گروههای محصولات

تلویزیون هایoled : هرچی که باید درموردش بدونید

تلویزیون هایoled : هرچی که باید درموردش بدونید
این سیر تا پیاز آخرین تکنولوژی های پیشرفته ترین تلویزیون هاست
OLED آینده ی صنعت تلویزیون هست . یا حد اقل یکی از 10 ها آینده ای که میتونه توش قدم بذاره .OLED تکنولوژییه که هر چی بیشتر در موردش بدونید، بیشتر بهش علاقه مند میشید .حتی برای کسایی از ما که کمی در موردش میدونیم,همیشه راهی پیدا میکنه که سال به سال خودش رو ارتقا بده.
OLED (که مخفف دیود نشردهنده ی نور طبیعی هست) نوعی پنل رو توصیف میکنه که تلویزیون ها استفاده میکنن مثل LED,LCD, , پلاسما یاCRT  . OLED با بقیه ی پنل هایی که قبل از اون اومدن تفاوت داره، اما ایده ی کلیش دقیقا همونه یعنی پنل هایOLED کمک میکنن که یک تصویرواقعی رو جلوی چشم شما به حرکت در بیارن.
به طور خلاصه : OLED تکنولوژی عظیم بعدی دردنیا ی سرگرمیه که بالاخره در قیمتی که یک مشتری در سطح مالی متوسط بتونه اونو بخره در معرض فروش قرار گرفته. OLED کیفیت تصویر بهتری رو ارائه میده ( به رنگ های سیاه تاریک تر و سفید روشن تر فکر کنید)،کمتر انرژی مصرف میکنه و چند برابر از LED های قدیمی سریع تر واکنش نشون میده.
پس چرا هر کسی یکی از اینا نداره؟ چون به قدری گرونه که مشتری رو از خرید منصرف میکنه و برای مدت زیادی فقط دو شرکت، LGوpanasonicاین تکنولوژی رو در تلویزیون هاشون به کار میبردن.
ولی این داره تغییر میکنه. Sony،یکی از نخستین توسعه دهندگان تکنولوژی در سال 2017 با تلویزیون Bravia A1 OLEDوارد بازی شد و در سال 2018 با تلویزیون های SONY A&F OLEDبه تولید تلویزیون های OLED خودش ادامه میده.
ولی خوب OLED اصلا چی هست؟ارزشش رو داره؟ و مزیت هاش چیه ؟ به خوندن ادامه بدید تا همه چیز رو در مورد این تکنولوژی روی بورس تلویزیون ها بفهمید.
 
 
فرق بین OLEDوLED/LCDچیه؟
همه چیزشون ممکن شبیه هم باشه ولی پروسه هاشون کاملا متفاوته.OLED مخفف دیود نشردهنده ی نور طبیعی هست که نشون میده یک صفحه ی کربنی قبل از صفحه ی شیشه ای توی پنل میشینه.
پنل های OLED زمانی که برق نوسان کنه به نور دهی خودش ادامه میده در حالی که سلول ها در LCD به یک منبع نور خارجی نیاز دارن مثل یک چراغ پشتی بزرگ  یا یک روشنایی بزرگ .
این چراغ پشتی بزرگ چیزیه که LCD رو از LEDجدا میکنه.LCDهای قدیمی یک چراغ پشتی دارن (که بهش CCFLیاcold cathode fluorescentمیگن) که در تمام پشت صفحه یک نواخته.
این به اون معنیه که تصویرچه سیاه باشه چه سفید به یک اندازه بهش نور دهی میشه . این مناطقی رو که ما بهش میگیمhotspot یا مناطق بسیار روشن، کم میکنه چون چراغی که منبع روشنایی هست یکنواخته.
همه ی اینا چند سال پیش شروع شد وقتی که تعدادی از مهندسای شرکت هایی مثل Samsungوsonyیک ردیف از LEDها رو به عنوان چراغ پشتی معرفی کردن به این معنی که اگه قسمتی از صفحه سیاه بود LEDهای اون قسمت میتونن خاموش بشن تا تصویر سیاه تر به نظر بیاد.
 
 
 
این راه حل بهتری از یک چراغ پشتی CCLF هست ولی هنوز هم مشکلات خودشو داره. چون به جای خود صفحه ی LCD یک چراغ پشتی نور دهی رو بر عهده داره ، نوردهی کاملا با پیکسل جلوش هماهنگ نیست . نتیجه ش حالتی به نام blooming هست که به موجب اون نور LED از قسمت های روشن به قسمت های تاریک سرایت میکنه.
این چیزیه که OLEDرو ازLED/LCD جدا میکنه. در OLEDپیکسل ها خودشون نور رو تولید میکنن  پس وقتی که باید سیاه بشن متونن به طور کامل خاموش بشن به جای اینکه به یک چراغ پشتی برای خاموش شدن وابسطه باشن.
 
 
 
مزیت های OLED چیا هستن ؟
نتیجه اینه که رنگ های سیاه بسیار تاریک هستند و وقتی رنگ سیاه رو با روشنایی رنگ سفید ترکیبب میکنید یک پنل OLED به خوبی از عهده ش برمیاد و شما باقی میمونید و یک تصویر بسیار شاداب.
LGوpanasonicتنها دو تولید کننده ی ثابت قدم OLEDروی کره ی زمین هستن دوست دارن از کلمه ی  کنتراست نامحدود برای توضیح پیکسل های خود روشن کننده ای(SELF LIGHTNG  (که وقتی رنگ سیاه تولید میکنن کاملا خاموش میشن و یک رنگ سیاه کامل رو ارائه میدن، به جای رنگی که شبیه سیاهه و فقط در مقایسه با پیکسل های روشن تر سیاه به نظر میرسن.
 
 
 
برای سال ها این سوال وجود داشت که OLED ها چه قدر دیرپا هستن، چون خط های تولید به خاطر درجه ی بالای ناموفقیت ها ممکن نبوده که سود آور باشن.ولی چون شرکت هایی مثل LGپول زیادی رو روی این تکنولوژی سرمایه گذاری کردن ،این تکتولوژی بیشتر به صرفه شده،هر چند که هنوز هم در مقایسه با تکنولوژی های مشابه خیلی گرونه.
مزیت های OLED از تنها یک تصویر با کیفیت استاتک، بالاتر میره و به واکنش سریع و لطافت صفحه  میرسه  که به این معنیه که طرفداران بازی وسینما OLEDرو دوست خواهند داشت.این توانایی رو داره که امواج کوتاه تراز ms0.001رو رفرش کنه که 1000 برابر از یک پنلLCDبا چراغ پشتی LEDسریعتر هست و از تکنولوژی پلاسما هم برتره.
و چون منبع روشنایی که استفاده میکنن خیلی نازک هست،پهنای صفحه در همون مقطع کمتر شده . این به اون معنیه که OLED سیاهی ها روشنایی های فوق العاده عمیق،بهترین رنگ های سفید،دقت رنگ ارتقا یافته رو به خوبی واکنش لطیف داره. همه ی این ها در صفحه ای که کمتر از چند میلی متر قطر داره و از تلویزیون های معمولی خیلی روشن تره.
 
 
 
کدام مدل تلویزیونهای oled  در حال حاضر موجود هستند؟
تلویزیون های OLED از سال 2012 توی بازارن و تعداد زیادی از تولید کننده ها، این تکنولوژی رو طی سال ها تو کاراشون استفاده کردن. این تکنولوژی فقط توسط SAMSUNG و LG استفاده میشد اما SAMSUNGاین تکنولوژی رو به خاطر هزینه زیاد و سختی تولید کنار گذاشته و به این زودی ها قصد نداره که دوباره تولیدش رو شروع کنه.
در طرف دیگرLG ثابت قدمانه در چند سال گذشته به تولید OLED ادامه داده. در2016 4 خط تولید قابل فهم رو معرفی کرد،G6,C6,E6وb6.در 2017 LG  با تلویزیون های سری 7 به تولیدش ادامه داد و در 2018با تلویزیون های سری8 به کارش ادامه میده: B8,C8,E8,G8,و OLEDبسیار باریک W8.
اگه زیاد به تلویزیون های LG علاقه ندارید،SONY همچنین دو نوع تلویزیون OLED ارائه میده : sony bravia A1E در 2017 وA&F برای 2018. به غیر از SONY در چند سال اخیر PANASONIC اولین OLED خودش رو معرفی کرد،TX-65CZ950. ما با دستگاه های دیگه که در دست تولیدن تحت تاثیر قرار گرفتیم.
 
 
 
 
 
آیا OLEDمیتونه تصاویر 3Dرو نشون بده؟
3D اون جذابیتی رو که وقتی بین امکانات تلویزیون داشت از دست داده ،ولی این تولید کننده ها رو از اینکه 3D رو به تلویزیون های آخرین مدلشون اضافه کنن باز نداشته.
LG و panasonicهر دو این ویژگی رو به تلویزیون های 2016شون اضافه کردن و در بیشتر دستگاه ها passive3d استفاده شده بودکه عینکاش ارزون تر بود و لرزش تصویر کمتری داشت.
ویژگی منفی این نوع 3D اینه که رزلوشن رو پایین میاره، ولی خوشبختانه تقریبا همه ی  OLEDها الان تصویر Ultra HD 4Kرو ارائه میدن که باعث میشه که این ویژگی منفی او جوری که قبلا مشکل به حساب میومد مشکل به حساب نیاد.LG گفت که 3D رو به تلویزیون های 2017شون اضافه نمیکنن.
 
 
 
تلویزیون های OLED چه قدر قیمت دارن؟
تلویزیون های OLED دارن ارزون تر میشن ولی هنوز زیاد مونده که به قیمت مناسب برسن. قیمت دستگاه های LGاز 1800$ در آمریکا و 1400 پوند در بریتانیا شروع میشه و PANASONICها گرون ترن.
تعداد کم OLEDها در بازار باعث شده اون تعداد کمی که این تلویزیون ها رو دارن دستشون برای قیمت گذاری باز باشه. تا رقابت شدید نشه ما انتظار پایین اومدن قیمت رو نداریم.
معمولا وقتی یک شرکت تولید چیزی رو شروع میکنه ، شرکت های دیگه شروع میکنن همون چیز رو تولید کردن. وقتی بقیه ی تولید کننده ها گره کار رو باز کنن و حوزه ی این پدیده تکنولوژی گسترده تر بشه قیمت ها هم میاد پایین.
 
 
آینده ی OLED چی هست؟
OLED یک تکنولوژی گرون و تازه ست که بعد از چند سال هنوز هم داره نشون میده که تولیدش برای تولید کننده های سخته .در واقع OLED خیلی وقته که وجود داره، بدون این که بتونه به طور گسترده در دست عموم قرار بگیره . ما سال قبل مقاله ای رو در مورد اینکه چطور ممکنه تکنولوژی ها از بین برن داشتیم.
 
 
 
 
این واقعیت که ما داریم در مورد تلویزیون های OLED در سال 2017 حرف میزنیم به این معنیه که خیلی از کنار گذاشته شدن دوره ولی بعد از چند سال کار کردن روش سخته که امیدوار باشیم که قابل خرید بشه.
ولی فقط چون به صرفه نیست به این معنی نیست که بهتر نمیشه 1800دلار پولی نیست که با یک بودجه ی معمولی براورد بشه ولی این خیلی ارزون تر از OLEDهای همین یک سال پیشه.
اگه این معامله ادامه پیدا کنه ممکنه در چند سال تکنولوژی اصلی مورد استفاده در تلویزیون ها میشه ولی برای الان OLED فقط برای کسانی که مشتاقشن مناسبه.
 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha