گروههای محصولات

مقایسه تخصصی تلویزیون های led و lcd

مقایسه تخصصی تلویزیون های led و lcd

تلویزیون های ال ای دی در واقع همان LCD  هستند ,با این تفاوت که به جای لامپ فلورسنت ( CFL) که به طور سنتی در تلویزیون های LCDبکار رفته  از لامپ ال ای دی در پس زمینه ی آنها استفاده شده است . هردوی آنها با دیود کریستال مایع (liquid crystal diode) کار می کنند . تکنولوژی پنل جلو شامل “twisting crystals” است که تکنولوژی ال سی دی ( LCD) را تعریف می کند .

تلوبزیون های ال ای دی دارای دو ویژگی اساسی  در پس زمینه , شامل روشنایی لبه ها یا کناره ها و کاهش دهنده ی منطقه ای نور پس زمینه می باشد  . وجود لامپ های ال ای دی در اطراف حاشیه و لبه ی این تلویزیون ها باعث می شود تا فوق العاده باریک به نظر برسند . اخیرا با پیشرفت در تکنولوژی تلویزیون های ال ای دی (light emitting diode ) این لامپ ها در سایزهای بسیار کوچک تولید می شوند و همین باعث می شود که حتی ال ای دی های دارای ویژگی کاهش دهنده ی منطقه ای نور پس زمینه local dimming back lighting led tvs)  ) عمق بسیار نازکی داشته باشند . فناوری کاهش دهنده ی نور پس زمینه ( local dimming backlighting ), انبوهی از لامپ های ال ای دی در پشت پنل می باشد که این لامپ های متراکم  می توانند میزان روشنایی در قسمت های تیره صفحه نمایش را کاهش دهند و آن را در قسمت های روشن , برای کنتراست بالاتر و رنگ سیاه بهتر, بالا ببرند . این ویژگی از طریق تنظیمات ویژگی های مختلف در تلویزیون انجام می پذیرد . به عنوان مثال ,  داشتن امکانات روشن یا خاموش کردن تنظیمات کاهش دهنده ی نور منطقه ای(  local dimming ) در این تلویزیون ها می باشد . در هنگام روشن کردن این ویژگی ما متوجه بهبود سطح رنگ مشکی می شویم .

تلوبزیون های ال ای دی دارای دو ویژگی اساسی  در پس زمینه ,شامل روشنایی لبه ها یا کناره ها و کاهش دهنده ی منطقه ای نور پس زمینه می باشد  . وجود لامپ های ال ای دی در اطراف حاشیه و لبه ی این تلویزیون ها باعث می شود تا فوق العاده باریک به نظر برسند . اخیرا با پیشرفت در تکنولوژی تلویزیون های ال ای دی ( lighmitting diode ) این لامپ ها در سایزهای بسیار کوچک تولید می شوند و همین باعث می شود که حتی ال ای دی های دارای ویژگی کاهش دهنده ی منطقه ای نور پس زمینه ( local dimming back lighting LED TVs )  عمق بسیار نازکی داشته باشند . فناوری کاهش دهنده ی نور پس زمینه ( Local dimming backlighting ) ,انبوهی از لامپ های ال ای دی در پشت پنل می باشد که این لامپ های متراکم  می توانند میزان روشنایی در قسمت های تیره صفحه نمایش را کاهش دهند و آن را در قسمت های روشن ,برای کنتراست بالاتر و رنگ سیاه بهتر,بالا ببرند . این ویژگی از طریق تنظیمات ویژگی های مختلف در تلویزیون انجام می پذیرد . به عنوان مثال ,  داشتن امکانات روشن یا خاموش کردن تنظیمات کاهش دهنده ی نور منطقه ای ( local dimming ) این تلویزیون ها می باشد . در هنگام روشن کردن این ویژگی ما متوجه بهبود سطح رنگ مشکی می شویم .

 تصویر

کنتراست / سطح رنگ مشکی

کنتراست تلویزیون های led و lcd

 

در پنل LCD تن رنگ مشکی با استفاده از مسدود کردن نور پس زمینه که از پنل می گذرد ,ایجاد می شود . که این روش برای نمایش رنگ سیاه ,به صورت  یک مشکل در تکنولوژی به شمار می آید  . تکنولوژی کاهش منطقه ای (local dimming)  در پس زمینه ی ال ای دی با کاهش نور پس زمینه در مناطقی که باید تیره به نظر برسد ,یک راه حل برای این مشکل ارائه می دهد . ویژگی لبه ی روشن در ال ای دی ,رنگ سفید را روشن تر از ,پس زمینه ی فلورسنت ال سی دی ( LCD) خواهد کرد اما کنترلی  که ویژگی کاهنده ی محلی (local dimming) در پس زمینه ی تلویزیون دارد را نخواهد داشت .

 


1 – تکنولوژی کاهنده منطقه ای ( local dimming )  تلویزیون های ال ای دی ,در کنتراست و سطح سیاهی تصویر  موثر می باشد . 2 – برخی از آخرین تلویزیون های ال سی دی . 3 – نور حاشیه  تلویزیون های ال ای دی

دقت رنگ

دقت رنگ در ال ای دی و ال سی دی

با ال ای دی پس زمینه سفید ,  تفاوت بین دو تکنولوژی  کاهنده منطقه ای (local dimming) و لبه روشن آنچنان قابل توجه نیست ,اما با نور رنگی RGB, تلویزیون های ال ای دی مزیت نمایش رنگهای واقعی  را دارا می باشند .

مزیت :تلویزیون های ال ای دی پس زمینه سفید و تلویزیون های ال سی دی دارای پس زمینه ی فلورسنت ,از نظر دقت و صحت رنگ تقریبا برابری می کنند . تلویزیون های پس زمینه رنگی از هر دوی آنها مطلوب تر می باشد .

زاویه ی دید

زاویه دید ال ای دی و ال سی دی

 

پاسخ به  سوال در رابطه با زاویه دید اغلب تغییر خواهد کرد . به نظر می رسد در حال حاظر آنچه بیشترین تاثیر را در زاویه ی دید تلویزیون دارد کیفیت پنل شیشه ی شفاف جلو هر دو تلویزیونLED  وLCD می باشد . کیفیت بالاتر و ضخامت بیشتر پنل شیشه ای تلویزیون ,باعث بهبود زاویه ی دید و در برخی موارد افزایش زیان ناشی از حساسیت به نور می شود . تکنولوژی ضد حساسیت به نور از تابش خیره کننده جلوگیری می کند اما عمق تصویر و زاویه ی دید را نیز محدود می نماید . اخیرا ما برخی تلویزیون های LCDرا با زاویه دید و عمق تصویر بسیار خوب دیده ایم هر چند که پیش از این چنین مواردی مشاهده نشده است . ما همچنین تلویزیون های LEDدارای لبه های نازک بسیار گران قیمت با زاویه ی دید بسیار ضعیف ,کنتراست پایین و  افت رنگ سیاه تا حد کمتر از 30 درجه از مرکز مشاهده کرده ایم .

تلویزیون های ال ای دی دارای ویژگی کاهنده ی منطقه ای (local dimming) با لامپ هایی که مستقیما در پشت صفحه نمایش تعبیه شده است ,طبیعتا بهتر خواهد بود .

 

تفاوت زیادی در بین تلویزیون های ال ای دی کاهنده ی منطقه ای ( local dimming  ) سپس تلویزیون های ال سی دی و همچنین تلویزیون های ال ای دی حاشیه روشن (Edge Lit LED TV) در کیفیت پنل شیشه جلو ,که تعیین کننده ی عمق ,زاویه ی دید وسیع و تابش خیره کننده است وجود دارد . تلویزیون های ضد تابش خیره کننده همیشه عمق پایین و زاویه ی دید ضعیفی دارند .

پخش ویدیوهای دارای حرکت سریع

پخش ویدیوهای دارای حرکت سریع

نمایش فیلم های دارای حرکات سریع تابعی از زمان واکنش و نرخ رفرش در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی می باشد . نوع نور پس زمینه در تلویزیون ها هیچ تاثیری در بازسازی فیلم های دارای حرکت سریع ندارد . لازم است شما زمانی که می خواهید برای خرید تلویزیون تصمیم بگیرید  یک مقایسه بین زمان واکنش و نرخ رفرش انجام دهید .

240 هرتز چه معنی دارد

gaming mode یا حالت بازی در تلویزیون

بزرگترین تفاوت در اینجا غیر مرتبط با تکنولوژی به کار گرفته شده و بیشتر وابسته به این است که آیا در تلویزیون حالت بازی وجود دارد یا نه که باعث کاهش میزان پردازش تصویر در تلویزیون می باشد . بدون حالت بازی وقفه ی ورود قابل توجهی با پردازشگر تلویزیون وجود خواهد داشت که نمی تواند  با سرعت بازی خود را وفق دهد . یکی از ویژگی های اندکی که ممکن است در تلویزیون های ال ای دی در نتیجه ی قیمت بالای آن وجود داشته باشد در اغلب موارد شامل حالت بازی می باشد .

طول عمر

طول عمر led lcd

اکثر تولید کنندگان ادعای 100.000 ساعت طول عمر را برای تلویزیون های خود دارند . تلویزیون های ال ای دی بک لایت ( backlight) تلویزیون های جدیدی هستند و سابقه ی طولانی ندارند . اما ال ای دی های لایت ( light) به طور معمول طول عمر زیادی دارند . تلویزیون های دارای پس زمینه ی فلورسنت ( cfl) به طور طبیعی دارای ماندگاری طولانی هستند اما توازن رنگهای آن با افزایش طول عمر لامپ های فلورسنت تغییر می کند . نور پس زمینه ی فلورسنت ( cfl) ناپایدارتر هستند که این دقت رنگ و کارایی تلویزیون را کاهش می دهد .

 

تلویزیون های ال ای دی دارای سابقه ی طولانی نمی باشند .

سایز ,قیمت و ارزش

سایز ,قیمت و ارزش ال ای دی و ال سی دی

تلویزیون های ال ای دی بک لایت ( LED BACKLIGHT) در حال حاظر از 32 اینچ تا 70 اینچ در دسترس می باشد . تلویزیون های سنتی LCDدر سایزهایی به کوچکی 15 اینچ و به بزرگی 65 اینچ موجود هستند . کیفیت بالای تلویزیون های ال سی دی در مقایسه ی امکانات مشابه و سایزهای مشابه کماکان نشان دهنده ی ارزش بالای این تلویزیون هاست . این یکی از دلایل قیمت بالاتر آنها نسبت به سیستم های ال ای دی لایت (LED lighting system) است ,اما قیمت های بالا اغلب به این دلیل است که تولیدکنندگان قیمت را برای آخرین و بهترین کالا بالاتر می برند . ما این را تکنولوژی جدید PREMIUM  می نامیم . بنابراین ال سی دی دارای لامپ فلورسنت ( CFL) دارای قیمت بالاتر نسبت به تکنولوژی قدیمی با تولید بیشتر خواهد بود .

تلویزیون های ال سی دی دارای نور پس زمینه ی ال ای دی دارای انعطاف بیشتر بوده و مطابق نیازهای سازندگان قابل تغییر هستند . آنها می توانند به صورت لبه روشن یا نور پس زمینه ی کامل و یا منطقه ای در آیند . تلویزیون LED LCDلبه روشن دارای قیمت کمتری نسبت به انواع نور پس زمینه ی کامل می باشند . تکنولوژی پس زمینه ی دیگر که کاهنده ی منطقه ای (local dimming  ) خوانده می شود به تولید کنندگان اجازه می دهد تا کنتراست بالاتر و کیفیت رنگ ایده آل بر روی صفجه نمایش را تولید کنند . این همچنین به قیمت و هزینه ی تلویزیون می افزاید .

این امتیازات برای تلویزیون های LCD CFLدر دسترس نمی باشد .

 

تلویزیون های ال سی دی در مقایسه با تلویزیون ال ای دی با سایز و کیفیت و امکانات مشابه به دلیل استفاده از لامپ پس زمینه ی فلورسنت از قیمت پایینتری برخوردارند .

مصرف برق

مصرف برق در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی

تلویزیون های ال ای دی کاهنده ی منطقه ای  نسبت به تلویزیون های سنتی ( قدیمی ) ال سی دی با همان سایز مقداری بیشتر انرژی مصرف می کنند . این مدل تلویزیون ال ای دی در مصرف انرژی مشابه تلویزیون های پلاسما هستند . تلویزیون های ال ای دی لبه روشن دارای مصرف انرژی کمتر نسبت به تلویزیون های ال سی دی با همان سایز می باشد .

LCD LED  
ملاحظات کیفیت تصویر
  YES کنتراست / رنگ مشکی
YES YES دقت رنگ
  YES زاویه دید
برسی عملکرد
  YES استفاده کامپیوتر
YES YES حرکت سریع ویدیو
YES YES بازی
  YES طول عمر
نکات دیگر
    سایز تولید و هزینه
  YES مصرف اترژی
 
4 8 مجموع
 
مرتضی ترک اغلو 23 چهار شنبه 1393

دمتون گرم بی نهایت استفاده کردیم
واقعا سایتتون محشره

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha