گروههای محصولات

تفاوت عینک های سه بعدی اکتیو و پسیو

تفاوت عینک های سه بعدی اکتیو و پسیو

Whats the Difference Between Active and Passive 3D Tv Glasses

 

تفاوت بین عینک های سه بعدی اکتیو و پسیو در چیست ؟؟؟    

یکی از اولین سوالهایی که بینندگان هنگام تماشای تلویزیون های سه بعدی به آن فکر می کنند ابن است " تفاوت بین عینک های سه بعدی اکتیو و عینک های سه بعدی پسیو چیست ؟ " در نهایت این عینک ها هستند که امکان دیدن تصاویر سه بعدی تولید شده توسط سیستم های سینما خانگی را برای بیننده فراهم می کنند . این عینک ها همچنین می توانند تاثیر زیادی در قیمت تلویزیون داشته باشد به این دلیل که هر خانواده به حداقل 2 عدد از آنها نیاز دارد که این تعداد در خانواده های با جمعیت بالا افزایش می یابد . پاسخ اساسی این است که عینک های اکتیو ( active ) اثرات سه بعدی بیشتری را برای بیننده تولید می کنند در حالی که عینک های پسیو ( passive ) ساده تر کار می کنند به دلیل آنکه اصل وجودی آن بر کیفیت و عملکرد آن ترجیح داده می شود . مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشیم این است که دو نوع عینک  , با متد سه بعدی کاملا متفاوت کار می کنند و این بسیار مهم است برای اینکه اطمینان پیدا کنید که عینکها با تکنولوژی سه بعدی تلویزیون مطابقت خواهد داشت .  


تلویزیون های سه بعدی ( تری دی ) چگونه کار می کنند ؟برای انتخاب بین عینک های سه بعدی , مهم است که بدانید این عینکها چگونه کار می کنند و درک کامل چگونگی کارکرد عینک های سه بعدی , بدون درک اساس و اصول اولیه ی سه بعدی غیر ممکن خواهد بود .انسان اشیا و اجسام را در سه بعد درک می کند زیرا مغز انسان , تصویر واحدی را که از 2 بعد متفاوت ارائه می شود با هم ترکیب می کند . این عملکرد به این دلیل است که اساس و پایه ی سیستم بینایی اطراف چشم است و اینکه هر دوی آنها دقیقا در همان مکان واحد بر روی سر قرار ندارند , بنابراین هر جسمی که دقیقا در فاصله ی مساوی نسبت به هر دو چشم قرار داشته باشد , قابل درک نخواهد بود , چنانچه اجسام در یک فضای سه بعدی قرار گیرند , درک آنها برای مغز آسانتر خواهد بود . این همچنین قضاوت فاصله ی بین دو جسم را ممکن خواهد کرد . متاسفانه , باز آفرینی تصاویر زمانی که بر روی صفحه نمایش باشند بسیار دشوار خواهد بود به دلیل اینکه هر بخش از تصویر فاصله  یکسانی با چشم  بیننده خواهد داشت .


اساس تلویزیون های سه بعدی

درست همانند چشم انسان که به دلیل تفاوت ادراک یک چشم نسبت به چشم دیگر تصاویر را به صورت سه بعدی درک می کند , تلویزیون های سه بعدی و فیلم های سه بعدی , تلاش می کنند با ارائه ی تصاویر مختلف برای هر چشم , تصور سه بعدی را به وجود بیاورند . در حالی که ممکن است متدها و روش ها تغییر کند , هر سیستم برای ایجاد تصاویر سه بعدی , از صفحه نمایش دو بعدی که بر این اصل اساسی استوار است , طراحی شده است . چگونگی کارکرد عینک های سه بعدی قرمز و آبی سال 1950 به همین صورت بوده است و کارکرد هر دو عینک اکتیو و پسیو تلویزیون های سه بعدی نیز بر همین اساس استوار است .


تلویزیون های سه بعدی پسیو ( Passive 3D TV ) چگونه کار می کنند ؟تلویزیون های سه بعدی پسیو دقیقا به همان شیوه ی فیلم های سه بعدی , یعنی با استفاده از لنزهای قطبی برای ارائه تصاویر مختلف برای هر چشم , کار می کنند . در یک سیستم پسیو , صفحه نمایش به طوری که نور ناشی از خطوط اسکن متناوب , به نحو متفاوتی قطبی شده اند , پوشش داده می شود . سپس تلویزیون دو تصویر را بر روی صفحه نمایش در هم می آمیزد , یکی برای هر دو چشم . در همین حال قطبی شدن در لنز است که با پوشش بر روی صفحه نمایش , تضمین می کند که تصویر مناسب به هر چشم ارائه می شود . این یک سیستم ساده و ظریف است که بر پایه نور متکی ست . سه بعدی پسیو ( passive 3d ) در حال حاظر در برخی تلویزیون های " ال سی دی " و تلویزیون های " ال ای دی ال سی دی " ( LED LCD TV ) استفاده می شود و در تلویزیون های پلاسما وجود ندارند . به دلیل اینکه این سیستم به پوشش صفحه نمایش نیاز دارد , هیچگاه در پروژکتورها در دسترس نخواهد بود .تلویزیون های سه بعدی اکتیو ( Active 3D TV ) چگونه کار می کنند ؟

 تلویزیون های سه بعدی اکتیو ( active 3d tv ) چگونه کار می کنند ؟

تلویزیون های سه بعدی اکتیو از یک سیستم بسیار پیچیده تر برای رسیدن به همان هدف استفاده می کنند . به جای ادغام دو تصویر با رزولوشن ( وضوح ) نصف در فضا , دو تصویر با رزولوشن کامل را به موقع با هم ادغام  می کند . تلویزیون به سرعت و به صورت متناوب تصاویر را به چشم چپ و راست نشان می دهد . در حالی که عینک ها از شاترهای الکترونیکی هماهنگ شده  برای حصول اطمینان از اینکه هر یک از چشم ها تصویر متفاوتی می بینند استفاده می کنند . این سیستم بسیار پیچیده است اما تصاویر سه بعدی با رزولوشن ( وضوح ) بالاتر ارائه می دهد . تنها الزام واقعی تکنولوژیکی برای تلویزیون این است که قادر باشد صفحه نمایش را با سرعت کافی برای عرضه تصاویر برای هر دو چشم رفرش نماید . موضوع قابل توجه دیگر این است که به نظر می آید که سه بعدی اکتیو تنها تکنولوژی در دسترس برای تلویزیون های پروژکتوری  و تلویزیون های " پلاسما " و همچنین برای " ال سی دی " و مدل های " ال ای دی ال سی دی " است . صرف نظر از اینکه بیننده کدام تکنولوژی را ترجیح می دهد , احتمالا تلویزیون سه بعدی اکتیو برای پاسخ گویی به نیازهای آنها در دسترس می باشد  .مقایسه ی عینک های سه بعدی فعال و غیر فعال

 مقایسه ی عینک های سه بعدی فعال و غیر فعال

چیزی که قبل از مقایسه عینک های سه بعدی اکتیو و پسیو باید به آن اشاره کرد این است که , کدام عینک را برای خرید انتخاب کنیم به اندازه ی اینکه کدام تلویزیون را خریداری کنیم , اهمیت دارد که این به ویژگی های عینک مربوط می شود  . جدول زیر یک مقایسه مفید در مورد ویژگی های دو نوع عینک سه بعدی ارائه می دهد .
 

ویژگی ها اکتیو ( active ) پسیو ( passive )
وزن سنگین , عینک باید شامل هر دو باتری و مکانیزم شاتر باشد سبک , لنزهای پلاستیکی سبک و قریم تنها لوازم مورد نیاز هستند
کیفیت تصویر بسیار عالی , تصویر با وضوح بسیار بالا ارائه مب دهد
برخی مشتریان ممکن است به سوسو زدن که بر اثر مکانیزم شاتر بوجود می آید اشاره کنند
که ممکن است به سر درد منجر شود .                                                                            
متوسط , تصاویر با کیفیت بالا را با تصف رزولوشن نمایش می دهد . به این معنی که بسته به جایی که بیننده نشسته باشد ممکن است خطوطی همانند چیزی که در فیلم های قدیمی می بینیم بر روی صفحه نمایش ایجاد شود . این تاثیر را می توان با استفاده صفجه نمایش کوچکتر و با نشستن در فاصله دورتر نسبت به صفجه نمایش کاهش دهیم .
قیمت بالا , عینک های اکتیو دارای سیستم الکترونیکی بسیار پیچیده با توانایی اتصال بی سیم هستند . این هزینه بالاتر می باشد اگر دارای یک خانواده پر جمعیت باشیم . پایین , عینک های سه بعدی دارای هیچ قطعه متحرک یا الکترونیکی نمی باشند
سهولت استفاده متوسط , عینک های اکتیو قبل از استفاده  به همگام سازی و اتصال نیاز دارند آسان , تنها عینک های پسیو را بپوشید و مشاهده را آغاز کنید . عینک های پسیو به هیچگونه اتصال و تنظیماتی نیاز ندارند .
سازگاری پایین , اکثر عینک های اکتیو تنها با تلویزیون هایی که ساخت همان شرکت باشند کار می کند . برنامه برای جهانی کردن عینک های اکتیو وجود دارد اما برای همه ی تلویزیون ها نمی توان از آنها استفاده کرد . بالا , عینک های پسیو با همان سیستم ساده ای که در سالن های سینما به کار می رود کار می کند . این یک استاندارد مشترک است و عینک های پسیو تمام تلویزیون هایی را که با این سیستم کار می کنند را پشتیبانی می کنند .
در دسترس بودن فعال , عینک های اکتیو با تمامی سیسنم ها از جمله تلویزیون های پروژکتوری و پلاسما به خوبی تلویزیون های ال سی دی کار می کند متوسط , عینک های پسیو با تلویزیون هایی کار می کنند که بر اساس تکنولوؤی ال سی دی کار می کنند و با تلویزیون های پروژکتوری و پلاسما کار نمی کنند .
روشنایی متوسط , مکانیزم پروژکتور در عینکهای اکتیو کار می کند خوب , فیلترهای پلاریزه در عینک های پسیو کار می کند                                           

 

هر دو عینک اکتیو و پسیو دارای مزایا و معایب خاص خود در دو استفاده ی مقطعی و مداوم می باشند . عینک های پسیو تنظیمات کمتری نیاز دارند اما با تکنولوژی کمتری کار می کنند در حالی که عینک های اکتیو تصاویر واضح تری را به قیمت روشنایی و امکان سوسو زدن ارائه می دهد .از کجا می توان عینک های سه بعدی خریداری کرد ؟

با افزایش استفاده از تلویزیون های سه بعدی , به خصوص هنگامی که با میل دیدن فیلم سه بعدی در محیط تئاتر خانگی ترکیب شود , ضرورت داشتن عینک های سه بعدی به صورت وسیع خود را نشان می دهد . مشتریات علاقه مند می توانند این عینک ها را در بسیاری از فروشگاههای لوازم الکترونیکی که به فروش اینگونه لوازم اختصاص یافته خریداری کنند . بینندگان سه بعدی آینده نگر نیز می توانند آنها را به صورت آنلاین از سایت بانه پلاس خریداری نمایند .


نتیجه گیری

تفاوت عمده بین عینک های سه بعدی اکتیو و پسیو این است که عینک های اکتیو از نیرو یا انرژی ذخیره شده استفاده می کنند در حالی که عینک های  پسیو اینگونه نیستند . هر دو تکنولوژی دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و هیچکدام برای تمام کاربرها 100% کامل نیستند . عینک های سه بعدی پسیو دارای وزن سبک تر بوده و برای مشاهده های طولانی مدت بسیار مناسب هستند . آنها همچنین برای استفاده فوق العاده راحت هستند فقط کافی ست آنها را بپوشید و مشاهده را آغاز کنید . عینک های اکتیو تصاویری با کیفیت بالا و عاری از هر گونه خطوط ناهموار همراه عینک های پسیو ارائه می دهد . آنها همچنین به همگام سازی با تلویزیون و نیروی لازم برای تمام مدت زمان تماشای تلویزیون نیاز دارند . عینک های پسیو نیاز دارند که صفحه نمایش تلویزیون پوشش ویژه ای داشته باشد که این تنها در تلویزیون های " ال سی دی " و " ال ای دی ال سی دی " وجود دارد در حالی که عینک های سه بعدی اکتیو , می توانند با هر دو تلویزیون پروژکتوری و پلاسما و همچنین  انواع ال سی دی کار کنند . مصرف کنندگانی که مایل به دریافت بهترین کیفیت تصویر سه بعدی هستند و همچنین آنهایی که مایل به استفاده از تلویزیون های غیر از تلویزیون های ال سی دی هستند بهتر است راه حلی برای استفاده از عینک های اکتیو بیابند و کسانی که بدنبال قیمت مناسب و استفاده آسان عینک سه بعدی هستند , کاربرد عینک های پسیو برای آنها بهترین راه حل خواهد بود .

 
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha