گروههای محصولات

دلایل و تعمیر کولر گازی که سرما تولید نمی کند

دلایل و تعمیر کولر گازی که سرما تولید نمی کند
فیلتر هوا:
معمول ترین دلیلی که کولر های پنجره ای هوای سرد تولید نمی کنند این است که هوا به اندازه ی کافی در آنان جریان پیدا نمیکند. در یک کولر بدون نقص ، یک فن، هوا را به درون حجم دهنده انتقال میدهد، هوا در این قسمت سرد میشود و سپس به درون اتاق برگردانده میشود. اگر فیلتر، کثیف یا مسدود باشد ، ممکن است هیچ هوایی به درون حجم دهنده ها جریان نیابد و همین باعث میشود که حجم دهنده ها بسیار سرد شوند و درون آنان تکه های یخ تشکیل شود و بیشتر هم مسدود شوند.این باعث میشود که هوا بدون این که خنک شود به درون اتاق برگردد. فیلتر ها معمولا پشت صفحه ی مشبک جلویی قرار دارند که معمولا از کناره ها میشود آن را باز کرد. فیلتر ها را تمیز یا عوض کنید. اگر حجم دهنده ها خیلی کثیف هستند آنان را با آب و صابون و یک برس نرم تمیز کنید.
 
فن و موتور فن:
اگر کولر شما هوای سرد تولید نمیکند،مشکل میتواند از فن یا موتور فن باشد . در کولرهای بدون نقص فن هوا را به درون حجم دهنده ها انتقال میدهد؛ اگر فن یا موتور آن کار نکند یا آهسته کار کند هوا به درون حجم دهنده ها منتقل نمیشود یا مقدار کمی منتقل می شود که باعث میشود حجم دهنده ها بسیار سرد شوند و تکه های یخ در آنان تشکیل شود که همین باعث میشود هوا کمتر به درون آنان منتقل شود. فن و موتور درون کولر تعبیه شده اند پس برای چک کردن آنان برداشتن بدنه اصلی ضروری ست. اطمینان حاصل کنید که فن به آسانی میچرخد و پره ها آسیب ندیده اند. اگر موتور از کار افتاده است یا پره ها آسیب دیده اند پس باید آنان را عوض کرد. اگر موتور راحت میچرخد هنوز هم ممکن است معیوب باشد یا ممکن است به آن برق رسانی نشود. این تست ها کمی پیچیده ترند و باید توسط کسی خبره و مسلط بر استفاده از مولتی متر انجام شوند.
 
کنترل کننده ی دما:
اگر فیلتر و فن را کنترل کرده اید و مشکلی پیدا نکرده اید پس مشکل میتواند از کنترل کننده ی دما یا ترمستات باشد. این دستگاهی است که بر دما ی هوای ورودی نظارت میکند و بر اساس آن متراکم کننده را خاموش با روشن میکند. به طور معمول حسگری به کنترل کننده متصل است که تا جلوی حجم دهنده امتداد دارد و یک شبکه ی الکتریکی دارد که برای متراکم کننده نیرو فراهم میکند. حسگر بر دمای هوای اتاق نظارت میکند و کاری میکند که ترمستات متراکم کننده را وقتی که دمای اتاق بالا تر از حد مورد نظر است روشن کند. همچنین وقتی دما به درجه مورد نظر می رسد آن را خاموش میکند.اگر ترمستات معیوب باشد نیرو را به متراکم کننده انتقال نمیدهد و هوا سرد نمیشود.حسگر را چک کنید و ببیند که آیا در آن تا خوردگی ،پیچ خوردگی یا شکستگی وجود دارد. کنترل کننده را تعوض کنید. همچنین میتوانید استمرار کار کنترل کننده را با تغییر تنظیمات آن به پایین ترین حد و با استفاده از یک  مولتی متر چک کنید. اطمینان حاصل کنید که حسگر به درستی در مسیر هوا قرار گرفته است قبل از این که اشکال را به کنترل کننده نسبت دهید.
 
صفحه ی کنترل یا PCB
اگر کولر شما هوای سرد تولید نمی کند ، پس مشکل ممکن است که از صفحه ی کنترل باشد. این صفحه در همکاری با thermistor بر دمای هوای ورودی نظارت میکند و متراکم کننده را بر اساس آن خاموش یا روشن میکند. Thermistor به صفحه ی کنترل متصل است و تا جلوی متراکم کننده امتداد پیدا میکند. اگر صفحه ی کنترل معیوب باشد ممکن است نیروی لازم را به متراکم کننده منتقل نکند پس هوا سرد نمیشود.قبل از چک کردن صفحه ی کنترل ،thermister را برای هر گونه آسیب چک کنید.
 

خازن

امکان دارد مشکل از گردش متراکم کننده باشد. بیشتر کولر های پنجره ای برای راه اندازی متراکم کننده از یک خازن استفاده می کنند؛اگر این خازن مشکل پیدا کند متراکم کننده روشن نمیشود و فن فقط هوای گرم تولید میکند. بعضی از این کولر ها یک خازن دیگر را برای راه اندازی فن به کار میگیرند که معمولا هر دوی این خازن ها در یک قسمت قرار میگیرند. متراکم کننده و خازن درون جعبه قرار میگیرند پس برای بررسی آنان باید پوشش روی جعبه را بردارید. اگر خازن هیچ مشکل ظاهری ای ندارد پس شما به یک فرد خبره در این زمینه نیاز دارید تا تست هایی را روی آن انجام دهد. اطمینان حاصل کنید که خازن جایگزین همان خصوصیات خازن اصلی را داشته باشد.

 

Thermistor

امکان دارد که مشکل از thermistorهم باشد. این جز که در کنترل های الکترونیک پیدا میشود ؛ بر دمای هوای ورودی نظارت میکند و به صفحه کنترل اصلی پیام هایی را ارسال میکند تا صفحه کنترل اصلی متراکم کننده را خاموش یا روشن کند. این جز به طور معمول در مسیر جریان هوا و نزدیک به حجم دهنده قرار دارد. اگرthermisterمعیوب باشد پیام های درستی را ارسال نخواهد کرد. اگر نشانه ای از آسیب دیدگی thermistorوجود دارد؛ آن را عوض کنید.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha