گروههای محصولات

تلویزیون اچ دی آر(hdr) : اچ دی آر چیست و محدوده بالای دینامیک (hdr) به چه معناست؟

تلویزیون اچ دی آر(hdr) : اچ دی آر چیست و محدوده بالای دینامیک (hdr) به چه معناست؟
اچ دی آر اصطلاحی است که بازاریابان دوست دارند از آن استفاده کنند و بنابراین اچ دی آر در دنیای AV به معادلی برای کلمه ارگانیک تبدیل شده است. اصطلاحی است که شما مطمئن هستید به معنای چیز خوبی است اما کسی به شما نگفته است که دقیقا چرا انقدر برای شما خوب است خب امروز این وضعیت تغییر می کند. 
اچ دی آر قرار است روش تلویزیون نگاه کردن تان را عوض کند. در حالی که 4K ممکن است کلی از نور قوی تلویزیون را به خاطر اینکه پیکسل های بیشتری ارائه می کند بدزدد در محدوده بالای دینامیک (HDR) به راستی تغییری است که منتظرش بودین.چرا؟ تلویزیون های 4K چهار برابر تلویزیون های HD بازار پیکسل ارائه می‌کنند اما چه کسی اهمیت میدهد که ۴ برابر پیکسل دارید اگر همگی افتضاح جلوه کنند.
چیزی که اچ دی آر به شما قولش را میدهد پیکسل‌های بهتر است برای اینکه رنگ روشن سفید، روشن تر و رنگ سیاه، تیره تر شود و پنل‌های ۱۰ بیتی کل ۱ میلیارد رنگ را نمایش دهد.
 4K تعداد پیکسل ها را مشخص می‌کند اما HDR است که کیفیت را مشخص میکند.
 
اچ دی آر( HDR) چیست؟
خب بگذارید اول مقداری ابهام را رفع کنیم محدوده بالای دینامیک که تلویزیون شما قادر به آن است نباید با فناوری عکس برداری اچ دی آر که اخیراً به تلفن‌های هوشمند اضافه شده است اشتباه گرفته شود.
هر دو منجر می شوند که تصاویر کنتراست بیشتری بین رنگ تیره و روشن داشته باشد اما طریقه کار آنها مقداری متفاوت است.
دوربین های کیفیت بالا و برنامه های اخیر تلفن های هوشمند ضمن عکس گرفتن، با گرفتن چندین عکس همزمان و ترکیب کردن آنها با هم از اچ دی آر استفاده می کنند
طی این عمل عکس های جداگانه در موقعیت های نوری متفاوتی گرفته میشوند اینها ایستگاه نام دارند و میزان نور از یکی به دیگری دوبرابر میشود بنابراین همان گونه که اولی، تصویری بسیار تاریک تهیه می‌کند آخری به طور منحصر به فردی روشن است که درخشش بهتری را معطوف تصویر ساخته شده نهایی می کند.
اما برای ویدیو این چنین نیست.
بلکه شما هنوز محدوده رنگ بیشتر و وسعت بیشتر کنتراست را دریافت می کنید اما این کار با ترکیب کردن چندین عکس انجام نخواهد شد این کار با بکارگیری شیوه‌ای که تصویر روی صفحه نمایش داده می شوند و منابعی که استفاده می شود انجام می شود.
با این که اسم آنها یکی است و مقصود های مشترکی با عکسبرداری دارند واضح است که اچ دی آر در ویدیو با اچ دی آر در تصویربرداری گوشی هوشمند متفاوت است نتیجه نهایی در هر دو، یک تصویر با کنتراست بالاتر بین تاریک ترین و روشن ترین نواحی یکی است اما به جای ترکیب کردن چندین عکس جداگانه این افکت با بهره بردن از تکنولوژی بهتر دوربین برای گرفتن فیلم در همان لحظه اول به وجود می آید.
 
 
 
اچ دی آر محدوده رنگی بیشتری را تولید می کند اجازه می دهد تصاویر واضح تری داشته باشید.بهبودی هایی که با تصاویر اچ دی آر می‌بینید بی شمارند.
اگرچه حالت نمایش استاندارد هر چیزی که از محدوده نوری خاصی پایین تر باشد دارای تیرگی یکسانی با رنگ مشکی است. محدوده اچ دی آر فراتر از آن است اجازه می دهد که به تفاوت میان چیزی که به راستی تیره و تاریک است و چیزی که فقط تاریک است را اقرار کرد (بروید فیلمی وحشتناک بگذارید و شما قادر خواهید بود که سریع تفاوت را احساس کنید).     
بنابراین برای مثال یک تصویر گسترده از آتش اردوگاه در شب می‌تواند جزئیاتی ظریف در شعله اش داشته باشد به جای اینکه به صورتی پف کرده ظاهر شود، همراه آشکارسازی واضح و ملموس اشیایی که به سختی در کناره های تاریک شعله روشن و قابل رویت اند.همانگونه که مدیر آموزش پاناسونیک میگوید کل قضیه کنترل کردن است نه فقط روشنایی بالا و داشتن نتایج طبیعی تر نور و سایه ها.
 زمانی که با فیلمبردار هالیوود ونجا کرنجول برخورد کردم او به نحو مثبتی در مورد HDR از هیجان لبریز بود و میگفت کل ترکیب بندی توسط جزئیات بالا رفته در روشنایی تحت تاثیر قرار گرفته است 
او می گوید: شما دیگر نیاز ندارید که روی درخشش ها و سایه ها کار کنید. بنابراین زمانی که فیلم میگیرم من یک چشمه نور را در صحنه دخیل می‌کنم که من می توانم در جلسه درجه بندی کردن اچ دی آر آن را دستکاری کنم.
در مرحله پس از تولید، سازندگان فیلم سطح نوردهی، روشنایی، کنتراست و اشباع رنگ را سر هم می کنند و کاری می کنند روی صفحه با قابلیت پشتیبانی از اچ دی آر هرچه بهتر ظاهر شود.
او فکر می‌کند که سازندگان فیلم مثل او به کار کردن در تلویزیون جذب خواهند شد. کرنجول به تازگی فیلمبرداری فصل دوم سریال مارکوپولو را در اچ دی آر تمام کرده است و به دلیل تعداد بالای برنامه‌های تلویزیونی اصلی ای که به خاطر لایک های نتفلیکس و آمازون به کار گرفته شده است، استریمینگ(سرویس‌های استریمینگ پخش کننده آنلاین ویدیو یا فیلم) را به عنوان خانه ای واقعی برای محصولات اچ دی آر می‌بیند
اچ دی آر رسانه‌ها را به آنچه چشمان آدمی می‌بیند نزدیک‌تر می‌کند با این کار تصاویر واقعی تری خلق می‌کند از روشن ساختن صحنه ها با نور خورشید تا تصویربرداری شب هنگام در خیابان های شهر.
نکته اینجاست محتوا و تلویزیون های اچ دی آر محدوده رنگ واقعی تری را نشان می‌دهند با بازه ی کنتراست بیشتر برای اینکه قسمت های سیاه تصویر به رنگ سیاه واقعی نزدیک‌تر باشد.
 
خب اچ دی آر(HDR) چگونه است؟
تعدادی اچ دی آر طراحی شده مانند نمونه فیلم های کرنجول، Converging Beams، که برای پاناسونیک ساخته شده اند را تماشا کنید و شما قضیه را خواهید فهمید. شما همزمان هم با دیدن جزئیات سایه و هم جزئیات درخشش ها که شما ممکن است در تماشا کردن تصاویر در اندازه استاندارد آن را مقداری صاف و غیر رضایت‌بخش بیابید آشنا خواهید شد.
نه فقط این بلکه اچ دی آر در مقایسه با حالت استاندارد نیرو و سرعت بیشتری دارد و سطح جدیدی از پویایی در تصاویر وجود دارد در فیلمی مانند The Lego Movie شدیدا ثابت می شود
هنگامی که ما از کیفیت استاندارد به اچ دی رفتیم اندازه های صفحه بسیار کوچک تر بودند و تنها داشتن پیکسل‌های اضافه برای تبدیل تصویر کافی بود اما اکنون که صفحه ها بسیار بزرگ ترند اینکه پیکسل ها را به سادگی اضافه کنیم کافی نیست همان گونه که جنبه های بیشتری از تصاویر وجود دارد که می‌شود بهبود داد.                           
چیزی که اچ دی آر در زمینه رنگ بیشتر اضافه می‌کنند وضوح بیشتر در سایه ها و درخشش ها ظریف است اما قابل توجه است و تصویر رضایت بخش تری را نسبت به تنها داشتن پیکسل بیشتر ارائه می کند تاثیر کلی به مثابه ساختن یک تصویر سه بعدی است.
اما این فناوری هنوز نیاز دارد به قولش عمل کند همانگونه که صفحه های ال سی دی اچ دی آر ارزان قیمت تر ممکن است با مشکلاتی داشته باشند مانند اینکه اگر اجسام روشن در مقابل پس زمینه های تاریک ظاهر شوند منجر به این می شوند که باریکه های نور موجب تاریک شدن صفحه شوند یا اینکه هاله هایی در اطراف اجسام  روشن ایجاد شوند 
این مشکلات در صفحه های OLED متعلق به ال جی کمتر باعث نگرانی اند زیرا هر پیکسل نور خود را تولید می کند و می تواند کاملا سیاه شود.
 
 
چگونه HDR  را دریافت کنیم
HDR یک تکنولوژی به هم پیوسته است پس هر قدم از تولید شدن به سمت عرضه شدن به صفحه نمایش خانه تان، نیاز به پشتیبانی از اچ دی آر است این یعنی تلویزیون‌های نسخه‌های قبل قادر به نمایش آن نیستند.
هنگامی که شما برای خرید یک تلویزیون بیرون می روید ممکن است متوجه برچسب Ultra HDR Premium بر روی آن شوید. این به این معنی است که صفحه تلویزیون سطحی از کارکرد را ارائه می‌کند که تضمین می کند تا بیشترین منبع اچ دی آر را ساپورت کند در زمینه مشخصات، صفحه تلویزیون باید ۳۸۴۰ ضربدر ۲۱۶۰ پیکسل باشد(اگرچه این مورد تفاوتی با دیگر صفحه های اولترا اچ دی ندارد) همچنین باید قادر به نمایش تعداد زیادی از گروه های رنگی منحصر به فرد که در تصویر به دام انداخته شده است باشد.
نیت واحدی پذیرفته شده از طرف صنعت تلویزیون برای نشان دادن میزان روشنایی یک صفحه نمایش است. یک واحد نیت تقریبا برابر با میزان روشنایی یک عدد شمع است.
اکثر صفحه‌های تلویزیون هایی که امروزه استفاده میشوند ۳۰۰ تا ۵۰۰ نیت دارا می باشند، لذا به شما این ایده خوب را می دهد که داشتن درخشش و روشنایی بیشتری برای نمایش اچ دی آر لازم است.
موارد مذکور شامل ال سی دی های LED-lit می شود در حالی که صفحه های OLED که اوج روشنایی کمتر و سطح روشنایی بسیار کمتر رنگ سیاه نسبت به ال سی دی را دارا می باشد حاوی ۵۴۰ نیت اوج روشنایی و کمتر است ۰.۰۰۰۵ نیت سطح روشنایی رنگ سیاه میباشد
قیمت محصول پاناسونیک عنوان می‌کند که ال ای دی های edge-lit نمی تواند به اندازه کافی کنتراست بالا تولید کند و شما نیاز به نوردهی مستقیم (از پشت تصویر، یک روش غیر معمول تر از lighting screen) تا بازده دینامیک کافی برای ساپورت HDR پریمیوم باشد، خواهید داشت.
در واقع تعداد بسیار زیادی از صفحه های ال سی دی در لیست حراج شده ها تا حدی مجهز نیستند که بتوانند روشنایی لازم به عنوان پریمیوم را ارائه دهند بنابراین سازندگان مدلهای غیر پریمیوم را میفروشند
 
 
 
از آنجا که سازندگان موظف نیستند تعداد نیت واحد روشنایی های اسکرین هایشان یا بازه ی کنتراست آنها را آشکار سازند لذا تصمیم اینکه اسکرین های غیر پریمیوم شان به اندازه کافی روشنایی و کنتراست برای نشان دادن یک تصویر اچ دی آر پرمعنا داشته باشند به خودشان بستگی دارد.
صنعت لوازم الکترونیکی مصرفی هنگامی که محصولات یکسان ولی با استانداردهای متفاوت را پیشنهاد می‌دهند فرم قبلی را دارا می باشند. در حالیکه فهمیدن تفاوت بین اچ دی(HD) و فول اچ دی(FULL HD) بسیار آسان تر بود اما گفت و گو حول اسکرین های Regular UHD (الترا اچ دی معمولی) و UHD Premium بیشتر جریان دارد.
اما ختم کلام این است که برچسب Ultra HD Premium قابل اعتماد ترین راه فهمیدن این است که شما هم آنچه را که سازنده می خواسته است می بینید. 
مشکل دیگری که وجود دارد این است که استفاده از لوگوی UHD Premium اجباری نیست بقیه (به طور اعجاب برانگیزی) از برچسب زنی خودشان استفاده می کنند.
متخصص آموزش محصولات سونی، گاوین مک کارن می گوید چیزی که از لوگوی الترا اچ دی پریمیوم نمی‌شود فهمید محدوده ای که مدل ها می توانند یک سیگنال اچ دی آر دریافت کنند، میباشد.
احتمالاً سونی این گونه فکر می کند که تاییدیه پریمیوم مردم را از خریدن مدلهای غیر پریمیوم منصرف می کند، 
 
 
نشان اولترا اچ دی پریمیوم همچنین می تواند بر روی پخش کننده های بلوری اولترا اچ دی و دیسک ها نصب شوند همان گونه که نشان اچ دی آر یک بخش اجباری از مشخصات بلوری های اولترا اچ دی میباشد.
اسکرین های اولترا اچ دی (UHD) بدون قابلیت پشتیبانی از اچ دی آر هنوز یک تصویر 4K به صورت SDR (محدوده دینامیک استاندارد) را از یک بلوری اولترا اچ دی به نمایش می‌گذارند اما قادر به دسترسی یافتن به فرا داده های موجود در تصویر نخواهند بود.
بیت ریت پیشنهادی ۱۰۰ مگ بر ثانیه (حدود ۵ برابر میزان استفاده شده در فیلم های جاری) در این زمینه بلوری های الترا اچ دی به بهترین نحو ساخته شده اند تا محصولات اچ دی آر را ارائه دهند.
 
استانداردهای اچ دی آر، یکی دیگر از دلیل‌های سردرگمی
همه اسکرین های اچ دی آر قادر به پخش آن چه HDR10 نام دارند هستند که همان مشخصات مربوط به استاندارد پریمیوم را دارا می باشند. این برای همه بلوری های اولترا اچ دی الزامی می باشد، به علاوه روی درام‌های روانه شده توسط نت فلیکس و آمازون نمایش داده می شود.
اما دلیل دیگری هم وجود دارد که باید مراقب برند اسکرین اچ دی آری که می خرید باشید. و این همگی به این حقیقت مربوط می شود که انواع متفاوتی از اچ دی آر توسط سازندگان محتوا استفاده می شود.
Dolby یک پرچمدار HDR10 به نام Dolby Vision دارا می باشد که گستره رنگش را افزایش داده (۱۲ بیت به جای ۱۰) و اوج روشنایی اش تا ۱۰۰۰۰ نیت میباشد که بسیار روشن تر از چیزی است که هر تلویزیون حال حاضر نمایش می دهد. همچنین دارای ویژگی‌هایی است که با نام "Dynamic tone mapping" که روشنایی و کنتراست صفحه را با توجه به اینکه لازم است چه مقدار روشن یا تاریک باشند، تنظیم میکند. این فرایند مدیریت دینامیکی، هنگامیکه فیلم ویرایش می‌شود کاملا انجام می‌شود این یعنی اینکه شما عقب می نشینید و پاداش کار سختی که کس دیگری انجام می دهد را می گیرد.
تنها اسکرین ها و پلیر هایی که با رمزگشایی Dolby Vision مجهز شده باشند قادر به نمایش ورژن بهبودیافته اچ دی آر Dolby Vision می‌باشند ورژن دستگاه‌های LG OLED را ساپورت می کنند همانگونه که پرچمدار سونی، A1E OLED (و دو دستگاه دیگر سونی، XE93 و XE94 قادر به ساپورت Dolby Vision پس از آپدیت نرم افزاری ای، که قرار است منتشر شود، خواهند بود).
 
 
 
اما Dolby Vision تنها پلیر در زمینه اچ دی آر پیشرفته نیست.
اچ دی آر پیشرفته توسط Technicolor موجود می باشد، یک فرمت HDR در حال تولد برای افرادی که کارتون های رنگی برای تان تولید می‌کنند Hybrid Log Gamma استانداردی است که طراحی شده برای کار با تلویزیون های broadcast و بالاخره HDR10+ یک استاندارد جدید که برخی از سودمندی های Dolby Vision را به یک استاندارد باز وابسته HDR10 تبدیل می کند.
Technicolor و Philips با همکاری هم مشغول به کار کردن روی سیستمی اند که اچ دی آر و ورژن های معمولی را همزمان ایجاد کنند و تحویل دهد، لذا استریم های جدا از هم لازم نیست ساخته و پرداخته شوند؛ گزینه صحیح به صورت اتوماتیک انتخاب می شود تا با بیشترین میزان روشنایی و محدوده دینامیک مطابق باشد.
بالاخره BBC و NHK ژاپن، با هم مشغول به توسعه ی نسخه ی جدیدی از اچ دی آر هستند که میتواند در broadcast های مرسوم استفاده شود. اسمش Hybrid Log Gamma میباشد. نکته ی جالب در مورد استانداردش این است که با قبلی ها سازگاری دارد یعنی اینکه اگر یک تلویزیون SDR این سیگنال اچ دی آر را دریافت کند باز هم قادر به نمایش می باشد (هرچند نه از نوع اچ دی آرش)  
 
 
اچ دی آر تنها مربوط به تلویزیون نیست، برای گوشی های هوشمند تان نیز هست.
اگرچه اسکرین بزرگ ممکن است بهترین راه برای نمایش محتوای اچ دی آر باشد اما تنها راه ممکن نیست.
اخیراً یوتیوب اعلام کرد ویدیوهای hd را برای تلفن های همراه خاصی که شامل Google Pixel، LG V30، Samsung Galaxy S8، Samsung Galaxy Note 8، می شود در دسترس قرار می دهد
به طور شگفت انگیزی گوشی های ال جی با استانداردهای پیشرفته تر Dolby Vision سازگار اند اگرچه شما نیاز دارید از نتفلیکس استفاده کنید تا محتوای قابل پشتیبانی را پیدا کنید.
البته یوتیوب تنها جای دسترسی به اچ دی آر نیست نتفلیکس نیز اخیراً اخباری را منتشر کرد که آن هم اچ دی آر موبایل را روی گوشی های زیر به همان خوبی ساپورت میکند:LG V30، Samsung Galaxy Note 8، Sony Xperia XZ1، Sony Xperia XZ Premium
 
حکم HDR چیست
واقعاً یک نقطه تحول برجسته در تاریخ مولتی مدیا خانگی است که ما اکنون می توانیم محتوای فیلم را در خانه امان با همان درجه بندی رنگ سینما ببینیم.
ما بی صبرانه منتظر آن زمان ایم که نمایشگر ها اچ دی آر را دریافت کنند به همان دلایل مذکور تصور کنید مشغول به تماشا کردن پخش زنده ورزش از یک استادیوم که توسط نور روشن خورشید و سایه به دو دسته تقسیم شده است هستید، بدون اینکه هنگامی که توپ وارد ناحیه روشن تر می شود پرش ناگهانی تصویر رخ دهد.
از نظر سینمایی هم تاثیر بسزایی خواهد داشت، زیرا کارگردان دیگر نیازی به انتخاب نوردهی بین سایه ها یا نور خورشید نخواهد داشت طی یک یا دو سال آینده به نظر می‌رسد امکان داشته باشد که گفته شود اچ دی آر بالاخره اولترا بودن را به حالت نمایش UHD اضافه کرد و همه مسائل مربوط به استاندارد های متفاوت حل شده خواهند بود.
اما این مسئله غیر قابل بحث است که ما شاهد جنگی دیگر بین فرمتها خواهیم بود و این چیزی است که غیر ممکن به نظر می رسد که حل شده به خوانیمش.
اکثر تولید کنندگان دستگاه های‌ HDR10 (استاندارد رسمی) را حمایت می‌کنند اما Dolby یک نیروی قدرتمند است و تولیدکنندگان طرف خودش را دارد.
این مهم نیست که هر دوی استانداردها با هم وجود خواهند داشت (در هر صورت Dolby و DTS از نظر صدای بلوری تجارت یکسانی خواهند داشت اما راه پخش کردن آسان آن انتخاب کیت توسط Dolby Vision خواهد بود زیرا HDR10 نیز همیشه می تواند روی آن اجرا شود.
 
 
اچ دی آر(HDR) چه زمانی در دسترس خواهد بود؟
هم اکنون، اگر شما صاحب یک پلیر بلوری اولترا اچ‌دی هستید یا عضو آمازون پرایم یا نتفلیکس باشید یا حتی اگر فقط گهگاهی تماشای ویدیوهای یوتیوب را می کنید و صاحب یکی از تلویزیون‌های اولترا اچ‌دی که تضمین شده پذیرای اچ دی آر باشند هم اکنون میتوانید به صورت اچ دی آر تماشا کنید.
دو فراهم آورنده ی بزرگ پلیر هر دو تعهد دارند که این تکنولوژی را در سری های جدید شان به سمت جلو ببرند.
‏اچ دی آر همچنین به عنوان استاندارد در فرمت الترا اچ دی بلوری به شمار می آید. تعداد دیسک های موجود و مسلما تعداد پلیر ها هم اکنون محدود است، اما چنانچه فیلم های بیشتر و بیشتری در فرمت اچ دی آر عرضه شوند مسلماً به زودی وارد میشود.
اگر شما آنلاین پخش میکنید به یک پهنای باند اینترنت با سرعت حداقل ۲۵ مگ بر ثانیه نیاز خواهید داشت تا آنلاین به صورت اچ دی آر تماشا کنید اگر چه نتفلیکس از چیزی به اسم adaptive stream ( استریم سازگار) بهره می برد که اولویت تکنولوژی را برحسب بزرگنمایی تصویر در صورت پهنای باند ناکافی به اسکرین پیشرفته می دهد.
 
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha