گروههای محصولات

4K در مقابل 8K: واقعاً می توانید تفاوت را تشخیص دهید؟

4K در مقابل 8K: واقعاً می توانید تفاوت را تشخیص دهید؟
برای مشاهده لیست قیمت تلویزیون LED , LCD کلیک کنید.

تلویزیون‌ها و مانیتورهای 4K تجربه سرگرمی‌های خانگی را متحول کرده‌اند و به بینندگان اجازه می‌دهند از تصاویر واضح و زیبا در خانه‌شان لذت ببرند. اما، با معرفی 8K چند سال پیش، این سوال مطرح می شود که عملکرد این تلویزیون ها در مقایسه با مدل های 4K چگونه است؟ در این مقاله با مقایسه 4K در مقابل 8K، برای پاسخ به این سوال، تفاوت‌های ظریف این دو فناوری را بررسی می‌کنیم.

هر چند در این مورد مقاله ها و بررسی های گسترده ای در طول این 10 سال فعالیت ما در فروشگاه بانه پلاس انجام شده و آنها ا نیز میتوانید مطالعه فرمایید ولی جدیدترین بررسی در سال 2022 را برای شما انجام داده ایم با این امید که بیشتر بتواند شما را در امر انتخاب تلویزیون کمک نماید

جدا از مقایسه جزئیات مختلف فنی، سایر جنبه های عملی مانند پشتیبانی از بازی و قیمت کلی را نیز مورد بحث قرار خواهیم داد. این پست مفصل 4K در مقابل 8K را بخوانید تا همه این اطلاعات و خیلی بیشتر را بیابید.

 

4K در مقابل 8K - مقایسه سریع
4K چیست؟

oled 4k

4K یک وضوح بالا استاندارد برای نمایشگرهای مدرن است. این فناوری 4K نامیده می شود زیرا تصاویر روی نمایشگرهای 4K حدود چهار هزار پیکسل عرض دارند. به طور دقیق تر، وضوح استاندارد در تلویزیون های 4K 3840×2160 است. در فضا، یک تلویزیون 1080p یک پیکسل را در خود جای می دهد، یک تلویزیون 4K دارای چهار پیکسل است، به این معنی که تصاویری بسیار واضح تر ارائه می دهد.

البته، از آنجایی که رزولوشن بسیار بالاتر از فناوری های قبلی است، 4K نیز به پهنای باند بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل استاندارد HDMI 2.0 توسعه یافت. 4K رایج شده است و امروزه می توانید تلویزیون های 4K بسیار مقرون به صرفه با ویژگی های نمایشگر خیره کننده خریداری کنید. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به مهم‌ترین مزایا و معایب تلویزیون‌های 4K داریم:

مزایا:

انتخاب گسترده ای از تلویزیون های 4K پشتیبانی شده
برای بازی عالیه
ایده آل برای اندازه صفحه نمایش از 40 تا 70 اینچ
مقرون به صرفه

 

معایب:

 کمتر از 8K
اغلب زاویه دید ضعیفی دارند

 

8K چیست؟

8k

وضوح 8K در حال حاضر آخرین فناوری صفحه نمایش موجود در بازار مصرف کننده است. نمایشگرهای 8K دارای 7680×4320 پیکسل هستند که در مجموع بیش از سی و سه میلیون پیکسل را شامل می شود. با تعداد زیادی پیکسل در ساختار نمایشگر آن، شما به یک تلویزیون 8K با صفحه نمایش عظیم نیاز دارید تا تفاوت های موجود در مقایسه با فناوری 4K را متوجه شوید.

اگرچه فناوری 8K هنوز در سال‌های اولیه خود است، اما هر سال صفحه‌نمایش‌های 8K بیشتری در صنعت عرضه می‌شوند. در اینجا خلاصه ای کوتاه از مزایا و معایب تلویزیون های 8K آورده شده است:

مزایا:

زوایای دید عالی
چهار برابر پیکسل
تصویر واضح و دقیق
فوق العاده در نمایشگرهای 70 اینچی و بالاتر


معایب:

خیلی گرونه
محتوای 8K بومی بسیار کم است

 

4K در مقابل 8K: تفاوت های ظریف و با جزئیات توضیح داده شده است
ارتقا به رزولوشن بالاتر ممکن است همیشه بهترین راه به نظر برسد، اما همیشه ضروری نیست، به خصوص اگر فناوری همچنان مطابق با جدیدترین نیازها باشد. ما تلویزیون‌های 4K و 8K را از طریق دسته‌های انگشت شماری مقایسه می‌کنیم تا تفاوت‌های ظریف بین این دو فناوری را بررسی کنیم تا ببینیم کدام یک از هر جنبه بهتر است:

 

مجموع پیکسل ها
حتی اگر خیلی اهل فن آوری نیستید، اولین غریزه شما احتمالاً به شما می گوید که تلویزیون های 8K عملکرد بهتری نسبت به تلویزیون های 4K در تمام ویژگی های صفحه نمایش ارائه می دهند. از نظر تئوری، این درست است، زیرا نمایشگر با وضوح بالاتر به شما امکان می‌دهد جزئیات دقیق‌تری را در محتوایی که تماشا می‌کنید یا بازی‌هایی که بازی می‌کنید مشاهده کنید. با این حال، این به منبعی نیز بستگی دارد که در عمل محتوا را از آن تماشا می کنید.

change

تعداد کل پیکسل ها برابر است با تعداد پیکسل های افقی و عمودی ضرب شده. به عنوان مثال، تلویزیونی با رزولوشن 3840 در 2160 دارای 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی است. با ضرب این دو عدد، تعداد کل پیکسل ها به ما می رسد که 8294400 پیکسل افقی و عمودی است.

در ابتدا، این ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما الگوی پایه یکسان در همه وضوح‌ها اعمال می‌شود. این جدول دقیق همه چیزهایی را که در مورد تلویزیون های 4K در مقابل 8K باید از نظر وضوح آنها نشان دهید:

رزولوشنتعداد کل پیکسل ها پیکسل های افقی و عمودیعلائم تجاری
8k4.320*7.68033,177,600    8K Ultra HD, UHD-2 (Ultra High Definition 2), Super Hi-vision
4k2.160*3.8408,294,400    UHD (Ultra High Definition)
1080P1080*19202,073,600    HD (High Definition)
720P720*1280921,600    HD (High Definition)

 

برای مرجع، رزولوشن‌های 1080p و 720p را نیز در نظر گرفته‌ایم تا به شما کمک کند احساس بهتری از تعداد کل پیکسل‌ها داشته باشید. این دو رزولوشن عمدتاً در تلویزیون‌های کوچک‌تر، قدیمی‌تر یا ارزان‌تر یافت می‌شوند. ما آن‌ها را فهرست‌بندی کرده‌ایم تا درک کنیم که وضوح تلویزیون چقدر تکامل یافته است.

به عبارت دیگر، وضوح 8K چهار برابر کل پیکسل‌ها نسبت به 4K است که چهار برابر کل پیکسل‌ها نسبت به 1080p است. در نهایت، تلویزیون های 8K سی و شش برابر بیشتر از تلویزیون های 720p پیکسل دارند. با توجه به این اعداد، تلویزیون های 8K از نظر تعداد کل پیکسل های نمایشگر برتری آشکاری نسبت به تلویزیون های 4K دارند.

 

محتوا
وقتی نوبت به میزان محتوایی می شود که می توانید از آن لذت ببرید، بدون شک محتوای بسیار بیشتری برای لذت بردن در 4K بومی نسبت به 8K بومی وجود دارد. اما، برای درک بهتر اینکه چگونه این دو فناوری در این دسته با هم تطابق دارند، باید وضوح 4K در مقابل 8K را از طریق دو نوع محتوا مقایسه کنیم - محتوای بومی و محتوای پخش شده از طریق پلتفرم‌های پخش آنلاین.

 

محتوای بومی
در حالی که مزایای آن محدود است، رزولوشن 8K برنده این رده است، زیرا تعداد پیکسل های بیشتر منجر به تصاویر با جزئیات بیشتر می شود. البته اگر به دنبال کیفیت بر کمیت هستید، زیرا نمایش ها یا فیلم های زیادی وجود ندارد که بتوانید در این وضوح از آنها لذت ببرید.

با این حال، مزیت 8K نسبت به 4K تنها در سال‌های آینده افزایش می‌یابد، زیرا تولیدکنندگان محتوا بیشتر و بیشتر شروع به تولید محتوای بومی 8K می‌کنند. در حال حاضر، 4K محتوای بومی بیشتری ارائه می دهد. اما، پتانسیل محض 8K در این بخش در حال حاضر یک مزیت جزئی به آن بخشیده است، زیرا محتوای 8K بومی کمی بهتر از 4K بومی به نظر می رسد.

 

جریان محتوا
تلویزیون‌ها فقط می‌توانند به اندازه مقدار اطلاعات موجود در سیگنال جریان، جزئیات تولید کنند. و در حالی که تلویزیون‌های 8K قطعاً پیکسل‌های بیشتری را ارائه می‌کنند، محتوای بسیار بیشتری در 4K موجود است.

توزیع گسترده محتوای 8K هنوز تا حدودی محدود است. در حالی که برخی از پخش‌کننده‌ها و شرکت‌ها بر روی تولید محتوای 8K سرمایه‌گذاری کرده‌اند، پلتفرم‌های جریان پیشرو همچنان پشتیبانی از وضوح خود را در 4K به حداکثر می‌رسانند.

با نگاهی به سایت های غول پیکر محتوای ویدیویی، یوتیوب همچنان دارای بزرگترین کتابخانه محتوای 8K است. بنابراین، محتوای زیادی برای پخش با کیفیت 8K وجود ندارد، و تماشای جریان‌های 4K ارتقا یافته برابر یا حتی بدتر از پخش جریانی از طریق یک تلویزیون 4K بومی است.

به‌علاوه، اگر می‌خواهید از حجم محدودی از محتوای جریانی که می‌توانید با وضوح 8K بدون هیچ وقفه‌ای پیدا کنید، لذت ببرید، به یک اتصال پرسرعت و پایدار نیاز دارید. با در نظر گرفتن همه اینها، تلویزیون های 4K مزیت زیادی در پخش محتوای آنلاین دارند.

 

مشاهده فاصله
برخلاف دسته‌هایی که در بالا مقایسه کردیم، جنبه فاصله دید شامل یک عنصر ذهنی است. این به این دلیل است که بیننده را به عنوان بخشی از معادله در بر می گیرد. به طور دقیق تر، فاصله ای که از آن راحت تلویزیون را تماشا می کنید.

به طور کلی، بینایی 20/20 به عنوان حدت بینایی طبیعی در نظر گرفته می شود، به این معنی که فردی با بینایی 20/20 می تواند در فاصله 20 فوتی به وضوح و واضح ببیند. اگر دقت بینایی بالاتر یا کمتر از این داشته باشید، وضوح تصویر را در فاصله‌ای مشابه با فردی با دید ۲۰/۲۰ نخواهید دید.

چرا این موضوع در زمینه این مقایسه 4K در مقابل 8K اهمیت دارد؟ به بیان ساده، فاصله دید هیچ تفاوت اساسی ایجاد نمی کند که به نفع هر دو وضوح باشد. به عنوان مثال، اگر محتوا را با فاصله متوسط ​​10 فوت تماشا می‌کنید، به تلویزیونی با اندازه مورب بیش از دویست اینچ نیاز دارید تا متوجه هرگونه اختلاف قابل توجه بین 4K و 8K شوید.

باز هم، مهم است که تأکید کنید که کیفیت تصویر در درجه اول به کیفیت ضبط بستگی دارد. بنابراین، داشتن یک تلویزیون 8K فقط برای تماشای محتوای 4K یا 1080p فایده ای ندارد. برعکس، این می تواند تجربه تماشا را حتی بدتر کند.

 

ارتقاء مقیاس
افزایش مقیاس زمانی است که یک تلویزیون با وضوح بالاتر، تعداد پیکسل یک تصویر با وضوح پایین را افزایش می دهد تا تصویری با وضوح بالاتر تولید کند. به خاطر داشته باشید که جزئیات بیشتری در تصویر وجود ندارد، زیرا مقدار اطلاعات موجود در سیگنال ثابت می ماند.

اگر بخواهیم یک تصویر 4K بومی را در یک تلویزیون 4K و یک تصویر 4K ارتقا یافته در یک تلویزیون 8K را مقایسه کنیم، تفاوت های قابل توجهی وجود خواهد داشت. مهم‌تر از همه، تصویر ارتقا یافته نرم‌تر به نظر می‌رسد، اما در عین حال دارای هچ متقاطع است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، تصویر ارتقا یافته شامل جزئیات بیشتری نمی شود، بنابراین اینکه آیا این تصویر ارتقا یافته جدید بهتر به نظر می رسد یا نه کاملا ذهنی است.

با توجه به این موضوع، این یکی دیگر از مقوله‌هایی است که در آن 4K در صدر قرار می‌گیرد، البته در این مورد چندان متقاعدکننده نیست. به عبارت دیگر، تلویزیون‌های 8K در ارتقای محتوای 4K کار مناسبی انجام می‌دهند، اما یک تصویر 4K همیشه به شکل اصلی خود در تلویزیون‌های 4K نسبت به تلویزیون‌های 8K، کمی بهتر به نظر می‌رسد.

 

بازی
وقتی نوبت به الزامات بازی می رسد، توانایی های ارتقاء مقیاس و وضوح های پشتیبانی شده تنها عواملی نیستند که باید در نظر گرفته شوند. مسلماً ویژگی‌هایی مانند سرعت رفرش، تاخیر ورودی و تنظیمات بازی پشتیبانی‌شده از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. این به این دلیل است که رزولوشن بازی ویدیویی برخلاف فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی، هنگام بازی به‌صورت بلادرنگ ارائه می‌شود.

از این نظر، مجموعه خوبی از تلویزیون های 4K وجود دارد که ویژگی های بازی برجسته ای دارند. بسیاری از تلویزیون‌های رده بالای 4K از VRR (نرخ تازه‌سازی متغیر) پشتیبانی می‌کنند، به این معنی که می‌توانند نرخ تازه‌سازی را در حال حرکت تنظیم کنند و با نیازهای بازی سازگار شوند. علاوه بر این، آنها دارای ویژگی هایی مانند FreeSync و G-SYNC هستند که به ارائه یک تجربه بازی روان و با کیفیت بالا از طریق تلویزیون شما کمک می کنند.

از سوی دیگر، تقریباً هیچ مجموعه 8K در بازار مصرف وجود ندارد، چه رسد به بسیاری از آنها که می توانند با نرخ تجدید 120 هرتز یا 240 هرتز کار کنند. به‌علاوه، حتی اگر تلویزیون‌های بازی 8K وجود داشته باشند که بتوانند چنین نرخ تازه‌سازی بالایی را پشتیبانی کنند، باید روی یک رایانه یا کنسول بازی بسیار گران‌قیمت و قدرتمند نصب شوند که بتواند این کار چالش‌برانگیز را تامین کند.

نمایشگرهای 8K قطعاً در این مرحله ارزش بازی کردن را ندارند. طیف وسیعی از گزینه‌ها وجود ندارد و تلویزیون‌ها و مانیتورهای موجود به سادگی بسیار گران‌تر از آن هستند که مخاطبان وسیع‌تری را جذب کنند.

پتانسیل وجود دارد، اما باید مدتی منتظر بمانیم تا سخت افزار به نیازهای صفحه نمایش برسد. با در نظر گرفتن همه اینها، تلویزیون های 4K نسبت به مدل های 8K انتخاب بسیار بهتری برای بازی هستند.

 

 

قیمت
تفاوت قیمت بین تلویزیون های 4K و 8K احمقانه است. در حالی که تلویزیون های رده بالا، به ویژه از برندهایی مانند سونی و سامسونگ، گران به نظر میرسند، در مقایسه با مقدار پولی که می توانید برای یک تلویزیون 8K انتظار خرج کنید، چیزی نیست.

به عنوان مثال، یک تلویزیون Sony ZG9 8K Master Series نزدیک به شصت هزار دلار برای شما هزینه خواهد داشت. بهترین تلویزیون 4K سونی، A90J، کمتر از سه هزار دلار قیمت دارد. در حالی که این هنوز مبلغ قابل توجهی است، شما بسیاری از ویژگی های مشابهی را که با تلویزیون 8K دریافت می کنید، دریافت می کنید، تنها با قیمتی بیست برابر کمتر. با در نظر گرفتن این موضوع، تلویزیون های 4K دارای برتری قابل توجهی در این رده مقایسه 4K در مقابل 8K هستند.

 

سوالات متداول
به عنوان یک موضوع بسیار فنی، این پست مقایسه تلویزیون 4K در مقابل 8K به ناچار برخی از سوالات اساسی را بی پاسخ می گذارد. با در نظر گرفتن این موضوع، می خواهیم به تعدادی از متداول ترین سؤالات بپردازیم:

 

آیا می توانید تفاوت بین 4K و 8K را تشخیص دهید؟
تلویزیون های 8K کمی بهتر از تلویزیون های 4K به نظر می رسند، اما تجربه شما بسته به دقت بینایی و فاصله ای که در حال تماشای تلویزیون هستید، متفاوت خواهد بود. با این حال، جزئیات زیادی وجود دارد که چشم ما می تواند در این وضوح بالاتر متوجه شود و تفاوت بین تلویزیون های 4K و 8K نسبت به تلویزیون های 1080p و 4K کمتر قابل توجه است.

 

آیا 8K واقعا ارزشش را دارد؟
پاسخ به این سوال ذهنی است، زیرا تلویزیون های 8K ضروری نیستند، زیرا تجربه تماشای بیشتر بینندگان را بهتر نمی کنند. در عین حال، آنها نیز بی‌معنی نیستند، زیرا برخی از خریدارانی که به دنبال حداکثر تعداد پیکسل هستند که می‌خواهند روی یک تلویزیون 8K سرمایه‌گذاری کنند، بدون شک ارزش زیادی در آن خواهند یافت.

 

آیا چشم انسان می تواند 8K را ببیند؟
بله، فردی با دید کامل می تواند وضوح 8K را ببیند. این بالاترین کیفیتی است که چشم انسان می تواند ببیند، زیرا نمی تواند وضوح بالاتر از آن را درک کند. به همین دلیل، تلویزیون‌های 8K و محتوایی که امیدواریم در آینده نزدیک به آنها برسد، احتمالاً واضح‌ترین تصاویر دیجیتالی خواهند بود که چشمان انسان می‌بیند.

 

آیا 8K بهتر از OLED 4K است؟
بله، تلویزیون 8K بهتر از تلویزیون OLED 4K است، در درجه اول به این دلیل که وضوح بالاتری دارد. تلویزیون‌های 8K رزولوشن 4K را دوبرابر می‌کنند، زیرا رزولوشن آن‌ها 7680 در 4320 است، در مقایسه با رزولوشن 4K 3840 در 2160. گفتنی است، این تفاوت تنها زمانی قابل توجه است که در حال تماشای محتوا در یک صفحه نمایش بزرگ هستید.

 

آیا تلویزیون 4K می تواند 8K را پخش کند؟
به بیان ساده، تلویزیون 4K نمی تواند محتوای 8K را پخش کند، زیرا همچنان آن را با کیفیت 4K ارائه می کند. تلویزیون 4K باید 8K اصلی را کاهش دهد تا با وضوح پشتیبانی شده خود سازگار شود. بنابراین، از نظر تئوری، می‌توانید وضوحی حتی بالاتر از 8K پخش کنید، اما تصویر همیشه تا 4K مقیاس می‌شود.

 

ارتباط HDR با 4K و 8K چگونه است؟
HDR یا High Dynamic Range تعیین می‌کند که تصاویر چقدر روشن و رنگارنگ باشند. به بیان دیگر، تصاویر تلویزیون را واقعی تر می کند و به استانداردهای وضوح 4K یا 8K وابسته نیست. HDR در این زمینه تفاوتی ایجاد نمی کند، زیرا این ویژگی در بسیاری از تلویزیون های 4K و 8K موجود است.

 

نتیجه
آیا اولین باری که یک تلویزیون 4K دیدید، و از دیدن جزئیات بیشتری نسبت به تلویزیون 1080p شگفت زده شدید؟ متأسفانه، اگر از تلویزیون 4K به 8K ارتقا دهید، چنین چیزی را تجربه نخواهید کرد. نه تنها تفاوت بین این دو کمتر قابل مشاهده است، بلکه چشم انداز سرگرمی هنوز برای پذیرش کامل 8K آماده نیست.

در حالی که شرکت‌های کنسول‌های بازی و بازی‌های ویدیویی قول وضوح 8K را می‌دهند، هنوز محتوای کافی برای توجیه پرداخت چنین مبلغ هنگفتی برای تلویزیون 8K وجود ندارد. حتی صنعت سینما نیز همچنان با این روند پیش می‌رود و شما نمی‌توانید فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی زیادی را با کیفیت 8K پیدا کنید. به عبارت دیگر، اگر محتوایی را با وضوح پایین‌تر تماشا کنید، نمی‌توانید از تلویزیون 8K خود بیشترین بهره را ببرید.

در چند سال آینده، تلویزیون های 8K بدون شک ارزان تر خواهند شد و محتوای 8K بیشتری برای تایید خرید چنین تلویزیونی منتشر خواهد شد. اما، تا آن زمان، تلویزیون های 4K به وضوح گزینه بهتری در این مقایسه تلویزیون 4K در مقابل 8K هستند. توصیه می‌کنیم از مدل‌های رده بالاتر 4K استفاده کنید، مگر اینکه پول گزافی داشته باشید که می‌توانید برای 8K خرج کنید.
 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha