گروههای محصولات

در سال 2022 تلویزیونهای ال جی بهتر هستند یا تلویزیونهای سامسونگ

در سال 2022 تلویزیونهای ال جی بهتر هستند یا تلویزیونهای سامسونگ
برای مشاهده لیست قیمت تلویزیون LED , LCD کلیک کنید.

با وجود برندهای بسیار زیاد تلویزیون در بازار، محدود کردن انتخاب های خود به دو یا سه برند کار آسانی نیست. با این حال، اگر گزینه های خود را بین سامسونگ و ال جی در نظر می گیرید، در مسیر درستی قرار گرفته اید. این دو غول در صدر بهترین تولیدکنندگان تلویزیون جهانی قرار دارند و رقابت خود را در بازار مصرف اشباع ارائه می کنند.

بنابراین، کدام برند برای شما انتخاب بهتری است؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، به جای درستی آمده اید! ما مقایسه کاملی از تلویزیون ال‌جی و سامسونگ انجام داده‌ایم تا به شما کمک کنیم بفهمید کدام برند برای شما بهترین است.

 

ال‌جی در مقابل تلویزیون سامسونگ – مقایسه سریع
قبل از اینکه عمیق‌تر به تفاوت‌ها و شباهت‌های بین این دو برند بپردازیم، اجازه دهید با چند نکته اساسی که ارزش یادآوری را دارند شروع کنیم. سامسونگ و ال جی هر دو برندهای فناوری کره جنوبی هستند که به ترتیب در سال های 1938 و 1947 شروع به کار کردند. این دو برند به همان اندازه جهانی هستند و در اکثر نقاط دنیا حضور پررنگی دارند.

با توجه به اندازه و شهرت آنها، جای تعجب نیست که این دو شرکت هر ساله چندین مدل تلویزیون تولید می کنند. صرف نظر از بودجه شما یا هر اندازه، شکل، کیفیت تصویر یا ویژگی های پردازشی که به دنبال آن هستید، ال جی و سامسونگ شما را تحت پوشش قرار داده اند.

علاوه بر این، این بدان معناست که مقایسه این دو برند به طور کلی می تواند چالش برانگیز باشد. ما به مهم‌ترین ویژگی‌های هر دو برند می‌پردازیم و چند مدل از هر دو سازنده را مشخص می‌کنیم تا ببینیم چگونه آنها در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.

 

ویژگی های چهره به چهره
فناوری پنل
فناوری پانل یکی از اولین و مهم ترین جنبه هایی است که در آن دو سازنده تفاوت قابل توجهی دارند. تلویزیون‌های ال‌جی از فناوری OLED استفاده می‌کنند، نوعی پنل که می‌تواند به جای داشتن نور پس‌زمینه، نور خود را ساطع کند. این اجازه می دهد تا رنگ های پر جنب و جوش، سطوح سیاه عمیق، و کیفیت های کم نور عالی.

پنل های سامسونگ از فناوری QLED استفاده می کنند. پنل‌های QLED پنل‌های LED هستند که با فناوری نقطه کوانتومی سامسونگ تقویت شده‌اند. به طور کلی، هر دو فناوری پانل به یک اندازه عالی هستند. با این حال، فناوری OLED برای فرمت‌های ویدیویی با کیفیت بالا در محیط‌های تاریک مناسب‌تر است، در حالی که پنل‌های QLED می‌توانند نمایشگرهای بسیار روشن‌تری ارائه دهند.

 

پردازشگر تصویر
این دو شرکت علاوه بر استفاده از فناوری پنل های مختلف، از پردازشگرهای تصویر متفاوتی نیز استفاده می کنند. ال‌جی از پردازنده هوشمند α9 استفاده می‌کند که جدیدترین در سری پردازنده‌های خود است. این پردازش تصویر پیشرفته را با الگوریتم یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی ترکیب می کند.

تلویزیون‌های سامسونگ از یک پردازنده کوانتومی نئو استفاده می‌کنند، یک پردازشگر تصویر با قابلیت‌های مشابه آنچه ال‌جی می‌تواند ارائه دهد. علاوه بر این، پردازشگر کوانتومی نئو دارای فناوری ارتقاء مقیاس هوش مصنوعی برای تولید تصاویر خیره کننده است. این فناوری به ویژه در تلویزیون های 8K رده بالای سامسونگ قابل توجه است.

 

 

فناوری حرکت
هر دو سازنده بر فناوری حرکت تلویزیون های خود تسلط دارند. گفته می شود، ال جی از نظر فناوری حرکت برتری دارد، زیرا اکثر تلویزیون های آن زمان پاسخگویی آنی را ارائه می دهند. با این حال، مدل‌های سامسونگ زمان‌های پاسخ‌گویی فوق‌العاده‌ای را نیز ارائه می‌کنند، با اکثر مجموعه‌ها انتقال کامل پیکسل را در کمتر از ده ثانیه ارائه می‌دهند. و در حالی که ممکن است در تلویزیون‌های ال‌جی و سامسونگ کمی سوسو زدن را مشاهده کنید، این امر حتی در هنگام بازی با وضوح بالا به سختی قابل مشاهده است.

 

کیفیت تصویر
ال جی و سامسونگ به عنوان دو تولید کننده پیشرو تلویزیون، مجموعه متنوعی از مدل های تلویزیون را ارائه می دهند. از نظر رزولوشن‌های پشتیبانی شده، تلویزیون‌های آن‌ها از 1366×768 تا 8K متغیر هستند و تمام وضوح‌های ممکن را در این بین پوشش می‌دهند. هنگام ارزیابی کیفیت کلی تصویر، باید چند ویژگی کلیدی را در نظر بگیریم. ما آنها را یکی یکی در بخش های زیر پوشش خواهیم داد:

 

نسبت کنتراست / سطح مشکی
نسبت کنتراست عنصر دیگری است که در آن می توانید تفاوت محسوسی را بین این دو برند مشاهده کنید. ال جی در این رده عملکرد بسیار بهتری نسبت به سامسونگ دارد زیرا نسبت کنتراست بی نهایت را ارائه می دهد. علاوه بر این، تلویزیون های ال جی می توانند تک تک پیکسل ها را خاموش کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حتی در محیط‌های کم نور، رنگ‌های مشکی کاملی ارائه دهند.

از سوی دیگر، تلویزیون‌های سامسونگ، به‌ویژه تلویزیون‌های سطح بالاتر، عموماً نسبت کنتراست عالی را ارائه می‌کنند. گفته می شود، آنها نمی توانند با آنچه تلویزیون های ال جی می توانند ارائه دهند مطابقت داشته باشند. در حالی که نسبت کنتراست می‌تواند بین مدل‌های مختلف سامسونگ متفاوت باشد، این تلویزیون‌ها کنتراست بومی کمتری به دلیل لایه «زاویه دید فوق‌العاده» دارند. این ویژگی زوایای دید را با کاهش نسبت کنتراست بهبود می بخشد.

 

تیرگی محلی Local Dimming
وقتی صحبت از قابلیت‌های کاهش نور محلی می‌شود، ال‌جی در این رده از سامسونگ برتری دارد. مانند زمانی که در مورد نسبت کنتراست صحبت می شود، توانایی ال جی برای خاموش کردن هر پیکسل به صورت جداگانه، نیاز به کاهش نور موضعی را از بین می برد. به عبارت دیگر، تمام تلویزیون های OLED ال جی بدون ویژگی نور پس زمینه عرضه می شوند.

در مقایسه، در حالی که تلویزیون‌های سامسونگ نمی‌توانند با مدل‌های ال‌جی در این رده تفاوت داشته باشند، اما همچنان ویژگی‌های محلی کم نور عالی را ارائه می‌کنند. اگر مدلی با برد متوسط ​​یا بهتر دارید، می توانید روی ویژگی های کم نور آرایه کامل حساب کنید.

 

اوج روشنایی
در مقایسه با دو دسته قبلی، سامسونگ در مورد عملکرد حداکثر روشنایی به طور قابل توجهی بهتر است. این امر در همه محدوده‌های قیمت و مدل‌های تلویزیون اعمال می‌شود. 

 

رنگ
تلویزیون های سامسونگ و ال جی هر دو دارای طیف رنگی گسترده ای به همان اندازه چشمگیر هستند. با این وجود، تلویزیون های سامسونگ به طور کلی در نمایش حجم رنگ بهتر هستند. با توجه به ماهیت پنل های خود، مدل های سامسونگ به راحتی می توانند رنگ های روشن و تیره تولید کنند اما با ایجاد رنگ های آبی قوی مشکل دارند. در مقابل، تلویزیون های ال جی نمی توانند رنگ های روشن ارائه دهند.

 

زاویه دید
یکی از مشکلات اصلی فناوری پنل OLED سامسونگ، زوایای دید نسبتا ضعیف در مقایسه با آنچه ال‌جی می‌تواند ارائه دهد است. مدل‌های سامسونگ با لایه نوری Ultra Viewing Angle به طور قابل‌توجهی این را بهبود می‌بخشند، اما هنوز در حدی نیست که بتواند در برابر آنچه ال‌جی ارائه می‌کند قرار بگیرد.

برعکس، تلویزیون های ال جی کیفیت تصویر عالی را حتی در زوایای دید وسیع ارائه می دهند. هنوز تغییرات رنگی وجود دارد، اما تقریباً به اندازه مدل های سامسونگ نیست. بنابراین، صرف نظر از اینکه کدام تلویزیون OLED ال‌جی را انتخاب می‌کنید، همیشه می‌توانید روی زاویه دید بهتری با تلویزیون‌های ال‌جی نسبت به همتایان سامسونگ در همان محدوده قیمت حساب کنید.

 

انعکاس / ضد تابش خیره کننده
اگرچه این دو برند از فناوری پانل های متفاوتی استفاده می کنند، اما بازتاب عملکردی یکسانی را ارائه می دهند. به همین دلیل، هر دو تلویزیون ال جی و سامسونگ گزینه های عالی برای اتاق های روشن هستند. اکثر تلویزیون های ال جی و سامسونگ دارای روکش صفحه نمایش براق یا حداقل نیمه براق هستند. در مقایسه با مارک‌ها و مدل‌های تلویزیونی که از این روکش استفاده نمی‌کنند، انعکاس‌های با تعریف بهتر و انتشار نور بهبود یافته را فراهم می‌کند.

 

کیفیت صدا
وقتی صحبت از عملکرد صدا به میان می‌آید، این دو برند تقریباً برابر هستند. مدل های برد متوسط ​​آنها پاسخ فرکانسی مناسب و عملکرد اعوجاج صدا را ارائه می دهند. همانطور که به سمت مدل های بالاتر حرکت می کنید، می توانید انتظار بیس قوی تر و بلندگوهای بلندتری داشته باشید. با این وجود، کیفیت صدا چیزی نیست که مدل‌های ال‌جی یا سامسونگ در مقایسه با بقیه رقبا به‌طور خاص از آن متمایز باشند.

 

 

پلت فرم تلویزیون هوشمند (سیستم عامل)
هر دو برند از سیستم عامل های اختصاصی خود استفاده می کنند. ال‌جی از webOS استفاده می‌کند، یک سیستم‌عامل ساده و مینیمالیستی که پیمایش آن بسیار آسان است. آخرین نسخه webOS 6.0 است که تغییرات زیادی را به خصوص در صفحه اصلی ایجاد کرد. با این حال، این نسخه فقط در مدل های جدیدتر موجود است، زیرا اکثر تلویزیون های ال جی از پلت فرم 4.0 webOS استفاده می کنند.

سامسونگ با سیستم عامل تایزن خود یک پلتفرم تلویزیون هوشمند به همین ترتیب کارآمد را حفظ می کند. هر دو پلتفرم هوشمند از یک برنامه افقی استفاده می کنند. همانطور که گفته شد، نرم افزار ThinQ AI ال جی از الگوریتم جستجوی سامسونگ چشمگیرتر است. به طور کلی، سامسونگ و ال‌جی پلتفرم‌های تلویزیون هوشمند به همان اندازه برجسته دارند. در اینجا یک نمای کلی ساده تر از نحوه مقایسه این دو برند از نظر سیستم عامل آورده شده است:

 

قابلیت اتصال
هنگام مقایسه تلویزیون های مدرن، به ویژه از برندهای معتبر مانند ال جی و سامسونگ، ویژگی های اتصال قوی در همه مدل های متوسط ​​و بهتر انتظار می رود. و این دو برند در ارائه این مورد کوتاهی نمی کنند. هر دو ویژگی‌های اتصال جامعی را ارائه می‌دهند، که از طریق مقایسه ورودی‌ها، دستیارهای صوتی و فناوری‌های بی‌سیم پشتیبانی‌شده آن‌ها را مشاهده خواهید کرد.

 

ورودی ها
مشخصات ورودی تلویزیون می تواند از مدلی به مدل دیگر متفاوت باشد، نه اینکه در مقایسه دو برند مختلف ذکر شود. اما، برای کمک به درک بهتر شباهت‌ها و تفاوت‌های بین این دو برند، ما دوباره از سامسونگ Q90 و LG B8 برای مقایسه جزئیات ورودی استفاده می‌کنیم. این دو مدل در محدوده قیمتی تقریباً مشابهی قرار دارند، بنابراین مقایسه نشان می‌دهد که کدام تلویزیون از نظر ویژگی‌های ورودی، ارزش پولی بهتری را به شما ارائه می‌دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید جدول مقایسه را ببینیم:

ورودیهاLG B8    Samsung Q90
HDMI44
USB33
انترنتبلهبله
5.1 DTS (ARC/Optical)    بلهخیر
HDR 10+    خیربله
دالبی ویژنبلهخیر

 

دستیارهای صوتی
اکثر مدل‌های ال‌جی که از سال 2018 وارد بازار شده‌اند، قابلیت‌های دستیار صوتی بسیار خوبی دارند. آنها ترکیبی از Google Assistant و ThinQ AI را برای ارائه طیف گسترده ای از اقدامات ارائه می دهند. اینها شامل امکان تغییر بین پورت های HDMI با فرمان صوتی، باز کردن برنامه ها و حتی جستجوی محتوا در برنامه های محبوب مانند یوتیوب و نتفلیکس است. علاوه بر این، برخی از تلویزیون های ال جی نیز با آمازون الکسا سازگار هستند.

سامسونگ با فناوری دستیار صوتی اختصاصی در قالب دستیار دیجیتال بیکسبی خود عرضه می شود. بیکسبی پشتیبانی از کنترل صوتی قوی ارائه می‌کند، اما به اندازه دستیار صوتی ال‌جی جامع نیست. می توانید از ویژگی های ضروری مانند جستجوی محتوا و تنظیم دستورات اولیه استفاده کنید.

با این حال، عملکردهای جستجو و کنترل درون برنامه‌ای کمی سخت هستند، زیرا هیچ اطلاعات واضحی در مورد اینکه کدام برنامه‌ها از جستجوی صوتی Bixby پشتیبانی می‌کنند وجود ندارد. با در نظر گرفتن همه این ها، ال جی ویژگی های دستیار صوتی کمی بهتر از سامسونگ دارد.

 

 

فناوری های بی سیم
در زمینه فناوری های بی سیم، فضای زیادی برای تمایز بین این دو برند وجود ندارد. هر دو سامسونگ و ال جی با فناوری بی سیم یکسانی عرضه می شوند. پشتیبانی از Wi-Fi در تمام مدل های تلویزیون هوشمند با پشتیبانی از 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز ضروری است.

علاوه بر این، اگر مدل رده بالاتری را از هر یک از برندها انتخاب می‌کنید، می‌توانید روی پشتیبانی بلوتوث حساب کنید. از این منظر، صرف نظر از اینکه کدام سازنده را انتخاب می کنید، می توانید به همان اندازه انتظار ویژگی های فن آوری بی سیم ماهر را داشته باشید.

 

 

ویژگی های برجسته
ال‌جی و سامسونگ به‌عنوان دو سازنده تلویزیون‌های ممتاز، بسیاری از ویژگی‌های برجسته را به محصولات خود وارد کردند. در زمینه این مقایسه، ما دو ویژگی برتر مربوط به HDR را مشخص می کنیم. ال‌جی Dolby Vision را در مدل‌های رده بالاتر خود قرار می‌دهد، در حالی که سامسونگ از HDR 10+ استفاده می‌کند.

هر دو فرمت برای ارائه تصاویری با کیفیت بهتر بسیار مهم هستند، زیرا آنها خروجی محتوای نمایش داده شده را تنظیم می کنند. با این حال، Dolby Vision یک فرمت کمی پیشرفته تر از HDR 10+ است. این به این دلیل است که از طیف رنگی 12 بیتی در مقایسه با طیف رنگی 10 بیتی در مدل های HDR 10+ سامسونگ استفاده می کند.

 

 

قیمت
البته، هیچ راهی برای تعیین بهترین تلویزیون برای نیازها و ترجیحات شما بدون در نظر گرفتن بودجه وجود ندارد. و هنگام بحث در مورد قیمت تلویزیون، این حوزه ای است که ال جی در آن مزیت آشکاری دارد.

تلویزیون های سامسونگ، مانند سایر محصولات این شرکت، معمولاً دارای قیمت بالاتری نسبت به محصولات رقیب هستند. بنابراین، اگر بودجه کمی دارید و توانایی پرداخت هزینه برند سامسونگ را ندارید، تلویزیون های ال جی جایگزین مناسبی هستند. شما اغلب می توانید یک تلویزیون ال جی با ویژگی های تقریباً یکسان با تلویزیون سامسونگ تهیه کنید، مگر با قیمت قابل توجهی پایین تر.

 

نتیجه
با توجه به تمام نکاتی که در این مقایسه برند تلویزیون ال‌جی و سامسونگ صحبت کردیم، می‌توان گفت که هر دو برند تلویزیون تلویزیون‌هایی با کیفیت بالا ارائه می‌کنند. بنابراین، انتخاب بین این دو، شما را در موقعیتی قرار نمی دهد که اگر یکی را بر دیگری انتخاب کنید، تصمیم ضعیفی بگیرید. هر دو تلویزیون می توانند کیفیت تصویر چشمگیر، پلت فرم های تلویزیون هوشمند با عملکرد بالا و بسیاری از ویژگی های کاربر پسند دیگر را ارائه دهند.

این مقایسه در درجه اول به ترجیحات خاصی که ممکن است هنگام انتخاب تلویزیون جدید خود داشته باشید خلاصه می شود. اگر به بودجه فکر می کنید، از فناوری صفحه نمایش OLED حمایت می کنید و به طور کلی یک پلت فرم هوشمند کمی توانمندتر می خواهید، تلویزیون های ال جی گزینه مناسبی هستند. در مقابل، اگر به دنبال خرید تلویزیونی با نام تجاری قوی‌تر هستید، ویژگی‌هایی مانند HDR 10+ را می‌خواهید و نمایشگرهای QLED را ترجیح می‌دهید، سامسونگ انتخاب بهتری برای شماست.

 

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha