گروههای محصولات

راهنماي خريد کفش پياده روي و کوهنوردی

راهنماي خريد کفش پياده روي و کوهنوردی


راهنماي خريد کفش پياده روي و کوهنوردیمحبوبيت پياده روی و فعاليت های خارج از خانه در سال های اخير به صورت چشم گيری افزايش يافته و هنوز مردم در انتخاب پوشش مناسب پا به مشکل بر می خورند . بيشتر علاقه مندان به اين ورزش , ترجيح می دهند که کفش های پیاده روی خود را وقتی به بيرون می روند بپوشند . برای اين افراد مهم است که پوتين راحت , پشتيبان , محافظت کننده ی پا  باشد تا از صدمات احتمالی در امان باشد . کسانی که با پاهايشان به خوبی رفتار می کنند , جايزه ی تجربه ی پياده روی طولانی تر و لذت بخش تر را دريافت می کنند و از زندگی سالم بيرون از خانه لذت مي برند .
 
افرادی که نمی توانند به درستی خود را مجهز کنند , وقت بيشتری را صرف فکر کردن به پاهايشان می کنند به جای اينکه از عجايب طبيعت لذت ببرند . پوتين های پياده روی از خرده فروشان , کفش فروشی يا سايت های خريد آنلاين ( مانند بانه پلاس )  قابل خريداري هستند . قبل از خريد يک جفت پوتين , خريداران بايد بدانند که پوتين ها چگونه ساخته می شوند و چه پوتين پياده روی در دسترس است . همچنين بايد بدانند که چه مارک هایی در بازار هستند و چگونه آن ها را از بانه پلاس تهيه کنند .

طريقه ی ساخت و مواد پوتين پياده روي و مواد آن :

پوتين های پياده روی در تنوع وسيع استايل در دسترس هستند . درک برخی اصطلاحات مشترک پوتين ها به مصرف کنندگان کمک می کند که پوتين ها را با هم مقايسه کنند و تصميم بگيرند که کدام يک برای آن ها بهترين است . خريداران بايد بدانند که روکش روی پوتين چيست و امکان دارد از چه موادی ساخته شده باشد . همچنين بايد اطلاعاتی در مورد اجزای زيرين و وزن پوتين داشته باشد .

روکش روی پوتين های پياده روی :

اين قسمت شامل اکثر پوتين های پياده روی می باشد . به بخش بالای اجزای زيرين گفته می شود که مرکز توجه بيشتر خريداران است . که برای محافظت از بالا و کناره های پا در نظر گرفته شده است همانند پشت مچ پا و قسمت جلویی انگشتان . برای ساخت اين روکش ها پوتين ها , لايه  توليد کنندگان و مواد را با بخيه زدنم به هم به دور يک قالب به هم می دوزند به طوری که شکل خود را به آسانی حفظ کند . برای اطمينان از سايز مناسب و محافظت از پا .

چرم روکش پوتين های پياده روی :

اين چرم سال های زيادی است که در پوتين های پياده روی به کار می رود چون به خوبی شکل خود را حفظ مي کند و دوام آن نيز فوق العاده است . سه نوع اصلی چرم ها وجود دارند که به شرح  زير است :
رنگ کامل , رنگ واورونه و نوبوک


رنگ کامل بيشترين مصرف را در پوتين های مصرفی دارد و دليل اصلی آن اين است که سطح خارجی آن صاف است . چرم رنگ وارونه همان چرم رنگ کامل است ولی با اين تفاوت که بخش زيرين  چرم رو به بيرون است يعنی پشت و رو شده است , و دارای سطحی زمخت و ناهموار است . نوبوک هم چرمی است که به منظور سرپوش گذاشتن روی حفره ها و کم کردن نفوذ پذيری آب , بروس کاری شده است . گاهی اوقات يک سری واکنش های شيميایی به چرم نوبوک اضافه می شود تا مقاومت در برابر آب افزايش يابد .

پارچه روکش پوتين های پياده روي :

انواع مختلف زيادی پارچه وجود دارند که در ساخت روکش بالای پوتين استفاده شوند . در بعضی موارد , ممکن است نايلون يا پلی استر استفاده شود . اخيرا سازندگان پوتين های پياده روی , شروع به استفاده از ترکيب اختصاصی يا مجوز دار مواد برای خلق روکش روی پوتين هايشان کرده اند . واضح نيست که که اين نوع مواد چه مزيتی نسبت به مواد معمولی دارد .

بخش های روکش روی پوتين های پياده روی :

قسمت هایی از اين روکش ها وجود دارد که خريداران بايد در مورد آن بدانند . که شامل يقه پاشنه , کلاه پاشنه , زبانه و چرم لايه سر پنجه کفش می باشد . يقه پاشنه از مچ پا محافظت می کند و از وارد شدن زباله ها و سنگ به درون پوتين جلو گيری مي کند . کلاه پاشنه نيز از پاشنه پا محافظت می کند و باعث کاهش تنش و شکستن می شود و همچنين پايداری پا را افزايش مي دهد .
چرم لايه سر پنجه کفش , بخش جلویی پوتين است . از صدمه رسيدن به کناره ها , جلو و بالای انگشتان جلوگيری می کند و پوشش می دهد . هرچه وزن پوتين زياد می شود , مراقبت چرم سر پنجه کفش با ضخيم تر شدن و استفاده از مواد با دوام تر , افزايش می يابد . زبانه قسمت شکل پذير مواد در بالای روکش است که اجازه می دهد پوتين به راحتی پوشيده و از پا در آورده شود . اين زبانه در زير بند های پوتين وقتی بسته هستند به خوبی مخفی می شود . قطعه ی اتصال زبانه از مواد انعطاف پذير برای وصل شدن زبانه به بقيه ی روکش پوتين تشکيل شده است . اين باعث می شود که پوتين راحت پوشيده شود ولی باز هم از وارد شدن آب و سنگ دانه ها جلوگيری می کند .


لايه زير پوتين های پياده روی :

زيرسازی پوتين پياده روی بسيار مهم است . عملکرد اوليه آن پشتيبانی و مراقبت از کف پا و جلو گيری از صدمه ديدن توسط اجسام سخت و تيز مانند سنگ و چوب است . دارای سه جزء اصلی است : کفی داخلی , کفی ميانی و کفی خارجی . هرکدام وظيفه ی منحصر به فردی
دارد که بايد هنگام خريد در نظر گرفته شود .

کفی داخلی پوتين های پياده روی :

کفي های داخلی , قسمتی از پوتين هستند که پا روی آن می ايستد . زيرسازی را فراهم می کند و در مقابل نفوذ رطوبت به درون پوتين مقاومت می کنند . خيلی از کسانی که پياده روی می کنند کفی های داخلی قابل تعويض با خصوصيات ضد ميکروبی دارند تا پاهايشان خشک و راحت بماند .

کفی ميانی پوتين های پياده روی :

کفی های ميانی بخشی از پوتين هستند که کفی داخلی روی آن استوار است . اين مهم است چون از پا پشتيبانی و همچنين سفتی و پايداری نیز را فراهم ميکند . از چيزی به اسم shank ( ساق ) استفاده می کند که معمولا ازفلز يا پلاستيک ساخته می شود تا پا را ساپورت کند .

کفی خارجی پوتين های پياده روی :

کفی های خارجی جزئی از پوتين هستند که در واقع با زمين تماس دارد . اين چيزی است که اکثر مردم به عنوان زيرسازی می شناسند . زير کفی خارجی عاج دار است تا به سطح زمين چنگ بزند . انواع گوناگونی دارند . يک کفی خارجی با فرو رفتگي های عميق بهترين راه برای خلاص شدن از گل و آت و آشغال و برف است . پوتين های پياده رویعاج های کمتر در کفی , برای پياده روی های سبک و ورزش هایی که کمی راحت تر باشند , مناسب هستند ولی با چنگ زدن کمتر به زمين استوار بودن روی سطح زمين کاهش می یابد .


اتصال پاشنه به روکش روی کفش :

در بيشتر موارد , پاشنه به وسيله دوخت يا چشب به روکش روی پوتين متصل می شود . اکثر پوتين های سنگين وزن از دوخت استفاده می کنند چون به پوتين سفتی می بخشد که محاقظت از پا را افزايش می دهد . همچنين جايگزينی پاشنه آسان تر است . بعضی از پوتين های با وزن کم از دوخت استفاده می کنند , اما اکثر پوتين های ميان وزن و کم وزن از چسب برای اتصال پاشنه به روکش استفاده می کنند . چسب از دوخت ارزان تر است و در بسياری موارد به خوبی جواب می دهد . انعطاف پذيری بيشتری دارد که در مسافرت های کوتاه راحت تر است .

خريداران بايد قبل از خريد يک جفت پوتين در مورد زيرسازی پوتين اطلاعاتی داشته باشند . کفي داخلی راحتی و کنترل بر رطوبت را فراهم مي کند . سفتی و پشتيبانی کردن بر عهده کفی ميانی است در حالی که کفی خارجی برای چنگ زدن به انواع زمين که لغزشی نباشد , به کار می رود . پاشنه پوتين های پياده روی توسط چسب و دوخت به رو کش آن وصل است . دوخت پايدار تر است و از پا بيشتر محافظ می کند . در حالی که چسپ در گردش های کوتاه راحت تر  است . بهترين ترکيب اين قسمت ها به شدت به استفاده اي که قرار است از پوتين بشود , دارد .


وزن در پوتين های پياده روی :

فاکتور کليدی در انتخاب پوتين های پياده روی فعاليتی که پوتين قرار است انجام دهد , می باشد . همچنين خريداران بايد محيطی که پوتين در آن مورد استفاده قرار می گيرد را در نظر بگيرند و چه مقدار وزنی را حمل خواهند کرد . ترکيب اين سه فاکتور به خريداران در تصميم گيری و انتخاب پوتين های پياده روی کمک خواهد کرد .


پوتين های پياده روی سبک وزن :

پوتين های پياده روی سبک ( کفش ) بهترين انتخاب برای پياده روی زمين هاي هموار و آسان می باشند . خريدارانی که از پوتين برای پياده روی سطوح ساخته شده و صاف مثل پارک يا محيط های شبيه آن , پوتين های سبک وزن برايشان عالی است . آنها سبک و راحت هستند . وقتی پشتيبانی زيادی از مچ پا الزامی باشد نبايد از اين پوتين ها استفاده کرد مثلا وقتی که کوله پشتی سنگين حمل می کنيد يا زمين ناهموار و سخت باشد .

پوتين های پياده روی ميان وزن :

 اين پوتين ها برای پباده روی در زمين های متوس و معمولي بسيار خوب است . برای مصرف کنندگان بهترين انتخاب است تا از آن ها برای استفاده معمولی روز است وکه نيازمند پشتيبانی بيشتر از مچ پا است که استفاده کنندگان بايد حدود 15 پوند وزن را با خود حمل کنند . اکثر پوتين های ميان وزن دارای روکش چرمی بسيار محکم , کفی خارجی با آج هاي عميق و يقه پاشنه خالی هستند . آن ها به خوبی در مقابل سايش و آب مقاومت می کنند . بيشتر مردم دريافته اند  که اين پوتين ها به سهولت برای هر نوع فعاليتی قابل استفاده است که آن ها را در ميان پوتين های ديگر عالی جلوه می دهد .

پوتين های پياده روی سنگين :

اين پوتين ها توسط علاقه مندان جدی به دنيای بيرون و پياده روی استفاده می شود . برای سفر ها و گردش های چند روزه ايده آل هستند . از پشتيبانی بسيار زيادی برخوردار هستند و عاج های عميقي در کفی خارجی آن وجود دارد . حتی می توان در مکان های برفی از آن استفاده کرد . همچنين در سخت ترين و خشن ترين محيط ها نيز قابل استفاده هستند  چه خشک چه مرطوب . وزن آن ها زياد است و اغلب نسبت به پوتين های سبک وزن ميان وزن , قابليت تنفس ندارند . اکثر مردم به پوتين های سنگين نيازی ندارند ولی آن هایی که نیاز دارند , بدون اين پوتين ها نمی توانند به پياده روی بروند . اين پوتين ها برای ورزش کاران و کوهنوردان حرفه ای ساخته شده است . برای افراد تازه کار و سطح متوسط , پوتين های سبک وزن و ميان وزن کافی است .


راهنمای آسان در مورد وزن پوتين های پياده روی :


 

نوع مزایا معایب
پوتين های سبک وزن سبک وزن و راحت هستند                                       پشتيبانی کم از مچ پا , قابل استفاده فقط در سطوح صاف و هموار , امکان دارد مدل های ضد آب گران قيمت باشند
پوتين های ميان وزن پشتيباني مناسب از مچ پا , محافظت کلي خوب , همه کاره همانند سبک وزن ها راحت نيست , مثل سنگين وزن ها سفت و محکم نمي باشد
پوتين های سنگين وزن پشتيبانی بسيار خوب از مچ پا , محافظت بی نظير , قابل استفاده در هر محيط و آب و هوايی به خوبی نمی توانند تنفس داشته باشند , سنگين و گران قيمت هستند


هنگام خريد پوتين های پياده روی در نظر داشتن وزن مهم است . علاقه مندان به طبيعت و پياده روی  قبل از خريد پوتين بايد به اين نکته که قرار است چه استفاده ای از آن بکنند , توجه داشته باشند . پوتين های سبک وزن و ميان وزن برای بيشتر مردم عالی است و می توان آن ها را در قيمت های مقرون به صرفه , تهيه نمود . کسانی که نيازمند محافظت کامل و پشتيبانی از مچ پا هستند بايد کمی بيشتر هزينه کنند و پوتين های سنگين را تهيه کنند .


برند ها يا مارک های پوتين پياده روی :

در بازار مارک های مختلف زيادی از پوتين های پياده روی در دسترس می باشند . محبوب ترن برند ها از اروپا و آمريکای شمالی می آيند . اگر چه در سال های اخير مارک های ژاپنی و کره ای محبوبيت زيادی را کسب کرده اند . اين سطح از رقابت سنگين و حساس در بازار پوتين برای خريداران گزينه های انتخاب بی شماری بر جای می گذارد .
محبوب ترين مارک های پوتين عبارت اند از :
 Asolo , Carhartt , Ecco , Keen ,Merrell , New Balance , Patagonia
نتيجه گيری :


بک جفت پوتين بسيار خوب , اساس خلق بيشتر مجراجویی های بیرون از خانه است . خريداران بايد بدانند که چگونه يک جفت پوتين پياده روی را بر مبنای طريقه ی ساخت , مواد اوليه پوتين و وزن آن انتخاب کنند . روکش روی پوتين از بخش بالایی , کناره ها , جلو و عقب پا در مقابل عوامل خارجی محافظت می کند . که شامل يقه پاشنه , کلاه پاشنه , زبانه و چرم لايه سرپنجه می باشد . روکش پوتين ها معمولا از چرم ,  پارچه  يا  چرم و پارچه  با هم می باشد . زيرسازی پوتين دارای سه بخش است . که شامل کفی داخلی , کفی ميانی و کفی خارجی است . کفی داخلی باعث راحتی پوتين می شود و رطوبت را کنترل می کند . کفی ميانی پشتيبانی و پايداری را فرهم می کند . در حالی که کشش و محافظت بر عهده ی کفی ميانی است .

همچنين خريداران بايد هنگام خريد پوتين , وزن آن را در نظر بگيرند . معمولا پوتين های سبک وزن و ميان وزن براي اکثر افراد جوابگو است . پوتين های سنگين وزن به ندرت مورد نياز است , ولي وقتي حرکت کردن سخت می شود , محافظتی کامل ارائه می دهد . تعداد بسيار زيادی از مارک های پوتين وجود دارند که می توان از ميان آن ها انتخاب کرد . مصرف کنندگان بايد قبل از خريد پوتين اطمينان حاصل کنند که چگونه از آن استفاده خواهند کرد و مطمئن شوند که پوتينی که انتخاب می کنند می تواند جوابگوی نيازشان باشد . خريداران بايد تمام سعيشان را بکنند تا مطمئن شوند که بهترين پوتينی که با نيازشان همخوانی دارد را انتخاب خواهند کرد . خريد پوتين های پياده روی نا درست می تواند يک اشتباه گران قيمت و دردناک باشد . خوشبختانه چند دقيقه طول می کشد تا فهميد که چه نوع پوتينی برای يک شخص بهترين است .

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha