گروههای محصولات

دالبی اتموس (dolby atmos) چیست ؟

دالبی اتموس (dolby atmos) چیست ؟

Dolby Atmos،این تکنولوژی  آخرین تکنولوژی بازار هست .

تلویزیون هایApple TV  در آینده ی بسیار نزدیک این تکنولوژی را پشتیبانی خواهند کرد و این apple رو به اولین شرکتی تبدیل میکند که از هر دو تکنولوژی Vision و Atmos استفاده میکند.
 این یک فرمت جدید صدا است که صدا را در یک حباب 360 درجه پخش میکند.  با صدای شئ گراش نحوه ی تقسیم صدا را در اتاق تغییر میدهد.
 
 

Dolby Atmos چی هست؟

 یک فرمت جدید صدا است که صدا را از فیلم یا بازی میگیرد و آن را با روش هیجانی تری از فرمت های قبل از خودش پخش میکند . این فرمت صدا را 3 بعدی تر پخش میکند. مثلا تصور کنید که یک هلیکوپتر چند کیلو متر آن طرف تر پرواز کند یا دقیقا بالای سر شما پرواز کند ؛ تفاوت صداشون چقدره؟
این فرمت به وسیله ی  Dolby Laboratories در حال گسترش پیدا کردن است، شرکتی که در پخش صدا  تخصص دارد.
 ترکیب صدا ها در استدیوها صورت میگیرد، جایی که متخصصان صدا ، صداهای فیلم رو میگیرند و آنها رو در یک محیط  3 بعدی پخش میکنند. وقتی شما فیلم را با یک سیستم صوتی که dolby atmos رو پشتیبانی میکند پخش میکنید میتوانید آن صداها را در حالت 3 بعدی بشنوید. 
 برای پخش این فرمت به محتوا نیاز دارید که آن رو پشتیبانی کند . همچنین  پخش کننده، و سیستم صوتی هم باید آن رو پشتیبانی کنند.
این فرمت یک حباب صدا رو با پرتاب صدا به سمت سقف و بازتاب اون به سمت گوش شما درست میکند. همان طور که معلومه این سیستمم صوتی به درجه بندی دقیق و یک سقف گسترده نیاز دارد.
 
 

قدم اول: پیدا کردن سیستم ها.

 قدم اول اینه که یک سیستم صوتی و یک پخش کننده تهیه کنید که این فرمت رو پشتیبانی کنه .
اگه فک میکنید این کار سخته میتونید دو تا شون رو یکی کنید .  تلویزیون  LG W7 OLED میتونه گزینه ی خوبی برای این کار باشه.
 اگه میخواهید جدا جدا تهیه  کنید؛ شرکت های زیادی هستند که سیستم های سازگار با این فرمت را تولید میکنند مثل  Onkyo, Denon, Yamaha و Pioneer
 
 

قدم دوم: پیدا کردن محتوا

بعد از تهیه ی سیستم ها تنها کاری که باید بکنید اینه که محتوای سازگار با این فرمت رو پیدا کنید.
 خوش بختانه این کار روز به روز داره آسون تر میشه. بهترین راه برای تجربه ی این فرمت با Netflix's DeathNote, BLAME! یا Okjaهست.
اگه  کاریر netfix نیستید و جزه خانواده apple هستید؛ باید گفت که این شرکت داره این تکنولوژی رو به محتوا هاش روی  itunes  اضافه میکنه.
 چطور میفهمید که این فرمت رو پشتیبانی میکنه؟ دنبال آیکون  dolby atmos روی کاور فیلم بگردید.
برای طرف دارای بازی هرچند، بازی های زیادی با این فرمت پیدا نمیشه. در حال حاضر فقط دو بازی: Overwatch و Star Wars Battlefrontپیدا میشه که هر دو نسخه ی کامپویتر هستن.
 وقتی همه چیز رو آماده کردید شما باید احساس کنید که بارون از بالاسی سرتون داره پایین میاد، باید صدای رعد رو جوری حس کنید که انگار 10 فیت بالای سر شماست و در کل باید اتاقتون با صدا پر بشه . اگه این طور نباشه دوباره سیستم رو چک کنید.
توی اتاق های کوچیو نتیجه ی بهتری میگیرید.
Atmos یه جورایی خیلی شبیه 4k هست
برای این فرمت منابع زیادی هنوز موجود نیست و این یک مشکله ولی اگه به یاد داشته باشید زمانی 4k هم به همین صورت بود ولی الان خیلی معمول شده. پس میشه انتظار داشت که  dolby atmos  هم همین راه رو طی کته.
 
 

لازمه که سیستم هامون رو به Dolby Atmosارتقا بدیم؟

اگه شما یک طرف دار پر پا قرص تکنولوژی و فیلم هستید باید گفت که بله لازمه. ولی اگه یک طرف دار معمولی هستید ، بهتره که صبر کنید تا تکنولوژی  کمی ارزان تر و قابل دسترس تر شود.
شرکت های فیلم سازی و بازی سازی از این تکنولوژی خوششان آمده و دارند روش کار میکنند. پس باید انتظار داشت به زودی محتوا های زیادی رو با پشتیبانی این فرمت ببینیم.
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha