گروههای محصولات

دالبی ویژنdolby vision:فرمت جدید hdr

دالبی ویژنdolby vision:فرمت جدید hdr
Dolby vision تکنولوژیی  انقلابی ای هست که ما در دهه ی گذشته نیاز داشتیم. درسته که 4k پیکسل های بیشتری رو به ما ارائه داده ولی HDR کاری کرده که این پیکسل ها جوری بدرخشن که هیچ وقت ندرخشیدن.
Dolby vision به عبارتی مثل سوخت جت میمونه که بهترین تصویر ها ری روی کره ی زمین ارائه میده.dolby vision فرمتی هست که به طور مداوم تعداد بیشتری از استدیوها بهش رو میارن و از پتانسیلش برای ارائه ی تصویرهای رنگارنگ ، شور انگیز و حساب شده استفاده میکنن . همه ی این ها روی تلویزیون خونه ی شما به نمایش در میاد.
اگر تا امروز اسم dolby vision رو نشنیدید، هیچ مشکلی نیست، چون تولید کننده ها هم تازه دارن باهاش آشنا میشن و تازه به تلویزیون ها، کنسول ها و blue ray player ها اضافه شده . این تکنولوژی تازه ست، درسته ولی تجربه ی ما نشون میده که این دقیقا همون چیزیه که سینما خونگی شما رو به یک صفحه ی نقره ای تبدیل میکنه.
از همه بهتر شما میتونید همین الان این تکنولوژی رو به خونه ببرید.
 
Dolby vision چی هست؟
Dolby vision یک نوع HDR هست که  احتمالا بعد از HDR10 همه جا حاضر، دومین تکنولوژیی هست که به تلویزیونها اضافه میشه. 
چون بیشتر قسمت های این تکنولوژی بر پایه ی HDR اصلی هست( هرچند Dolby vision نقش کلیدی ای رو در توسعه ی HDR بازی کرده)  راه حل بهتری از HDR10 محسوب میشه.
مهم ترین چیز از دیدگاه یک کاربر نهایی  اینه که این تکنولوژی یک لایه بیشتر از اطلاعات رو از HDR10 نشون میده که شامل اطلاعات صحنه به صحنه میشه که تلویزیون هایی که ازDolbi vision استفاده میکنن میتونن ازش استفاده کنن تا تصویرهای ارتقا یافته تری رو نشون بدن، این به معنیه روشنایی های بهتر و رنگ های سیاه تاریک تر هست که این تلویزیون ها رو توانا میکنه تا محدوده ی کامل رنگ ها رو در استاندارد Rec2020 بشون بدن.
اگه HDR شما رو متحول میکنه صبر کنید تا dolby vision رو ببینید.
 
 
 
ما قبلا dolby vision رو در بریتانیا روی چند تا از ویدیو های  netflix و Amazon دیدیم و در آمریکا هم روی VUDU موجود هست.
هرچند برای طرفدارای AV ultra HD blu ray بهترین بوده. Dolby vision به عنوان یک آپشن به صفحه های UHD BD اضافه شده و طرفدارای AV  از دیدن تفاوتی که dolby vision در کیفیت تصاویر با کیفیت ترین منابع AV دنیا ایجاد میکنه نا امید شدند.
آخرین محصولات  dolby vision blu rai که شامل فیلم های من پست، دنیا ی غرب ازHBO و  به زودی جنگ ستارگان قسمت ۸ میشه خیلی عالین اگه سخت افزار لازم برای تماشا کردنشون رو داشته باشید.
 
برای اینکه بتونید باکیفیت DV تلویزیون تماشا کنید به چه چیز های نیاز دارید؟
برای اینکه شک به وجود نیاد، dolby vision یک پلتفرم مجوز دار هست که همه ی ابزار تماشای ویدیو که پشتیبانیش مکنن رو نیاز داره. پس خریدن دیسک های k blu ray من پست به تنهایی کافی نیست ،شما همچنین به یک تلویزیون و یک 4k blu ray player که توانایی پخش dolby vision رو دارن نیاز دارید
همه ی OLED ها و super UHD LCD های LG توآنآئئ دریآفت DV رو دارن. تلویزیون های sony با چیپ های X1 extreme (ZD9  A1 OLED  XE93  XE94)   با به روز رسانی سخت افزار، DV رو دریافت میکنن. بعضی از تلویزیون های TCLوVIZIO هم این توانایی رو دارن.
تنها 4k blu ray های بازار که DV رو پشتیبانی مکنن oppo UDP203, oppo205و LG UP970 هستن ولی در ۲۰۱۸ تعداد بسیار بیشتری پوشش داده میشن.
اگه شما ست کامل دستگاه های سازگار باDV رو دارید  هر چه قدر که میتونید دیسک های blu ray بخرید چون تاثیری رو که dolby vision روی فیلم ها میذاره رو تا نبینید باور نمیکنید.
 
 
دنیای جدیدی از رنگ ها:
به رنگ ها به عنوان مثال توجه کنید. با oppo203 و LG OLEDC7 ما  فیلم های  من پست یک ردیف بی نظیر از رنگ های لطیف رو به نمایش میذاره.همه چیز از رنگ های سطحی تا دیوار های پس زمینه و مناطق شامل یک تنوع ظریف و حد دقت زیادی در رنگ ها میشن که HDR10 نمیتونه ارائه بده. این مقایسه ای هست که با پخش کردن یک دیسک HDR10 با  panasonic UB900 ultra HD blu ray player و LG OLED C7  ثابت شده.
با وجود این که dolby vision توانایی اضافه کردن پیکسل به منابع 4k رو نداره، به تصاویر کمک میکنه که با جزیات بیشتری به نمایش در بیان.
Dolby vision تنها رنگ های با ظرافت بیشر از HDR10 رو تصویر نمیکنه بلکه بعضی از رنگ ها در درجه و تن با هم متفاوت اند و همواره برداشت ما این بوده که ورژن های DV بهترن.
 
 
 
در درخشندگی هم شگفت آوره که به خاطر تسلط Dolby vision بر نور هاست.به نظر میرسه که این تکنولوژی ،هایلایت های ناب تر و روشن تری رو به ارمغان میاره که ما تا به حال از تلویزیون های OLED یLG ندیدیم.همزمان صحنه های تاریک غنی تر و نور هایی با جزیات بیشتری رو ارائه میده.
به نظر میاد تفاوت های نورهای ظریف در بیشتر قسمت های یک تصویر dolby vision قابل تشخیص ترن که تصاویر عمیق تر، غنی تر و لطیف تری رو ارائه میده که سه بعدی به نظر میرسه در مقابل HDR10 اینطور نیست
اگر همه ی اینها به اندازه ی کافی شگفت آور نبوده, dolby vision تنظیماتی رو برای OLED55 C7  طراحی کرده که تحرکات رو بهتر از HDR10  پردازش میکنه.
همه ی ویژگی های  dolby vision و فیلم من پست رو کنار هم بذارید تا تصویری به وجود بیاد که  هرگز روی یک تلویزیون خانگی ندیدیم. نسخه ی سینمایی dolby vision رو در فیلم نگهبانان کهکشان ۲ دیدیم پس ما فقط میتونیم تصور کنیم که dolby vision خانگی با فیلم هایی سطح بالا تر از من پست چقد میتونه شگفت انگیز به نظر بیاد.
باید به یاد داشته باشیم که برند های AV ای که که با dolby برای dolby vision همکاری نکردن مثل Samsung و  Panasonic گفتن که میتونن بدون استفاده از dolby vision و تنها با استفاده از پردازش گر های خودشون و HDR10 به همون نتایج dolby vision برسن. ما فیلیم من پست رو با کیفیت HDR10 روی تلویزیون Samsung UE65KS9500 پخش کردیم  که هرچند قله های نور روشن تری رو ارائه میده ولی از لحاظ لطافت رنگ و نور با dolby vision قابل مقایسه نیست.
بحث ها از این قراره که Samsung تکنولوژی RF رو که در واقع صفحه ای ازچیزیه که خودشون بهش میگن DF(dinamic metadata) هست به جای dolby vision به  HDR10 اضافه کنه. در حالی که Amazon قول داده که این HDR10+ رو پشتیبانی کنه هنوز بقیه ی برند های سخت افزار این تکنولوژی رو به کار نگرفتن و ultra HD blu ray player های موجود هنور قابلیت پشتیبانی این تکنولوژی رو ندارن
 
 
 
ما نمیگیم که تلویزیون یا 4k blu ray player شما حتما باید dolby vision رو پشتیبانی کنه.هنوز باید روی محدودیت نور و رنگ های  این فرمت کار بشه و تلویزیون هایی هم هستن که dolby vision رو پشتیبانی نمیکنن که میتونن بور و رکن با کیفیت تری رو از dolby vision های موجود ارائه بدن, یا تلویزیون های هستن که از پردازش گرHDR10استفاده میکنن و با همکاری Hollywood  ساخته شدن.
موضوع دیکه اینه که تعداد محتوا های dolby vision ultra blu ray زیاد نیست هرچنو که رسما ازشون رو نمایی شده.
چیزی که هیچ شکی توش نمونده اینه که محتوا های dolby vision 4k blu ray روی هر صفحه ای که قرار بگیرن بهترین نتیجه رو به نمایش میذارن. اما بحث اینکه این تکنولوژی به اندازه ی  چیزی که الان HDRهست پیچیده و بدون مشکل بشه بحث بزرگیه.
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha