال به یک تلویزیون 4K از نزدیک نگاه کرده اید؟ حتی اگر 8 میلیون پیکسل در صفحه نمایش وجود داشته باشد ، اگر چشم شما به اندازه کافی نزدیک به صفحه قرار گرفته باشد ، ممکن است متوجه اثر درب صفحه نمایش شوید.
 
در تلویزیون های 8K این اثر تقریبا وجود ندارد و با نگاهی نزدیک به تلویزیون Q900R 8K QLED ،  تا زمانی که چهره ی ما فقط دو یا سه اینچ از صفحه نمایش فاصله داشته باشد، متوجه هر نوع اثر درب صفحه نمیشویم ، ما فقط به این دلیل است که به طور جدی به دنبال آن هستیم.
 
البته پیکسل های اضافی اگر بخواهند به طور غیرمستقیم از تصویر با وضوح پایین استفاده کنند ، تعداد زیادی پیکسل را شامل نمیشود یعنی درست کار نمیکنند، به همین دلیل است که فناوری ارتقاء هوشمند مهم است. با استفاده از پردازنده کوانتومی با هوش مصنوعی ، تلویزیون QLED Q900R سامسونگ قادر است به صورت هوشمندانه محتوای 4K(و حتی محتوای 1080p) را بالا ببرد و حتی جزئیاتی را که در وهله اول وجود ندارد ، به راحتی اضافه کنید.
 
8kqledbanehplus
 
تفاوت اندک ، اما قابل توجه است
 
به منظور تست قدرت بالا بردن تلویزیون 8K، ما تعدادی از پرتوهای 4K Ultra HD Blu-R در 4K و 8K سامسونگ را همزمان تماشا کردیم. در هر مورد ، ما دریافتیم که تلویزیون Q900R 8K QLED قطعا جزئیات و وضوح بیشتری را آشکار می کند ، حتی اگر به نظر برسد باید غیرممکن باشد.
 
در تماشای Aquaman ، جزئیات اضافی را که در ریش و صورت جیسون موموئا یافت شد ، ما را تحت تأثیر قرار داد ، موها و منافذ فردی به راحتی به دلیل عدم وجود این اثر درب صفحه نمایش در تلویزیون 8K  قابل مشاهده هستند.
 
همین مسئله را می توان در مورد Pacific Rim: Uprising نیز که در جریان نبرد بزرگ ربات فیلم در وسط بندر سیدنی ، جزئیات ریزتری نشان میدهد ، بیان کرد. چیزهایی مانند آب ، آتش و دود با جداسازی پیکسل قابل مشاهده و تعریف می شوند.
 
در مرحله بعد ، ما مستقیما به دنباله های IMAX در Mission: Impossible - Fallout رسیدیم و به نظر می رسید که در هر دو مجموعه فوق العاده باشند.  تلویزیون 8K با نشان دادن وضوح بیشتر در طول دنباله تعقیب هلیکوپتر اوج فیلم - کوهها و چهره های صخره جزئیات کمی بیشتر را نشان داد و مناظر در حال حرکت سریع که از طریق کابین خلبان هلیکوپتر مشاهده می شود نسبتا  کمی ساده تر به نظر می رسید.
 
اگرچه ما نمی خواهیم بگوییم که تفاوت بسیار زیادی بین مجموعه های 4K و 8K است ، اما با کمی توجه به تفاوت آنها پی میبرید.
 
خوب است که محتوای SD خوب به نظر برسد
 
اگرچه واضح است که دسترسی به محتوای 8K هنوز مدتی راحت نیست ، اما لازم است به یاد داشته باشید که حتی محتوای 4K نیز در مراحل ابتدایی خود اینگونه بود ، بیشتر فیلم های دیجیتالی ، به ویژه در تلویزیون های پخش ، هنوز در جایی بین 480p و 1080pقرار می گیرند.
 
گفته می شود ، پردازنده کوانتومی هوش مصنوعی تلویزیون 8K Q900R پیشرفت های ظریف را در کیفیت تصویر منبع با وضوح پایین ارائه می دهد که قابل توجه ترین آن افزایش خوانایی متن روی صفحه است و به دنبال آن یک تصویر نرم تر قابل مشاهده.
 
8kqledbanehplus
 
محتوای HD عالی به نظر می رسد
 
با حرکت به بخش HD ، ما در صحنه ای از آخرین فصل Game of Thrones مشاهده کردیم که دیدم دو شخصیت در یک اتاق تاریک در حال مکالمه هستند.
 
بلافاصله مشخص شد که تلویزیون 8K امسال پیشرفتهایی در سیستم نورپردازی مستقیم Full Array دریافت کرده است که از صدها نور پس زمینه در امتداد پنل برای هدف قرار دادن مناطق خاص نمایش استفاده می کند.
 
شاید به دلیل هوشمند بودن هوش مصنوعی مجموعه 8K و افزایش رزولوشن پیشنهادی ، سطح تلویزیون های جدیدتر نسبت به مجموعه 4K برتر سال گذشته بسیار دقیق تر باشند.
 اتصال، که معمولا محصول انتقال رنگ ضعیف و کانتورینگ در بسیاری از تلویزیونهاست ، در Q900R 8K بسیار کاهش یافته است.
با نزدیک شدن به چهره Sansa Stark ، یک انتقال طبیعی بیشتر از نور به تاریکی در امتداد خط (jawline) را نشان داد ، با درجه بندی سایه ها ظرافت ها و جزئیات سایه را افزایش می دهد ، چیزی که حتی 4K Q9F سال گذشته نیز تلاش کرد تا به همان اندازه قانع کننده تر باشد.
 
ما همچنین متوجه شده ایم که سامسونگ 4K QLED 2018 در واقع تصویری روشن تر از تلویزیون 8K جدید خود ارائه کرده است. با توجه به این نکته ، در تلویزیون 8K جدید ، رنگ ها از زندگی واقعی تراند و دارای اشباع کمتری نسبت به 4K Q9F هستند.
 
خرید برای امروز ، نه فردا
 
 هیچ شکی نیست که تلویزیون Q900R 8K QLED سامسونگ یکی از بهترین تلویزیونهایی است که ما تا به حال دیده ایم که باعث افزایش باورنکردنی شفافیت  برای محتوای امروزی شده است.
 
اگر تصمیم دارید که به وضوح 8K Full UHD جهش کنید ، توصیه ما این است که با اطمینان آن را خریداری کنید .
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha