گروههای محصولات

چه چیزهایی لازمه که شما در مورد کولر گازی ها بدونید

چه چیزهایی لازمه که شما در مورد کولر گازی ها بدونید
انتخاب یک کولر میتونه سخت باشه. چه سایزی به درد شما میخوره؟ هزینه استفاده ازش چه قدر هست؟ چه قدر سر وصدا داره؟ ما به شما کمک میکنیم  که بهترین مدل رو برای خونه تون خریداری کنید.
این راهنما روی سیستم های  اسپلیت تمرکز میکنه.

انواع کولر

اسپلیت (Split-system) : اینا از دو بخش تشکیل شدن؛ یک متراکم کننده ی خارجی و یک بخش داخلی  که به وسیله ی یک لوله به هم متصل شدن ، که برای خنک کردن یک اتاق یا بیشتر یا فضاهایی با مساحت حد اکثر 120 متر مربع
 
 
 
مولتی اسپلیت (Multi-split):  نوعی از اسپلیت هست که در اون یک متراکم کننده ی خارجی به دو یا چند عدد قسمت داخلی متصل میشه. این سیستم برای خنک یا گرم کردن دو یا چند اتاق نزدیک به هم مناسب هستن در حالی که اسپلیت ساده یا داکت مناسب نیستن چون فضای زیادی میخوان.
 
داکت (Ducted): بهترین گزینه برای خونه های بزرگ هست. از یک جز اصلی تشکیل شده که با کانال هایی به خروجی هوای هراتاق متصل  هست. یک پنل کنترل داره که اجازه میده دما رو در هر قسمت از خونه کنترل کنید و خونه رو سرد یا گرم کنید.
دیواری/ پنجره ای(Wall/window): این مدل ها روی پنجره یا یک دیوار خارجی نصب میشن و میتونن اتاق ها و فضاهایی رو تا مساحت 50 متر خنک کنن. اگه کوچیک باشه با برق معمولی کار میکنه و اگر بزرگ باشه به سیم کشی اضافی نیاز داره. ما اخیرا این مدل ها رو به بررسی هامون اضافه نمیکنیم چون در بازار کمترن و اسپلیت ها خیلی از اونا کارا تر و به صرفه ترن.
 
 
 

اینورتر یا غیر اینورتر؟

اگه روی مدل کلیش تصمیم گرفنتین حالا باید تصمیم بگیرید که میخوای اینورتر بخرید یا نه. میخواید فقط سرمایشی باشه یا قابلیت گرمایش هم داشته باشه.
اینورتر: این مدل ها میتونن سرعت متراکم کننده رو تغییر بدن که این به اون معنیه که متراکم کننده لازم نیست که مرتبا خاموش یا روشن بشه. وقتی متراکم کننده لازم نیست که به دفعات خاموش و روشن بشه یعنی اینکه فشار کمتری روی متراکم کننده ست و برق کمتری مصرف میشه. پس اینورتر ها کاراتر هستن و هزینه کمتری برای استفاده ازشون لازمه. اونا میتونن دما رو در محدوده ی نزدیکی به دمای تعیین شده نگهدارن. بیشتر مدل ها اسپلیت بازار این روز ها اینورتر هستن.
 
غیر اینورتر: متراکم کننده ها در این نوع یا با تمام قدرت کار میکنن یا خاموشن که طول عمر متراکم کننده رو میاره پایین و مصرف برق بیشتری هم داره. پس این مدل ها کارایی کمتری از اینورتر ها دارن ولی ارزون ترن.
 
Reverse-cycle: این مدل ها هم قابلیت سرمایشی و هم گرمایشی دارن ولی قیمت و هزینه ی نصبشون میتونه بیشتر از یک هیتر باشه . این مدل ها یکی از ارزون ترین راه ها برای گرمایش در طولانی مدت هستن و حتی اکه شما فقط در چند هفته ی تابستون به گرمایش نیاز دارید این مدل ها بهترین انتخاب برای شما هستن.
 
منحصرا سرمایشی: اگه شما فقط به کولر برای تابستونا نیاز دارید یا از قبل یک سیستم گرمایشی دارید پس این مدل میتونه برای شما مناسب باشه. نسبت به Reverse-cycle ها ارزون ترن و به جز قابلیت گرمایش همه امکانات دیگه رو دارن.
برای بیشتر خونه ها یک سیستم اینورتر Reverse-cycle بهترین گزینه ست.
 
 

انواع مختلف قسمت داخلی:

دیواری: معمول ترین اسپلیت ها اسپلیت های دیواری هستن . این نوع به هوای سرد اجازه میده که در سرتاسر اتاق پخش بشه؛ در این حالت هوای سرد پایین میاد و هوای گرم رو به سمت بالا میفرسه.
 
ایستاده: کولرها در این حالت برای بعضی اتاق ها مناسب ترن. به خصوص اگه از اونا استفاده ی گرمایشی بشه، چون هوای گرم تمایل داره به سمت بالا بره.
 
نواری: این مدل ها به سقف وصل میشن؛ یعضی هاشون رو هم میشه به سقف وصل کرد هم به کف.
 

انتخاب بهترین سایز:

سایز های مختلف کولر بر اساس کیلو وات دسته بندی می شن. یک اتاق کوچیک ممکنه یک کولر 2.5کیلو وات نیاز داشته باشه در حالی که یک فضای بزرگ به یک کولر 6کیلو وات یا بیشتر نیاز داره.با دقت انتخاب کردن سایز کولر خیلی مهمه.
بعضی از نصاب ها  ممکنه یک آنالیز ساده رو ارائه بدن و به شما پیشنهاد کنن که سایز بزرگ تری رو از اونچه نیاز دارید بردارید. یک براورد مناسب همه ی جزیات اتاق رو در نظر میگیره:
 • .اندازه ی اتاق
 • .نوع اتاق( هال، اتاق خواب، ...)
 • .جهت و اندازه ی پنجره ها و در های شیشه ای. یک پنجره ی بزرگ شمالی یا غربی میتونه گرمای زیادی رو در تابستون وارد اتاق کنه
 • .پرده های روی پنجره ها
 • .عایق گذاری کف، سقف و دیوار ها
 • . آب و هوای منطقه
مدلی رو انتخاب بکند که قدرتش دقیقا مناسب فضاتون باشه یا کمی قدرتمند تر باشه. برای مثال اگه شما براورد میکنید که فضاتون به یک کولر 6کیلو وات نیاز داره، دنبال کولری در محدوده ی 6 تا 6.5 کیلو وات بگردید. بهتره که کولر رو کمی قدرت مندتر نسبت به اتاق انتخاب کنید تا ضعیف تر.کمی قدرت بیشتر میتونه در دما های بالا کمک کننده باشه ولی خیلی قدرت مندتر نه.
 

 هزینه ی استفاده:

کولرها 40 درصد از متوسط انرژی مصرفی خونه ها رو تشکیل میده. برای صرفه جویی در استفاده از کولر ها راه هایی وجود داره:
 • .اندازه: انتخاب اندازه مناسب خیلی موثره
 • .درجه ی استاندارد : کولر هایی با درجه استاندارد بالا تر، کارایی بیشتر و مصرف کمتر دارن.
 • . خونه تون رو تا میتونید استاندارد درست کنید.
 • . از حالت  ("Eco mode") استفاده کنید اگه کولرتون این حالت رو داره
 • . ترمستات رو روی دمای مناسبی تنظیم کنید تا کولر مجبور نباشه با تمام قدرت کار کنه و انرژی بیشتری مصرف کنه.
 •  

تعیین یک دمای مناسب

در یک روز گرم ، برای مثال 33 درجه،شما باید کولر رو روی 20 درجه تنظیم کنید تا دمای اتاق سریع بیاد پایین ولی اگه بتونید با 25 درجه بسازید نه تنها طول عمر دستگاه رو افزایش میدید بلکه پول بیشتری رو هم ذخیره میکنید چون هر درجه دمای کمتر 10 در صد به مصرف انرژی اضافه میکنه.
 همین قاعده برای زمستونا هم صدق میکنه . اگر دمای بیرون 10 درجه ست، دما رو روی 18 به جای 25 درجه تنظیم کنید و یک لباس گرم هم بپوشید.
این مقوله هچنین به دمای خارجی هم ربط داره. شما بهترین کارکرد رو وقتی دریافت میکنید که دمایی رو که تعیین میکنید حد اکثر 8 درجه با دمای خارج تفاوت داشته باشه؛ مثلا اگه دما 35 درجه ست شما کولر رو روی 27 درجه تنظیم کنید ؛ البته بیشتر مردم میخوان دما از این حد پایین تر باشه پس شما میتونید دما رو پایین تر بیارید ولی زیاده روی نکنید. اگر خونه ی شما استاندارد هست میتونید از این دما هم پایین تر بیاید.
 

خشک کردن هوا و حالت خشک

هوا گرم و شرجی باشه یا سرد و مرطوب، دسترسی به رطوبت سخته. برای از بین بردن رطوبت یک خشک کننده ی هوا لازمه ؛ حالا چه مدل خشک کن باشه که برای زمشتونها مناسبه ،چه مدل خنک کننده باشه که برای تابستون مناسبه.
 کولر شما برای کنترل هوای شرجی و گرم مناسبه و نه تنها هوا رو سرد میکنه بلکه قسمتی از رطوبت هوا رو هم از بین میبره.
خیلی از مدل ها هم دارای حالت خشک کننده ی هوا برای خشک کردن هوا هستن  که برای وقتی که هوا خیلی شرجی و گرمه خیلی مناسبه. در این حالت سرعت فن داخلی کم میشه پس مدت بیشتری طول میکشه که هوا از سرد کننده عبور کنه تا رطوبت بیشتری از هوا گرفته بشه. این حالت میتونه در شرایطی که اگه رطوبت هوا کم تر بشه هوا سرد تر به نظر میرسه خیلی کارا و موثر باشه ولی وقتی هوا خیلی گرم باشه ولی رطوبتش متوسط باشه حالت خنک کننده بهتره .
 

صدا های اضافی

مقدار سر و صدای کولرا رو چک کنید؛این یکی از خصوصیات مورد توجه هست و در بررسی ما هم بهش اشاره شده . بعضی مدل ها برای هر دو قسمت داخلی و خارجی  حالت ساکت دارن. این ممکنه قدرت سرمایشی و گرمایشی رو کاهش بده ولی سر وصدا رو به حد اقل کاهش میده. یه کولر پر سر و صدا میتونه تو کارهاتون اختلال ایجاد کنه . اگه قسمت خارجی پر سر و صدا باشه میتونه حواس شما و همسایه ها تون رو پرت کنه. در کشورهای پیشرفته بیشتر شورا های محلی بر اساس نوع کولر محدودیت هایی برای سر وصدا دارن پس مقررات شوراها رو قبل از خرید حتما مد نظر قرار بدید.
سروصدا با دسیبل اندازه گیری میشه که برای قسمت داخلی در کم ترین قدرت خودش بین 20 تا30 دسیبل هست و میتونه به 40تا50 دسیبل برسه و قسمت خارجی بین 45تا65 دسیبل هست.
از نظر مقایسه ای میشه این طور گفت:
 • .30DBA: صدای یک خونه ی ساکت
 • .50DBA: صدای که وقت رانندگی وارد ماشین میشه
 • .60DBA: یک مکالمه ی معمولی
 • .70DBA: صدای جارو برقی
 •  

امکانات و کارایی

برچسب استاندارد:
  وقتی تصمیم گرفتید که چه سایزی رو بخرید ، برچسب استاندارد کولر هایی رو که در اون سایزن با هم مقایسه کنید . تا درجه ی استاندارد بالا تر باشه مصرف برق و تولید گاز های گل خانه ای پایین میاد. درجه ی استاندارد برای سرمایش و گرمایش فرق میکنه.
 
سرعت فن:
فن هوای سرد یا گرم رو توی اتاق به جریان میندازه . دنبال مدلی با تعداد زیاده سرعت فن متفاوت باشید.
ترمستات:
این کولر رو کنترل میکنه تا به دمای تعیین شده برسه. شما با کنترل دما رو انتخاب میکنید و ترمستات دمای اتاق رو اندازه میگیره و قدرت کولر رو با اون دما همامنگ میکنه.
 
حالت های عملکرد:
.اتماتیک:بر اساس شرایط اتاق حالت مناسب رو برای رسیدن به دمای تعیین شده خود به خود انتخاب میکنه.
سرمایش: گرما رو از داخل به خارج منتقل میکنه.
گرمایش: هوای گرم رو از خارج به داخل منتقل میکنه
خشک: رطوبت هوا رو میگیره ، همچنین کمی هوا رو هم سرد میکنه ولی نه به اندازه ی حالتی سرمایشی.
فقط فن: هوا رو به جریان در میاره بدون هیچ گونه سرمایش،گرمایش یا رطوبت گیری ای وبرای کسایی مناسبه که به یه هوای تقریبا خنک راضین.
حالت اقتصادی:این حالت مصرف برق رو کاهش میده.برند های مختلف این حالت رو به روش های مختلفی به اجرا در میارن.این حالت میتونه سرمایش یا گرمایش رو کم کنه یا حسگری داشته باشه که حضور افراد رو در اتاق تشخیص بده و اگه کسی توی اتاق نبود کولر خاموش بشه.
 
 

حسگر تشخیص دهنده ی حضور افراد

این حسگر تشخیص میده که آیا کسی تو اتاق هست یا نه، پس فقط وقتی کسی توی اتاق هست عادی کار میکنه و وقتی کسی نیست روی حالت اقتصادی قرار میگیره . بعضی از حسگر ها حتی جریان هوا رو روی کسی که توی اتاق هست تنظیم میکنن.
 
کنترل
دنبال کنترلی با دکمه های بزرگ و صفحه نمایش خوانا باشید.
 
حالت خواب
این حالت در چند مرحله دما رو به دما ی مورد نظر می رسونه، پس در این حالت لازم نیست با تمام قدرت کار کنه و صدای کمتری هم داره که برای خواب مناسبه.
 
منفظ هوای متحرک
برای سرمایش اون رو به سمت بالا تنظیم کنید و برای گرمایش به سمت پایین. این کار رو میتونید باکنترل تون انجام بدید. گردش به راست و چپ هم میتونه کاربردی باشه.
 
تاخیر در ریستارت
این ویژگی نمیذاره کولر زود دوباره روشن بشه بعد از این که خاموش شد
 
 

Demand Response Enabling Device

سرمایش و گرمایش دو شرکت کننده ی عظیم در حوزه ی نیاز های مرتبط به برق هستن. برای مثال در هوای خیلی گرم،بیشتر کولر هاشون رو وقتی از سر کار برمیگردن روشن میکنن . برای صرفه جویی انرژِی، بیشتر کولرهای جدید از تکنولوژی DREDبهره میبرن.
 این تکنولوژی به شکرت های تقسیم کننده ی انرژی اجازه میده که کولرها رو در اوج مصرف کنترل کنن که بدون اینکه تاثیر زیادی روی قدرت کولر ها بذاره مصرف انرژی رو کاهش میده.
چطور کار میکنه؟ اگه کولر شما این تکنولوژی رو داره و شرکت فراهم کننده ی انرژی شما این خدمات رو ارائه میده . شما باید با نصاب کولرتون هماهنگ کنید که یک آنتن روی کولرتون نصب کنه ؛ این طوری شرکت فراهم کننده ی انرژی میتونه در اوقات اوج مصرف کولر شما رو به حالت اقتصادی تغییر بده . این معمولا تاثیر زیادی روی کارایی کولر شما نمیذاره و حتی ممکنه متوجه هم نشید ولی مصرف انرژی رو کاعش میده.
این میتونه به کاهش نیاز های الکتریکی کمک کنه و نیاز به ساخت بنا های اساسی مثل ایستگاه های الکتریکی رو کم کنه .
 
 

چیز های دیگه ای که باید بهشون توجه کرد

کی بهترین زمان برای خرید هست؟
در فصل هایی که اوج خرید هست خرید نکنید(تابستون در اکثر جاها) اگه میتونید. نصاب ها توی این فصل ها سرشون شلوغ و ممکنه چند هفته منتظر بمونید تا کولرتون نصب بشه.
اگه امکان داره قبل از فصل اوج خرید انتخاب کنید که در وقت لازم کولرتون آماده باشه. البته میتونید بعد از فصل اوج خرید هم خرید کنید چون ممکنه جنسای مونده حراج بشن. هرچند مدل های جدید میتونن کارا تر باشن اما یکی مدل قدیمی تر با یک قیمت قابل بحث میتونه انتخاب خوبی باشه.
 
نصب :
به هزینه ی نصب و لوازم مورد نیازش هم قبل از خرید توجه کنید. این چند تا چیز رو به خاطر بسپارید:
.دستگاه باید توسط یک نصاب مجوز دار نصب بشه ؛ در غیر این صورت گاز کولر ممکنه خالی بشه.
.هوای سرد از هوای گرم سنگین تره پس کولر رو تا میتونید نزدیک به سقف نصب کنید
. معمولا کولر بهتره که روی دیواری که طول بیشتری داره نصب بشه. ولی نصاب شما باید بهترین جا رو تعیین کنه.
قسمت خارجی باید روی یک بدنه ی محکم قرار بگیره یا به دیوار میخ بشه. باید تا جایی که امکان داره به قسمت داخلی نزدیک باشه.
.قسمت خارجی رو از تابش نور خورشید دور کنید برای مثال اون رو روی دیوار جنوبی نصب کنید یا براش یک سایه بان بذارید.
 
 

آیا شما در منطقه ی خیلی گرم یا سرد زندگی میکنید؟

هر مدل در محدوده ی دمایی خاصی بهترین کارایی رو داره. بیشتر دستگاه ها در محدوده ی منفی 10 تا مثبت 45 و بیشتر کار میکنن پس محدوده ی دمایی کولر رو قبل از خرید بررسی کنید.
اگه در جای خیلی سردی هستین ممکنه قسمت خارجی کولرتون برفک بزنه اگه یخ ذوب کن اتوماتیک نداشته باشه.
اگه در آب وهوای گرم و خشک زندگی میکنید. یک کولر آبی میتونه ارزون تر و بهتر باشه.اونا هوای گرم رو از پوشال های آغشته به آب رد میکنن ، آب بخار میشه و گرما هوا رو میگیره و هوا رو مرطوب و خنک میکنه.
 
 

گاز خنک کننده

کولر شما از مقدار کمی گاز خنک کننده ی فشرده شده برای جذب گرما و سرما استفاده میکنه. این گاز بین قسمت داخلی و خارجی به گردش در میاد.
از سال 1980 استفاده از گاز های از بین برنده ی ازن مثل CFC متوقف شد و ازن نشانه های خوبی از بازسازی رو نشون میده.ولی معمول ترین خنک کننده ( HFC )این روزها هم مشکل سازه،این یک گاز گلخانه ای هست و چون استفاده از کولر ها زیاد شده میتونه در تغییر آب و هوا دخیل باشه.
در 2016 طی یک توافق بین المللی تصویب شد که در چند دهه ی آینده استفاده از این گاز متوقف بشه و گاز دیگه ای جایگزین بشه. الان هم گرایش به سمت R32 هست تاR410A. اینا هر دو HFC هستن ولی R32 پتانسیل کم تری برای گرم کردن آب و هوا داره.
 
averena24bon 21 سه شنبه 1398


http://averena24.ru - медкнижка срочно купить - подробнее на нашем сайте https://averena24.ru - averena24.ru
Личная https://averena24.ru - медицинская книжка (https://averena24.ru - санитарная книжка) - официальный документ строгой отчетности. В санитарной книжке отражаются все данные о результатах периодических осмотров, сдачи анализов и прививках, наличия инфекционных заболеваний, а также о прохождении курсов по гигиеническому воспитанию и аттестации.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha