گروههای محصولات

همه چیز در مورد کابل hdmi

همه چیز در مورد کابل hdmi

رابط چند رسانه ای کیفیت بالا ( HDMI ) از سال 2002 برای انتقال ویدیو دیجیتالی غیر فشرده و داده های صوتی از منابع مختلف به مانیتور , تلویزیون و یا پروژکتور توسعه یافت . قبل از توسعه اچ دی ام ای ( HDMI ) اتصالات تلویزیون های اچ دی ( HD ) به دو روش رابط ویدیو دیجیتالی ( DVI ) که در واقع برای مانیتور کامپیوتر استفاده می شود و کامپوننت ویدیو محدود می شد . کامپوننت ویدیو از سه کابل ویدیو جداگانه و دو کابل صوتی استفاده می کند . که همه آنها در رابط اچ دی ام ای ( HDMI ) جا داده شده اند .

در حالی کابل اچ دی ام آی ( HDMI ) قطعا یک روش برای اتصال به سیستم سینما خانگی یا سرگرمی های خانگی ست , اما خرید یک کابل HDMI می تواند تا اندازه ای گیج کننده باشد .
مشخصات اچ دی ام ای ( HDMI ) مقرراتی را برای تعدادی از انواع کابل های مختلف و سایر اتصالات ایجاد می کند . عدم آگاهی از اینکه بدانیم چه نوع کابلی را اید خریداری کنیم , ممکن است به ایجاد تصمیم اشتاه بینجامد . این راهنما تمامی سردرگمی ها را حذف کرده و به صورت کاملا شفاف نشان می دهد که انواع مختلف کابل ها و اتصالات چه استفاده ها و اهدافی دارند .
مزایای کابل اچ دی ام آی ( HDMI )

کابل های اچ دی ام ای ( HDMI ) به نسبت سایر کابل هایی که به آنها اشاره شد , دارای مزایای زیادی هستند .
اول اینکه همه چیز در یک کابل جمع و جور جا داده شده است . در حالی که کابل اچ دی ام آی (HDMI ) تمام اجزای سیگنال های ویدیویی و صوتی را شامل می شود , دلیلی ندارد که بخواهیم از کابل های اضافی دیگر استفاده کنیم . این مساله به شما امکان می دهد تا با استفاده از یک کابل واحد HDMI از شلوغی و به هم ریختگی سیم ها در پشت سیستم سینما خانگی یا سرگرمی های خانگی جلوگیری نمایید .

مانند بسیاری دیگر از کابل های انتقال دهنده داده ها , یک کابل اچ دی ام آی ( HDMI ) یک سری از جفت به هم پیچ خورده می باشد . اگرچه یک تکنولوژی بسیار قدیمی ست , اما جفت های به هم پیچیده ثابت کرده اند که برای کاهش نویز و تداخل نسبت به سایر روش های تولید کابل برتری دارد . هر گونه تداخل , که چه با عبور کابل های انتقال داده و یا نزدیکی خطوط انتقال برق ایجاد شود , به یکی از رساناهای پیچ خورده که قوی تر از دیگری باشد اصابت خواهد کرد . جفت ها ( زوج های ) به هم تابیده , حتی از کابل های کواسیکال که برای ارائه محافظت از سیگنال های حامل هادی و راندن هر گونه تداخل به زمین در نظر گرفته شده اند , بهتر هستند .


سایز جمع و جور رابط و سیستم اتصال تک کابل , اتصال و برقراری ارتباط بین سایر دستگاه ها را بسیار آسان کرده و میزان خطا را به حداقل می رساند . اگرچه کامپوننت ویدیو ها با رنگ کد گذاری شده اند , اما ممکن است در اتصال آنها دچار خطا و اشتباه شویم . درست همانند سایر رابط های هم نوع آن . رابط اچ دی ام ای ( HDMI ) کلید دار ( دارای جا انگشتی ) بدون اعمال نیروی قابل توجه جدا نخواهد شد .
 

 

انواع رابط های اچ دی ام آی ( HDMI )

طرح اولیه اچ دی ام ای ( HDMI ) خواستار یک کابل 19 - هادی و یک رابط خواهد بود . 5 نوع رابط مختلف وجود دارد که هر کدام برای هدفی خاص ساخته شده اند .

نوع رابط HDMI   اندازه فیزیکی    مورد استفاده
نوع A 13.90 mm رابط استاندارد اچ دی ام ای ( HDMI ) برای استفاده در برنامه های کاربردی صوتی / ویدیویی دیجیتالی .
نوع B 21.20 mm نسخه 29 - پین از رابط اچ دی ام آی ( HDMI ) که هرگز استفاده نشده است .
نوع C 10.42 mm به طور خاص برای استفاده جهت تجهیزات قابل حمل طراحی شده است .
نوع D 6.40 mm به طور خاص برای استفاده در تجهیزات قابل حمل کم حجم مانند تلفن های همراه طراحی شده است .
نوع E 13.90 mm طراحی شده برای کاربرد در خودرو و وسایل نقلیه . اضافه کردن یک جلد ضامن به رابط استاندارد از قطع آن به نگام لرزش جلوگیری خواهد کرد .


حال آنکه هیچ نیازی نیست که کابل های اچ دی ام آی ( HDMI ) بر اساس نوع برچسب گذاری شوند که چه نوعی از آن برای تجهیزات مورد استفاده مناسب خواهد بود . بلکه تفاوت در سایز این رابط ها , تشخیص اینکه چه سایزی از آن برای چه وسیله ای مناسب تر است را آسان نموده است . بیشتر آمریکایی ها با اندازه گیری های متریک راحت نیستند اما این اندازه گیری ممکن است لازم باشد .

اگر یک خط کش برای اندازه گیری رابط اچ دی ام ای ( HDMI ) در دسترستان نیست , یک سکه ده سانتی می تواند پیمانه خوبی برای اندازه گیری رابط اچ دی ام آی ( HDMI ) شما باشد . یک رابط نوع A به اندازه یک سکه عریض خواهد بود , یک رابط نوع C کمی بیش از نیمی از عرض سکه و یک رابط نوع D کمتر از نصف سکه خواهد بود .

رابط اج دی ام ای ( HDMI ) نوع D و رابط یو اس بی ( USB ) میکرو دارای اندازه و ظاهری مشابه هستند . با این حال هر دوی آنها با هر دستگاهی سازگار نیستند . آسانتر خواهد بود اگر بتوانیم تفاوت میان دستگاه ها را تشخیص دهیم . وقتی تمامی اینها با شکست مواجه شد , این بار لازم است دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنیم .انواع کابل های HDMI

علاوه بر انواع مختلف رابط ها , ویژگی های اچ دی ام ای ( HDMI ) پنج نوع مختلف کابل را به وجود می آورد . این مساله به سردرگمی حول مساله کابل های اچ دی ام آی ( HDMI ) می افزاید . با این حال درست همانند رابط ( کانکتور ) اچ دی ام ای , هر نوع کابل برای یک کاربرد خاص توسعه داده شده است .

نوع کابل کاربرد
استاندارد  

برای اکثر سیستم های سینما خانگی طراحی شده است . این کابل ها با اطمینان توانایی انتقال هر یک از 720p یا 1080i ویدیو را دارند و صدای فوق العاده را از دستگاه سازگار با اچ دی ام ای ( HDMI ) به هر یک از تلویزیون یا پروزکتور ویدیو سازگار به اچ دی ام آی ( HDMI ) انتقال می دهد .

استاندارد با اترنت

این کابل تمامی سازگاری های کابل اچ دی ام ای ( HDMI ) استاندارد علاوه بر یک کانال اختصاصی اترنت را دارا می باشد . این کانال اترنت می تواند برای ارائه اتصال اینترنت بین دستگاه های مختلف به کار گرفته شود . به ویژه زمانی که دستگاه های اچ دی ام آی , برای پخش ویدیو ها و سایر محتویات اینترنتی استفاده می شوند .

استاندارد خودرو

نسخه مربوط به خورو و وسایل نقلیه از کابل های استاندارد اتصالی مشابه دیگر کابل های استاندارد را ایجاد می کند . عایق بیرونی کابل بسیار مستحکم بوده و باعث ایجاد محافظت بیشتر در برابر آسیب های ناشی فشار خواهد شد .

پر سرعت

کابل های پر سرعت با ویژگی های فوق العاده به بازار عرضه می شوند و برای اتصال تلویزیون های سه بعدی 1080p, 4K با رنگ های عمیق به کار می رود . توجه داشته اشید که توانایی این کابل ها برای حمل این سیگنال های فشرده تر , در فواصل بالا تضعیف خواهد شد . هرگز نباید تصور کرد که کابل های مشابه از تولید کنندگان مشابه تنها به دلیل اینکه کوتاهتر هستند پر سرعت باشند .

پرسرعت با اینترنت

کابل هایی هستند با همان پیکر بندی کابل های پر سرعت به علاوه اتصال اترنت .


کابل های پر سرعت نیز بار دیگر بر اساس روشی که آزمایش می شوند از هم متمایز خواهند شد . رده اول کابل هایی هستند که در 74.50 MHz ( مگا هرتز ) تست می شوند و به عنوان کابل های استاندارد مورد استفاده قرار می گیرند . رده دوم کابل هایی هستند که در 340 MHz ( مگا هرتز ) آزمایش شده و به عنوان کابل های پر سرعت شناخته می شوند . با این حال امروزه کابل ها تحت عنوان استاندارد و پر سرعت رده بندی می شوند نه رده 1 و 2 .

تفاوت عمده بین کابل های استاندارد و پر سرعت در اندازه سیم آنها می باشد . کابل های استاندارد به طور کلی دارای متوسط اندازه سیم 28AWG رسانا هستند در حالی که کابل های پر سرعت 24 AWG رسانا را دارا می باشند . اندازه بزرگتر امکان عبور سیگنال های بیشتر را بدون ایجاد انحرافات و یا از دست دادن سیگنال فراهم می کند . برای یک مدت زمان محدود می توان از کابل های استاندارد به جای کابل های پر سرعت استفاده کرد هر چند که شرکت های سازنده تضمین انجام این کار را نمی دهند .انتخاب کابل اچ دی ام آی ( HDMI )

انتخاب یک کابل مناسب برای یک کاربرد خاص , متشکل از دانستن کاربرد و تطبیق کابل و رابط مناسب با آن کاربرد خاص خواهد بود . کابل و رابط منتخب باید با کاربرد ضروری که از آن انتظار داریم تطابق داشته باشد . این تطابق نه تنها در تناسب فیزیکی رابط , بلکه در داشتن نوع سیم مناسب برای حمل سیگنال های لازم نیز باید مورد توجه قرار گیرد .


هیچ استاندارد دقیقی برای تعیین حداکثر طول قابل قبول برای کابل اچ دی ام ای ( HDMI ) وجود ندارد , اما تولید کنندگان آنها را در حداکثر 15 متر ( تقریبا 49 فوت ) تولید می کنند . با این حال هر چقدر کابل بلند تر باشد احتمال از دست دادن سیگنال نیز افزایش می یابد . بنابراین باید دقت کنید که اندازه کابل مناسب را برای کاربرد مورد نظر خریداری نمایید .
 


کابل های سنگین ( Heavy-Duty )

برخی از تولید کنندگان کابل های Heavy-Duty یا سنگین را برای فروش تولید می کنند . منطق این است که این کابل ها از سیگنال هایی که ممکن است در کابل های استاندارد و حتی پر سرعت از دست برود , محافظت نماید . بیش از هر چیز این تنها یک تبلیغات هوشمندانه است و در واقعیت چیزی تحت عنوان کابل اچ دی ام آی ( hdmi ) سنگین یا heavy-duty وجود ندارد . تنها تفاوت ممکن است در یک عایق سنگین تر باشد که مورد نیاز نیست .

تصوری که از سیگنال های آنالوگ نشات می گیرد این است که کابل های سنگین تر می توانند تا حدی از انحرافات و از دست دادن سیگنال ها جلوگیری کنند . این تا اندازه ای درست است . اما نه تا حدی که تولید کنندگان کابل های ویدیویی و صوتی ادعا می کنند . سیم های اسپیکر های سایز بزرگ بر اساس تصور بوجود آمده در رابطه با رسیدگی بر سیگنال های  وات بالاتر برای سال ها به فروش می رسید . در حالی که یک نگاه بر مشخصات فنی درباره حمل بار محدودیت های اندازه سیم را نشان می دهد که کابل های سنگینی که برای اسپیکر های ماشین به فروش می رسد ممکن است برای استفاده در یک کنسرت راک در استادیوم مناسب تر باشد .

با این وجود سیگنال های دیجیتالی مانند اچ دی ام ای ( hdmi ) همگی کم ولتاژ و سیگنال های کم وات هستند . به غیر از سیم های سایز بزرگتر که تحت عنوان (24AWG) برای کابل های اچ دی ام ای ( hdmi ) پر سرعت شناخته می شوند , هیچ مزیت و برتری برای کابل های سنگین تر وجود ندارد . کابل اچ دی ام آی ( HDMI ) سنگین یا Heavy-duty HDMI تنها اصطلاحاتی برای بازاریابی ست و نه بیشتر .


استفاده از توسعه دهنده اچ دی ام ای ( HDMI )

برای فواصل بیشتر از 15 متر می توانید از توسعه دهنده HDMI استفاده نمایید . یک توسعه دهنده اچ دی ام ای ( HDMI ) یک جفت دستگاه است که برای تبدیل کابل HDMI به کابل های Cat 5/Cat 6 استفاده می شود و موجب بلندتر شدن آن خواهد شد . آنها معمولا موجب تقویت سیگنال ها شده و اطمینان حاصل می کنند که سطح سیگنال های دریافتی در پایان راه کافی خواهد بود . وقتی که از توسعه دهنده کابل استفاده می کنید , با کابل Cat 5/Cat 6 تا بیش از 250 متر ( 820 فوت ) را می توانید درست کنید .

همچنین توسعه دهنده های اچ دی ام آی ( HDMI ) وجود دارند که از طریق خطوط فیبر نوری کار می کنند و با استفاده از آن منبع می تواند در فاصله 300 متر ( 980 فوت ) از مانیتور قرار گیرد .


خرید کابل اچ دی ام آی ( HDMI ) از بانه پلاس

این روش یکی از ساده ترین روش هایی ست که شما می توانید یک کابل HDMI برای خود خریداری کنید . تنها کافیست در منزل خود و از طریق اینترنت به فروشگاه اینترنتی بانه پلاس به آدرس WWW.BANEPLUS.COM رفته و اینترنتی آن را سفارش دهید . یا اینکه با یکی از شماره های بانه پلاس تماس گرفته و به صورت تلفنی آن را خریداری نمایید .
با این روش شما می توانید یک کابل HDMI سونی اصل که مارک سونی بر روی آن حک شده را با مناسب ترین قیمت تهیه نمایید .

 

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha