گروههای محصولات

hdr10: استاندارد جدید hdr به عنوان یک صفحه از کتاب دالبی

hdr10: استاندارد جدید hdr  به عنوان یک صفحه از کتاب دالبی
ما فقط قسمتی از راه را در حوزه ی تلویزیون های HDR طی کرده ایم .با این حال با استاندارد های خیلی زیادی سر و کار داریم.
اول HDR10 به بازار آمد سپس Dolby Visionو اخیرا Log gamma ی ترکیبی و Hdr پیشرفته.
اگر شما فکر میکنید که این شرایط پیچیده است پس آماده باشید چون به زودی با یک استاندارد دیگر هم آشنا خواهید شد.اسمش Hdr10+ است
و می خواهد که همان کارایی پیشرفته ی dolby vision را به یک استاندارد قابل دسترس برای عموم تبدیل کند.
اساسا این به آن معناست که عوامل پشت Hdr10+ به دنبال به دست اوردن همان حسن کیفیت Dolby vision هستند بدون آنکه مجبور باشند برای صدور مجوز هزینه ای به Dolby پرداخت کنند و این در مقابل به معنی تسلط هر چه بیشتر بر Hdr است برای اینکه بهترین کیفیت نمایش یک فیلم یا برنامه ی تلویزیونی را به دست آورند.
آیا در مورد تفاوت های Dolby vision و Hdr10 گیج شده اید؟ ما شما را کمک و راهنمایی میکنیم.
 
HDR10+ از کجا آمده است :
ما اولین بار در ماه آپریل (فروردین) در مورد Hdr10+ شنیدیم وقتی که Samsung اعلام کرد که در حال همکاری با amazon prime video برای پشتیبانی یک فرمت جدید است.
اما پیشرفت در گسترش فرمت در ماه اگوست با انتشار این خبر که 20the century fox و Panasonic به Samsung می پیوندند قدم بزرگی به سمت جلو برداشت. 
این مهم است چون کاری کرد که Hdr10+ از این که به یک اسباب بازی اختصاصی برای Samsung تبدیل شود در بیاید و تبدیل به چیزی شود که ممکن است که یک روز یک استاندارد روی همه ی تلویزیون ها باشد.
 
 
اما آیا ما حتی به استاندارد دیگری نیز از Hdr نیاز داریم؟
خب همسنجی و تطابق نزدیک Hdr و Dolby vision نشان میدهد که فرمت با کیفیت تر میتواند در صورتی که درست استفاده شود یک تاثیر دگرگون کننده داشته باشد . اولین نمونه ها و آثار برای Hdr10+ امیدوار کننده به نظر میرسد. Panasonic در حال اضافه کردن این تکنولوژی به همه ی تلویزیون های 4K ی پیشرفته که مدل تازه منتشر شده ی 77 اینچی از سری EZ1002 را هم شامل می‌شود است Samsung هم احتمالا  این تکنولوژی را در حوزه ی خودش پشتیبانی می کند.
ولی بزرگ ترین نکته در حال حاضر محتواست .با amazon حداقل یکی از سرویس های سمعی و بصری پوشش داده شده است
اما در حال حاضر amazonتنها یکی از۱هزاران  سرویس  سمعی و بصری موجود است و هنوز معلوم نیست که ایا این استاندارد با دیسک های blue ray در هم امیخته میشودیا نه. 
 
 
 
 
آیا این پایان دادن به دالبی ویژن (Dolby Vision) است؟
نه خوب ... خوب، بعید است
حامیان مالی HDR10+ می خواهند که این اتفاق بیافتد اما دانستن این که کمیته ی blue ray چه تصمیمی خواهد گرفت دشوار است.حتی اگر برای این تکنولوژی  محتوایی  هم فرض شود dolby vision هنوز هم برتری تکنولوژی قابل اغماضی دارد با پشتیبانی برای رنگ ۱۲ بیت و تا ۱۰۰۰۰ درجه ی روشنایی ولی عدم وجود هزینه ی صدور مجوز برای HDR10+ میتواند برای تولید کننده ها و خالقان  محتوا شدیدا وسوسه انگیز باشد
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha